Cesta: Aktuality / Archiv aktualit / 2017 - Ledy na Bečvě odešly bez problémů, Velička zlobila (foto, video)


obsah:

2017 - Ledy z Hranic odešly bez problémů

Velička ale ve středu večer "zlobila"

Ledy na Veličce

Díky dobré přípravě a profesionální manipulaci s jezem se letos podařilo ledový příkrov Bečvy dostat z Hranic bez větších problémů. Mnozí mají ještě v paměti únor 2012, kdy Hranicemi prošla největší ledová bariéra za posledních 30 let. Obavy, že letošní silné mrazy mohou přinést podobné komplikace, jako před pěti lety, se ale nenaplnily.

Oteplení a deště začaly v posledních dnech zdvihat hladiny vodních toků a narušovat do té doby souvislou ledovou vrstvu. Zatímco ale na horním toku začal led povolovat a začal se posouvat níže po toku, nad jezem v Hranicích bylo stále souvislé ledové pole.

Díky rychlým i přesným informacím, zejména od Povodní Moravy jsme ale měli situaci dobře zmapovanou a mohli se na následný „ledotok“ připravit. Informace byly přesné, jak co se týkalo množství ledu, tak i času, kdy měl po proudu dorazit. První zprávy přišly již v úterý 21. února v 7.30, kdy jsme dostali informaci od pracovníků Povodí Moravy, že začíná odpouštění Bystřičky a že hladiny na horních tocích řek mírně stoupají.  Poté ve 14 hodin dorazila informace, že ledy „jdou“ po řece, a to nejen od Povodí Moravy, ale i od Olomouckého kraje. Byl to asi 2,5 kilometru dlouhý ledotok, který bylo potřeba opatrně převést přes hranický jez tak, aby ani nezpůsobil škody v Hranicích, ale aby ani nenapáchal nějaké škody níže po toku Bečvy.

Na základě informace, že kolem půl páté odpoledne by měl ledotok dorazit do Hranic byla zřízena hlídková služba, kdy pracovníci městského úřadu Hranice i městští policisté monitorovali situaci na Bečvě i jejích přítocích. Bečvu kontrolovali již od Hustopeč nad Bečvou. Zaměřovali se na známá kritická místa, jako například v Ústí nebo přímo v Hranicích poblíž benzínové pumpy na výpadovce na Valašské Meziříčí. V případě potřeby bylo připraveno zapojení integrovaného záchranného systému.

Pracovníci Povodí Moravy se zatím manipulací s jezem (zvyšováním a snižováním hladiny vody nad jezem) snažili rozbít ledovou celinu v nadjezí. To se jim podařilo a ledy tak bez problémů odešly níže po proudu.  Tam způsobily drobné problémy v Lipníku nad Bečvou (vzdutí hladiny a zaplavení přilehlých zahrádek v záplavovém území). Zaměstnanci Povodí Moravy také museli zasahovat na jezu v Oseku, kde ledové kry vytvořily bariéru. Tu Povodí Moravy uvolnilo manipulací na jezu a za přispění bagru. Přibližně ve čtyři hodiny v noci 22. 2. se i tam daly ledy do pohybu a volně prošly jezem v Oseku. Vodohospodáři situaci sledují a jsou připraveni zasáhnout. Situace je pod kontrolou, led postupně odtává, hladina Bečvy je nízko. Podle Povodí Moravy zásahy aktuálně neprobíhají a nejsou plánované.

Ve středu odpoledne se ale zkomplikovala situace na Veličce, na jejímž spodním úseku (Čechova ulice) se ledy začaly hromadit a hladina začala nebezpečně stoupat. Pracovníci městského úřadu ve spolupráci s Povodím Moravy vyhodnotili situaci a  Povodí po 16  hodině nasadilo bagr, který  zaklíněné kry rozbíjel na menší kusy a uvolňoval. Větší kry ale poté začaly znovu blokovat tok Veličky v areálu Karnola. Zde musel být nasazen větší bagr firmy Tvrdoň s větším dosahem.  Problém se pak přesunul na soutok, kam se proto přesunul i bagr. Díky manipulaci s jezem a v dúsledku toho stoupající a klesající hladině Bečvy i díky zásahu profesionálních hasičů, kteří  v některých nepřístupných úsecích posunovali největší kry pomocí háků, se nakonec zhruba v půl osmé večer podařilo tok Veličky uvolnit. Poděkování patří Povodí Moravy za rychlý a přesný zásah, firmě Tvrdoň za zapůjčení techniky, Hasičskému záchrannému sboru i soukromému majiteli za umožnění vstupu na jeho pozemek.  

Zde si můžete prohlédnout fotky a videa z letošního odchodu ledů na Bečvě. Video 1, video 2  a video 3.

 Zde naleznete videa z Veličky - Video 1, video 2, video 3, video 4 a video 5. 

A pro srovnání, zde naleznete zprávu a video z dramatického roku 2012.Jazykové verze

  • Čeština
  • English