Cesta: Aktuality / Informace o povodních / 2012 -Ledy povolily, Bečva klesla - video


obsah:

2012 - Ledy povolily, Bečva klesla

12.3. Po ledové kalamitě zbyly působivé pozůstatky na březích Bečvy

Pozůstatky ledových ker na březích Bečvy

Pozůstatky ledových ker na březích Bečvy

1.3. - 10:00 Vloženo nové video z odchodu ledů z Hranic. Bečva je v klidu, situace se uklidnila i na Veličce. Příchod dalších ledových ker se neočekává.

 

Odchod ledové bariéry z Hranic

Bečvou prošla největší masa ledu za posledních 30 let

Vodohospodáři ve středu  29. února využili zvýšených průtoků k odstranění asi pětikilometrového ledového zátarasu z řeky Bečvy v Teplicích. Ledová masa v odhadovaném objemu asi 250.000 m3 prošla bez problémů směrem na Týn, Lipník nad Bečvou a Přerov až do řeky Moravy. Na akci spolupracovali s Povodím Moravy povodňové komise, hasiči, policisté i strážníci. Na webu Povodí Moravy jsou unikátní letecké fotky a videa mapující pohyb ledu. http://www.pmo.cz/cz/galerie/ledova-bariera-na-becve/.

29.2. - 19.00 - 23.00 Situace se začala komplikovat na Veličce, kde se vytvořily ledové bariéry v ulici Čechova na několika místech. Povodí Moravy  uvolnovalo ledovou bariéru z mostu přes silnici na Valašské Meziříčí a situace se postupně zklidňovala. V průběhu noci ledy postupně odcházely. 

Ledová bariéra na Veličce

14.55 Ledy na Bečvě kolem 2. hodiny povolily a ledová zátka  zmizela po proudu. Při přechodu přes jez byly kry rozbity na malé kousky. Bečva, která se rozlívala v  Ústí, již klesla. Na horním toku už žádné další ledové pole není.

13.15 Voda se vylila v Ústí. Povodí Moravy zkouší uvolnit ledy pomocí manipulace s jezem.

11:00 Hladina Bečvy zvolna stoupá. Povodí Moravy čeká na dostatečný průtok, aby mohlo začít manipulovat s jezem a zkusit tak rozpohybovat ledovou bariéru. Městská policie Hranice  preventivně varuje obyvatele  nejohroženějších oblastí  (Žáčkova, Kropáčova...). Zároveň upozorňuje na nebezpečí pohybu příliš blízko řeky.  

28.2. 14:00 V místě ledového zátarasu v Teplicích nad Bečvou je situace podobná jak včera, průtok je nízký  ( cca do 15 m3) v důsledku toho došlo k poklesu ledového zátarasu příčně  v profilu cca o 70 cm. Pokles hladiny v Opatovickém potoku  v Ústí je také viditelný (cca 50 cm).

27.2. 15:00 - Situace je stabilizovaná, momentálně neznamená přímé ohrožení. Ledová bariéra  v délce cca 8 km   se táhne  od Hranic (přibližně od Fuskovy promenády) výš proti proudu. Průtok vody je nízký, není dostatečný na to, aby led odplavil dál.   Ke změně by mělo dojít ve středu nebo ve čtvrtek, kdy se má výrazněji oteplit. Povodí Moravy do té doby pracuje na jezech v  Oseku a v Přerově, kde také vznikly ledové bariéry, aby je postupně uvolnilo a připravilo se tak na příchod ledů  z Hranic.  Varujeme ale, že vstup na  led je extrémně nebezpečný.

Podle vyjádření Povodí Moravy nebudou odstřely v současné době prováděny protože:

  • veškerý průtok v intravilánu Hranic je stále v korytě toku

  • na narušenou masu ledu (již nalámané a napěchované kry) nemá takový efekt jako na rovnou ledovou celinu (a navíc se do této změti nedá trhavina správně a bezpečně umístit)

  • odstřely v intravilánu jsou vždy velikým rizikem pro občany, nemovitosti a infrastrukturu

  • hlavně není možné začít odstřelovat ledy v nejvyšším místě (Hranicích) a zkomplikovat tak situaci v níže položených lokalitách (Lipník a Přerov) kde se taktéž nachází ledová celina – jelikož tento postup musí být vždy aplikován odspodu.

Povodí Moravy má v současné době pro případné zásahy domluven bagr externí dodavatelské firmy, který bude zasahovat na silničním mostě Hranice – Teplice - např. pokud se na jeho středovém pilíři začnou tvořit nápěchy ledových ker. V pohotovosti jsou  i dva bagry Menzi- Muck, které by byly dle potřeby také nasazeny.

Stav ledu i vodní hladiny sleduje jak Povodí Moravy, tak i Městská policie  Hranice a pracovníci městského úřadu. Podle  vyjádření Povodí Moravy došlo v důsledku mírného ochlazení k pozastavení odtávání sněhu a tím i zklidnění situace. Přesto je situace vážná, vytvořila se ledová bariéra o délce cca 8 km a výšce více jak 2 m.

Ledová bariéra nad Hranicemi se vytvořila v sobotu  25. února večer, kdy v důsledku tání na horním toku Bečvy došlo k uvolnění ledů zejména na Vsetínské Bečvě, které narazily v Hranicích na ledový příkrov  v nadjezí. Ten je dosud silný cca 40 cm a plující kry ho kvůli malému průtoku nedokázaly prorazit. Ledová bariéra je příliš daleko od jezu a navíc led je příliš silný na to, aby se dalo něco výrazně změnit manipulací s jezem.

 

Nahromadění ledu v Bečvě u Hranic - únor 2012Jazykové verze

  • Čeština
  • English