V Zámeckém klubu byly představeny plány obchvatu města

Seznámení hranické veřejnosti s obchvatem města Hranic proběhlo v pondělí 25. září  od 18  hodin v Zámeckém klubu v Hranicích. Severovýchodní obchvat města  o délce 2,2 kilometru je největší stavební projekt města za poslední desetiletí.

Důvodem ke stavbě obchvatu je neustále stoupající hustota dopravy ve městě, zejména na páteřních komunikacích v centru – na Třídě 1. máje a Komenského ulici a také na Nádražní ulici.  Současná silniční síť v Hranicích už v dopravních špičkách není schopná pojmout stále se zvyšující počty osobních i nákladních aut.  Tisíce automobilů, z toho podstatné množství nákladních aut, má, zejména v období smogových situací velmi nepříznivý vliv i na životní prostředí a život ve městě.

Severovýchodní obchvat města je zásadní stavbou pro zklidnění dopravy v Hranicích a zlepšení životního prostředí. Řeší propojení silnic II/440 (směr Potštát) a I/47 (směr Bělotín) mimo obytné části města a slouží k odklonění tranzitní a cílové dopravy mimo obytné zóny. Velmi důležité je, že Hranice díky obchvatu získají alternativní trasu příjezdu od dálnice. Páteřní silniční síť v Hranících je totož velmi řídká a řidiči, ať chtějí, či ne, vždy musí projet několika kritickými body ve městě. (např: křižovatka u Slavie, křižovatka U Černého orla...). Obchvat umožní některým z těchto míst se vyhnout.

Obchvat odkloní část tranzitní dopravy z centra města. Také zlepší napojení čtyř průmyslových zón na severovýchodě města na silniční síť. V aktivních průmyslových zónách pracuje již nyní na 2 700 zaměstnanců, a předpokládá se, že jejich počet stoupne až na 4 tisíce. Celkový počet osobních i nákladních vozidel jen z těchto průmyslových zón pak přesáhne intenzitu 5000 vozidel za den.  V této části města je navíc situováno i vlakové a autobusové nádraží. Přetížení ulic zhoršuje i průjezd autobusů a zhoršuje tak účinnost městské hromadné dopravy.

Výstavba obchvatu také přispěje ke zlepšení životního prostředí,  zejména kvality ovzduší, protože doprava se významnou částí podílí na  množství polétavého prachu PM10 ve městě. Obchvat ale přinese i snížení hluku v ulicích města. Důležité je i zvýšení bezpečnosti v ulicích. Zejména v ulicích Tovární a na Třídě 1. máje se nyní potkávají chodci, cyklisté a tisíce osobních i nákladní automobilů, takže hrozí časté nehody, které by mohly mít tragické následky.

Příprava obchvatu města pokročila

Další významný krok při přípravě výstavby Severovýchodního obchvatu města učinili začátkem září zastupitelé města. Na svém jednání schválili realizaci projektové dokumentace pro územní řízení, včetně inženýrské činnosti a průzkumů. Na tyto práce bude v rozpočtu města na příští rok vyčleněno 9 milionů korun.

Město se snaží přípravu obchvatu maximálně urychlit a to i z toho důvodu, že v roce 2020 končí dotační tituly na obdobné stavby.  Do té doby by měla být stavba obchvatu připravena a schválena. V současné době je již dokončena studie, řešící obchvat.  Město také dále pracuje na nezbytné změně územního plánu, která byla vyvolána upřesněním trasy obchvatu. Ta byla projednána se zástupci Krajského úřadu Olomouckého kraje, dále s Ředitelstvím silnic a dálnic Brno, SŽDC Olomouc, ČEZ Distribuce a SSOK. Zároveň se intenzivně jedná s vlastníky dotčených pozemků o jejich výkupu. Pro rozhodnutí začít připravovat dokumentaci pro územní řízení bylo důležité i stanovisko Olomouckého kraje, Ten nás koncem srpna vyrozuměl, že silnici II/440 (Severovýchodní obchvat) zařadil mezi páteřní komunikace krajské silniční sítě a plánovaný obchvat se stal součástí schváleného Regionálního akčního plánu Olomouckého kraje.

Část obchvatu povede nad železniční tratí

Přílohy ke stažení

Hranický deník

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE. Ptejte se

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Drakiáda v Drahotuších přilákala desítky dětí

FOTOGALERIE / Nádherně modrá obloha nad drahotušským letištěm a na ní létající skvosty různých tvarů a rozličných rozměrů. Tentokrát není řeč o létajících strojích, ale o dracích z papíru, igelitu či jiného materiálu. Na velké travnaté ploše letiště i nad ní se totiž uskutečnil čtvrtý ročník Drakiády.

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti přerovské, olomoucké, novojičínské a meziříčské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších obyvatel Přerovska, Hranicka a Lipnicka. Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

Revitalizace sídliště Nová pokračuje

Revitalizace sídliště Nová je v plném proudu a výsledky prací se začínají pomalu ale jistě projevovat. Parkovací místa jsou vyfrézovaná, chodníky se rýsují.

V Lipníku se otevřely brány hasičské zbrojnice pro veřejnost

Pátek třináctého je z neznámého důvodu nejsmolnějším dnem pro každého člověka. Nikoliv však pro hasiče. Ti vždy v tento čas pořádají Den požární bezpečnosti, kdy otevřou brány svých zbrojnic pro veřejnost, které dají možnost nahlédnout do jejich pracovního života.