Cesta: Televize, tisk / Hranická radnice / Radnice - 2009 / Hranická radnice - 11. září 2009


obsah:

Hranická radnice  - 11. září 2009

Reklamní „áčka" se příští rok zdraží

Finanční / Umístění reklamních stojanů (takzvaných áček) před obchody v historickém jádru města, přijde na podstatně větší peníze. Novelizace obecně závazné vyhlášky města Hranic o poplatcích totiž upravuje jejich zpoplatnění. Obchodníci se však mohou vyšším poplatkům vyhnout. Musí ale stojan umístit odpovídajícím způsobem a „áčko" musí mít předepsanou podobu.

Změny vychází ze schválené Obecně závazné vyhlášky č. 3/2009 která doplnila Obecně závaznou vyhlášku č. 8/2003 o místních poplatcích a vstupují v platnost od 1. ledna 2010. Podle nové vyhlášky budou zpoplatněny reklamní stojany (áčka) do 2 m2 v historickém jádru Hranic. Za každý započatý m2 a započatý den se bude platit 100 korun za den. Lze také zaplatit měsíční paušál 1 500 korun nebo 10 tisíc za rok.

Podle vyhlášky by v podloubí měly být reklamní stojany umísťovány jedna řada při stěně a a jedna řada mezi sloupy. Na náměstí jedna řada při stěně a jedna řada 0,5m od parkovacích míst a v ulicích bez podloubí - do šířky 1,5m jedna řada u stěny a méně jak 1,5 m podélně u stěny. Město tím chce dosáhnout toho, aby byli obchodníci nuceni udržovat chodníky v dostatečné šířce. Zejména v podloubí se totiž přes různě rozmístěné stojany nedalo pomalu ani projít.

Mezi početnmými cedulemi   je občas problém se proplést

Poplatku se lze vyhnout. Reklamní stojany ale musí odpovídat určité přesné podobě, která je stanovená v příloze č. 1 schválené vyhlášky. Vyhlášku naleznete například na webových stránkách MÚ Hranice (www.mesto-hranice.cz-  rubrika „pro občany" - samospráva - obecně závazné vyhlášky - 2009). Reklamní stojany na dalším území města budou i nadále zpoplatňovány dosavadní roční paušální sazbou 500 korun.

Důvodem pro změnu vyhlášky o místních poplatcích bylo i to, že zábor veřejného prostranství nebyl upravován od roku 2004 a potřeby města a jeho obyvatel se za tu dobu posunuly kupředu.

Hranické kapely se tradičně představují v zahraničí

Kultura / Tradičního kulturního festivalu Sommerfest 2009 v našem partnerském městě Leidschendam - Voorburg se obvykle s velkým úspěchem účastní i hranické hudební skupiny. Zatímco loni to byla Modrá opice, letos se zde 29. srpna představil H-Band se svým jazzovým pojetím.

H- bend v Leidschendam  - Voorburgu

Foto: Jana Černá

Další hranická kapela zamíří pro změnu do Polska do dalšího našeho partnerského města. V Konstancin - Jeziorne vystoupí 19. září na festivalu „Jogurt" známá skupina Traktor.

V třetím hranickém partnerském městě - slovenském Hlohovci pro změnu zahraje Mlynářská kapela Franty Kopeckého. Vystoupí zde v rámci tradičního Michalského jarmaku 25. září. Naváže tak na loňské vystoupení tradiční dechovky - „Moraváků" ale také na swingově laděné trampské písně skupiny „The Šůtrs".

Program Dnů Evropského dědictví je bohatý

Kultura / Město Hranice se tuto sobotu 19. září opět zapojí do mezinárodní akce „Dny evropského dědictví". Letošní národní téma vyhlášené pro Dny evropského dědictví zní „Památky měřené časem". Ve městě budou od 9 do 16 hodin volně přístupné tyto památky s volnou prohlídkou:

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Masarykovo náměstí Synagoga, Janáčkova ulice

Muzeum Stará radnice, Masarykovo náměstí

Radniční věž na Staré radnici (od 9 do 12 a od 13 do 16)

Židovský hřbitov, Zborovská ulice

Zámek - dvorana a I.patro, Pernštejnské náměstí

Mauzoleum, Městský hřbitov Hranice. Zde bude také možné absolvovat procházku s výkladem v 9, 10, 15 a 16 hodin.

Poutní místo Kostelíček

Tunel bývalé severní dráhy císaře Ferdinanda V. ve Slavíči

Kaple sv. Josefa ve Slavíči

Od 9 do 17 hodin je otevřeno také Arboretum Střední lesnické školy Jurikova ulice. V 9 a 15 hodin je i tady procházka s výkladem.

Kromě zpřístupnění památek bude probíhat také doprovodný program, který se bude soustřeďovat zejména na Masarykovo náměstí. Úvod obstarají od 9.30 děti z Dětského domova s Orientálními tanci. Od 9.40 je vystřídá skupina QuantiMinoris, která se specializuje na historický folkrock s keltskými kořeny. Od 10.40 je připravena loupežnická pohádka nejen pro děti šermířskými ukázkami v provedení skupiny Allegros. A od 11 vystoupí historická hudební společnost Camerata.

Na Staré radnici proběhne v Gotickém sále od 9.30 a 10.30 Koncert učitelů a žáků Hudební školy z Konstancin-Jeziorna. Na staré radnici je také instalována výstava Vzlety a pády, která je věnovaná současné komiksové tvorbě. Další výstava je na zámku v galerii Severní křídlo zámku a jde o výstavu děl Václava Nasvětila a Ludvíka Kunze „Příroda v obrazech". A v Galerii M+M je výstava „Barvy života". Jde již o VII. ročník výstavy prací seniorů, pořádané hranickým domovem seniorů.

Zároveň bude probíhat Den srdce v Lázních Teplice nad Bečvou .

Chystá se také cyklovýlet zakončený slavnostním vyhlášením výsledků soutěže Mlynářský krajánek 2009 ve Stříteži nad Ludinou. Cyklovýlet je spojený s možností prohlídky Humplíkova vodního mlýna v 10 a 13 hodin. Sraz účastníků je v 12,15 na Šromotově náměstí. Je zde také možnost prohlídky Malého muzea minerálů od 9 do 16 hodin.

Připomínáme, že je možné zdarma využít průvodcovskou službu po městské památkové zóně. Sraz zájemců je v 10 a 14 hodin v Městském muzeu v Radniční ulici.

Zvýšená očista hranických komunikací skončila

Životní prostředí / V neděli 6. září byla ukončena pravidelná zvýšená očista vybraných komunikací na území města Hranic a místních částí Drahotuše a Slavíč. Tato zvýšená očista probíhala letos již třetím rokem, a to na základě doporučení, vyplývajících z „Programu snižování emisí a Programu ke zlepšení kvality ovzduší města Hranic". Očista byla zahájena 1. června 2009. Jednalo se o strojní očistu zametači a kropícím vozem a na vybraných komunikacích s povrchem z žulových kostek o očistu, prováděnou strojním kropením a ručním zametáním v kombinaci se strojním čištěním.

Zvýšenou očistu realizovala společnost EKOLTES Hranice, a.s. a financovalo ji částkou 1,3 milionu Kč Město Hranice. Veškeré práce, spojené s realizací této očisty, řídil a kontroloval Odbor životního prostředí Městského úřadu Hranice.

Soutěž pokračuje, posílejte recepty dál

Hranicko / Nestihli jste poslat svůj rodinný nebo oblíbený recept do soutěže pod názvem „Ochutnejme Hranicko", kterou vyhlásil Mikroregion Hranicko? Nevadí. Prodloužili jsme termín pro sběr receptů až do konce září 2009. Poté recepty vyhodnotí komise složená ze zástupců mikroregionu, destinačního managementu a kuchařů z místních restaurací. Ty nejlepší mohou vyhrát některou z pěkných cen, které jsou Vás připraveny. Z poslaných receptů připravíme publikaci se stejným názvem, na které se velkým dílem budete podílet vy, kuchařky a kuchaři z regionu. Jestliže umíte upéct, uvařit nějaké tradiční i netradiční, regionální nebo rodinné jídlo a rádi byste se se svým receptem podělili s ostatními, neváhejte a přihlaste se do soutěže. Stačí poslat recept s kontaktem na Vás (jméno a adresa, e-mail, telefon), nejlépe elektronicky na e-mail recepty@regionhranicko.cz, případně poštou nebo osobně donést na adresu: Mikroregion Hranicko, Tř. 1. máje 2063, 753 01 Hranice. Můžete připojit i fotografii připraveného pokrmu. Hlásit se můžete do některé z těchto kategorií - polévky, jídla z masa, sladké jídlo. Pokud je váš recept natolik originální, že jej nemůžete zařadit do žádné z uvedených kategorií, nevadí, použijte kategorii „různé".

Vydaná publikace bude představena 24.října 2009 na společné kulturní akci v rámci Dnů kultury na zámku, kde bude probíhat již tradiční kulinářský program, letos na téma: „Dobroty z domova i Evropy". Současně tak svůj recept můžete přihlásit do obou soutěží.

Těšíme se na Vaše příspěvky

Prázdniny jsou za dveřmi

Školství / První prázdniny v tomto školním roce jsou zanedlouho. Podle dokumentu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy připadnou podzimní prázdniny na čtvrtek 29. října a na pátek 30. října 2009. (ve středu je státní svátek).

První pololetí skončí ve čtvrtek 28. ledna 2010 a celý školní rok ve středu 30. června.

Vánoční prázdniny budou zahájeny ve středu 23. prosince a skončí v pátek 1. ledna 2010. Vyučování začne v pondělí 4. ledna. Na pátek 29. ledna připadnou jednodenní pololetní prázdniny. Týdenní jarní prázdniny proběhnou v přerovském okrese od 8. do 14. března. Následovat budou Velikonoční prázdniny ve čtvrtek 1. dubna a pátek 2. dubna. Na hlavní prázdniny se mohou děti i rodiče těšit od čtvrtka 1. července. do úterý 31. srpna. 2010.

Tato organizace školního roku se týká základních a středních škol, základních uměleckých škol a konzervatoří.

Program v Klubu seniorů a sdružení Alfa handicap

Sociální / Klub seniorů je v týdnu od 14. do 18. září otevřen pro veřejnost v pondělí a středu od 8 do 12 a ve čtvrtek od 14 do 16 hodin. Zdravotní cvičení je plánováno na středu od 7.30 a 8.30. V pátek je tradiční plavání od 14 do 15 hodin. Sraz ve 13.45.

Upozorňujeme, že nejčerstvější informace naleznete vždy ve skříňce na klubu nebo na webových stránkách města Hranic (www.mesto-hranice.cz - rubrika pro občany - Klub seniorů).

Zájezd do Moravského krasu se uskuteční v úterý 29. září 2009. Trasa: - jeskyně Výpustek - naučná stezka Josefovské údolí. Délka trasy je asi deset kilometrů. Odjezd je v 7 hodin ze Šromotova náměstí. Cena je 150 korun. Přihlášky a placení v Klubu seniorů v pondělí 21. září od 8 do 12 hodin.
V pondělí 14. září a ve středu 16. září od 8 do 12 se přihlaste do sportovních, jazykových a počítačových kroužků. Kapacita sportovních kroužků je omezená.

Sdružení zdravotně postižených Alfa Handicap se schází v Klubu seniorů každý 2. a 4. pátek v měsíci, vždy od 8 do 10 hodin. Alfa handicap pořádá 25. září zájezd do neznáma. Odjezd je od staré pošty v 8 hodin.

 

 

 



Jazykové verze

  • Čeština
  • English