V Hranicích se rozběhla akce za 134 milionů

Největší akce za poslední roky se rozbíhá v těchto dnech v Hranicích. Společnost Vodovody a kanalizace Přerov, a.s. zahajuje ve městě další etapu dostavby kanalizace. Spolu s městem Hranice připravila a vysoutěžila dodavatele stavby Dostavba kanalizace v Hranicích, kterým se stala zkušená společnost OHL ŽS, a.s.

Jedná se o komplex několika staveb, kdy celková hodnota činí 133,6  milionů korun (bez DPH). VaK Přerov bude investorsky zajišťovat výstavbu akce „Zlepšení ekologického stavu řeky Bečvy v Hranicích“, která zahrnuje výstavbu 3 retenčních nádrží a splaškové kanalizace v ulicích Kropáčova, Tesaříkova, Havlíčkova a Pod Křivým. (Prezentace stavby - viz příloha)

První retenční nádrž bude umístěna na levém břehu Veličky na Šromotově náměstí (u schodů), zbývající dvě u Bečvy. Jedna nádrž bude pravobřežní, ta bude umístěná před ČOV a druhá, levobřežní, u jezu. Účelem retenčních nádrží, s celkovým objemem cca 3 000 m3, je zachytit při deštích vodu z jednotné kanalizace, která by jinak odtekla do řeky a po odeznění dešťů zachycenou vodu přečerpat a vyčistit na ČOV.

Retenční nádrž u jezu

Nová splašková kanalizace bude mít délku 3,4 km a její součástí budou 2 čerpací stanice. Na kanalizaci bude možno nově připojit až 80 nemovitostí. Náklady na stavby VaKu budou činit 118 mil. Kč a předpokládá se poskytnutí dotace z Operačního programu životního prostředí ve výši cca 70 mil. Kč. V příloze naleznete seznam několika firem, na které se mohou občané obracet, pokud budou chtít vybudovat kanalizační přípojku.

Město Hranice postaví v souběhu s novou splaškovou kanalizací dešťovou kanalizaci délky 1,8 km nákladem 15,6 mil. Kč a zcela ji uhradí ze svého rozpočtu.

Stavba bude probíhat od 29. 3. 2017 do konce června 2018 po jednotlivých etapách. Stavět se začne v ulicích Kropáčova a Tesaříkova. Výstavba si zde vyžádá dopravní omezení až do  listopadu 2017, ale lidé, kteří zde bydlí, se ke svým domům dostanou. Ztížené bude ale parkování, občané mohou využít parkoviště na Motošíně za deset korun na den. .

V dubnu se rozběhne i výstavba retenční nádrže u Šromotova náměstí. Zde chceme upozornit řidiče na zvýšenou opatrnost, protože bude docházet k výjezdu vozidel ze stavby. Problémem by mohl být i hluk, protože v květnu bude docházet k pažení jámy nádrže.

Na slavnostním zahájení stavby „Dostavba kanalizace v Hranicích“ se 11. dubna v zasedací místnosti MěÚ Hranice sešli zástupci města Hranic, investora stavby (Vodovody a kanalizace Přerov, a.s.), jejího hlavního dodavatele (OHL ŽS, a.s.), stavebního dozoru a dalších firem. Všichni se poté přesunuli na Šromotovo náměstí, k místu stavby jedné z retenčních nádrží.

Přílohy ke stažení

Hranický deník

V Hranicích stále označují kola proti krádeži. Zájemců přibývá

Větší jistotu, že se ukradené kolo nalezne, nabízejí už od minulého roku strážníci Městské policie v Hranicích. Díky speciální neviditelné barvě mohou zjistit majitele jízdního kola. Celý proces nanášení barvy přitom zabere jen pár minut.

Ve Valašském Meziříčí vystoupí Čechomor

Skupina Čechomor míří do Valašského Meziříčí. Už druhého července zazpívá v tamním Amfiteátru. Kapela, která příští rok oslaví třicáté výročí vzniku, výrazně obměnila sestavu.

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Víkend bude žhavý, po krátkém osvěžení se vrátí vedra

Teploty až 31 stupňů, ale taky místy přeháňky nebo bouřky, slibuje meteopředpověď na nadcházející víkend v Olomouckém kraji.

Radim Jirout: Vadí mi, že se teď z vody stalo politické téma

ROZHOVOR / Voda je v poslední době tématem, které hýbe Českem. Politici volají po návratu do českých rukou a zastavení zisků plynoucích do zahraničí.