Cesta: Pro občany / Klub seniorů Hranice / Akce Klubu seniorů / Výlet na Hanou


obsah:

     

 

 

      Výlet na Hanou

 

 

jsme podnikli 25. března 2014, v době, kdy v přírodním parku Vápenice rozkvétá koniklec velkokvětý. Návštěvu jsme chtěli spojit s výstupem na rozhlednu na Velkém Kosíři, která byla dostavěna a otevřena v červnu 2013. Pro veřejnost se na jaře otevírá až v dubnu, a to jen v sobotu a neděli. Pokusili jsme se tedy požádat o otevření v době, kdy koniklec kvete. Byli jsme potěšeni, když předsedkyně Mikroregionu Kosířsko a starostka Těšetic, paní Hana Rozsypalová nám telefonicky přislíbila přístup na rozhlednu.

 I když před dvěma dny bylo počasí velmi teplé, v neděli i v pondělí se ochladilo a  pršelo. Předpověď na úterý, tj. den našeho výletu, byla  „polojasno se sluníčkem, ale bez deště“.

Na nádraží v Hranicích se nás sešlo 21. Odjeli jsme rychlíkem do Olomouce a dále do Senice na Hané a ještě jsme přestoupili na směr Prostějov, do Třebčína. Odtud jsme šli již pěšky do PP Vápenice. Byli jsme překvapeni, kolik fialových květů koniklece zde v trávě  kvete. Zajímavé přírodní scenérie i rozhledy do okolní prosluněné Hané byly úžasné. Pokochali jsme se a pokračovali po zelené turistické značce lesem k nové rozhledně na hanáckém Mont Blancu – Velkém Kosíři. Ta je postavena ve výšce 442 m n.m. Pod krásnou dřevěnou rozhlednou nás  přivítala paní starostka Hana Rozsypalová. Všichni jsme čile vystoupili po 158 schodech na rozhlednu, ze které  bylo vidět hanáckou rovinu a v dáli Jeseníky. Sluníčko hřálo, a tak jsme mohli posedět a posilnit se pod rozhlednou. Nechtělo se ani odejít, čas k odjezdu vlaku byl však neúprosný. Vraceli jsme se po žluté turistické značce do lázní Slatinice. Poseděli jsme v cukrárně U Veterána a po třetí hodině jsme odjeli vlakem domů.

Všichni senioři děkovali za přípravu krásného 15km výletu, ke kterému přispělo i příznivé turistické počasí. Nepršelo.

Text Z. Složilová, foto Z. Složil

Další fotografie najdete ve fotogalerii zde.Jazykové verze

  • Čeština
  • English