Hranický hřbitov čeká rekonstrukce, začne se zdí

Připravovaná rekonstrukce Hranického hřbitova začne v nejbližší době, předpokládá se v první polovině července. Začne se ohradní kamennou zdí, která je v havarijním stavu a rekonstrukce je nezbytná pro zajištění její funkčnosti a bezpečnosti. Proto zveme na jednání majitele hrobových míst podél zdi.

S ohledem na špatný technický stav kamenní zdi budou práce probíhat ve dvou etapách. V první etapě dojde na část zdi od hlavního vstupu na hřbitov z  Hřbitovní ulice po vstup na hřbitov od obřadní síně. Tato etapa by měla být hotová do poloviny října letošního roku.

V druhé etapě bude opravena zbývající část kamenné zdi a také bude vybudováno nové oplocení kolem urnového háje a také bude odstraněna márnice. Tady se termín zahájení prací předpokládá v březnu příštího roku a dokončení v polovině října 2018. Jednotlivé etapy jsou barevně vyznačeny v příloze.

Vzhledem k tomu, že některá hrobová místa leží  přímo u ohradní zdi, zveme všechny majitele na veřejné jednání za přítomnosti zástupců firmy, která bude opravy provádět, starosty města, technického dozoru investora a zástupců města.  Schůzka se bude konat ve středu 14. června od 15.30 ve velké zasedací místnosti MěÚ Hranice na zámku.

V případech, kdy jsou náhrobky umístěny přímo na zdi, nebo v její těsné blízkosti, může v průběhu stavebních prací dojít k demontáži náhrobků. Po ukončení rekonstrukce budou náhrobky vráceny dodavatelskou firmou na původní místo. Vzrostlá zeleň u kamenné zdi, která svými kořeny zeď narušuje, bude před rekonstrukcí odstraněna. V průběhu prací budou hrobová místa kolem kamenné zdi překryta folií. Předem se omlouváme za případné komplikace, které mohou provádějící stavební práce způsobit.

Hranický hřbitov zásadní rekonstrukci nutně potřebuje. Bude se týkat nejen samotného prostoru stávajícího hřbitova, ale i bezprostředního okolí. Je toho opravdu hodně, co je potřebné udělat. Kromě cest na hřbitově, mobiliáře, osvětlení a odvodu vod, jak dešťových, tak splaškových je nutné vyřešit například i zeleň v tomto prostoru a také plochu urnového háje. A je také nutné vybudovat nezbytné zázemí pro správu hřbitova i pro návštěvníky a přidat parkovací místa.  Nové parkoviště by mělo vzniknout poblíž ulice Hřbitovní.

Přílohy ke stažení

Hranický deník

V Hranicích stále označují kola proti krádeži. Zájemců přibývá

Větší jistotu, že se ukradené kolo nalezne, nabízejí už od minulého roku strážníci Městské policie v Hranicích. Díky speciální neviditelné barvě mohou zjistit majitele jízdního kola. Celý proces nanášení barvy přitom zabere jen pár minut.

Ve Valašském Meziříčí vystoupí Čechomor

Skupina Čechomor míří do Valašského Meziříčí. Už druhého července zazpívá v tamním Amfiteátru. Kapela, která příští rok oslaví třicáté výročí vzniku, výrazně obměnila sestavu.

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Víkend bude žhavý, po krátkém osvěžení se vrátí vedra

Teploty až 31 stupňů, ale taky místy přeháňky nebo bouřky, slibuje meteopředpověď na nadcházející víkend v Olomouckém kraji.

Radim Jirout: Vadí mi, že se teď z vody stalo politické téma

ROZHOVOR / Voda je v poslední době tématem, které hýbe Českem. Politici volají po návratu do českých rukou a zastavení zisků plynoucích do zahraničí.