Cesta: Aktuality / Informace od starosty / Informace starosty města - cvičení na Libavé

Informace starosty města - cvičení na Libavé

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá se nebuduje žádný  tábor pro uprchlíky. Podle vyjádření zástupců armády se tam ve dnech 22. až 27. září koná z rozhodnutí ministra obrany Martina Stropnického a náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Josefa Bečváře prověrka připravenosti Armády České republiky k výstavbě materiální základny humanitární pomoci a zabezpečení jejího následného provozu pro řešení mimořádných událostí a krizových stavů na území České republiky.

Zahájení plné pohotovosti základny k plnění úkolu bude v pátek 25. září v 10.00 hodin. Po demonstraci schopností a kapacit základny v 15.00 hodin ji vojáci rozeberou a uloží.

Materiální základnu humanitární pomoci s kapacitou pro 450 osob staví 40 vojáků s technikou. Jen samotnou ubytovací část základny tvoří 43 stanů. K ní během čtvrtka a pátečního dopoledne přibude ještě technická část se sociálním zázemím, prostory pro přípravu a výdej jídla a také přijímací část základny. Součástí bude i lékařská služba a v případě požadavku lze zajistit také nouzové vystrojení osob. Na výstavbě základny se podílí 40 vojáků s technikou, které podporuje pro přepravu materiálu 20 řidičů. Materiál pro vybudování celé základy se vejde do 53 kontejnerů a 29 vozidel. Pro zajištění provozu základny v režimu 24/7 je zapotřebí 100 vojáků. Kalkulované náklady spojené s měsíčním provozem základny jsou řádově 5 milionů korun.

Připravenost k výstavbě až dvou takovýchto základen deklarovala armáda i pro případ potřeby nouzového ubytování uprchlíků, budou-li vyčerpány jiné ubytovací kapacity. Standardně však jsou tyto základny vyčleňovány i pro potřeby Integrovaného záchranného systému. Jejich části byly například použity k ubytování zasahujících hasičů při povodních a užívají se také jako zázemí při výcviku armádníchjednotek