Cesta: Televize, tisk / Hranická radnice / Radnice - 2010 / Hranická radnice - 25. listopadu 2010

Hranická radnice  25. listopadu 2010

Plynofikace Valšovic je u konce, chystají se další akce

Rozvoj města / Valšovice jsou další částí Hranic, která se může pochlubit napojením plynu. V průběhu letošního roku byl do této místní části přiveden plyn z Paršovic a bylo vybudováno téměř padesát přípojek. Akce stála přes 9 milionů korun a financovalo ji město.

Na další akce, které se rozběhnou příští rok, získalo město dotace. Díky tomu se připravuje vybudování nebo rekonstrukce 15 autobusových zastávek v projektu „MHD – jednotným stylem za cestujícími",. Nové zastávky jednak nahradí staré poničené nevzhledné a nevyhovující přístřešky a jednak se objeví i na místech, kde sice autobusy zastavovaly, cestující však nic nechránilo před nepřízní počasí.

Předpokládá se, že celá akce bude stát okolo 7 milionů korun, dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava činí 6 milionů korun. Zastávky jsou řešeny modulově ve stejném stylu, jako již dříve zrekonstruované zastávky například na Šromotově náměstí nebo na sídlišti Nová.

Město uspělo také v žádosti o dotaci na projekt „Realizace úspor energie – Domov seniorů". Projekt je zaměřen na zvýšení energetické efektivnosti v Domově seniorů v Hranicích. Areál Domova seniorů byl vybudován v letech 1981 – 1986 a má velké tepelné ztráty, zejména kvůli dnes již nevyhovujícím obvodovým stěnám. Proto město dlouhodobě usiluje o úsporu energie v celém komplexu. V první etapě v roce 2008/2009 jsme na všech pavilonech včetně spojovacích krčků vyměnili okna a dveře a hospodářský pavilon dostal novou střechu. V další etapě dojde k zateplení obvodových plášťů jednotlivých budov. Na tuto akci získalo město dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši 90% způsobilých výdajů. Celkové náklady na zateplení Domova seniorů se pohybují okolo 17 milionů korun.

Třetí velkou akcí, na kterou město získalo dotace, je vybudování Azylového domu v pro osamělé rodiče s dětmi ve Slavíči. Azylový dům bude ve dvou patrech disponovat deseti pokoji, čtyřmi sociálními zařízeními, kuchyňkou, společenskou místností, prostorem pro zaměstnance a kompletním technickým zázemím. Díky tomu umožní zlepšit životní podmínky osamělých rodičů s dětmi, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci, a umožnit jim zůstat se svými dětmi a poskytnout jim základní životní jistoty. Vedle ubytovacích služeb zde chceme poskytovat také odborné a poradenské služby. Kapacita Azylového domu je 10 rodičů a maximálně 16 dětí. Díky projektu Město zrekonstruuje nevyužívaný objekt bývalé školy a v neposlední řadě vytvoří i pět nových pracovních míst. Tato investice si vyžádá celkem 12 milionů korun.

Galerie na zámku hostí africké umělce

Kultura / Umělci až z Kinshasy, hlavního města Konžské demokratické republiky, vystavují v galerii Severní křídlo zámku. Výstava byla otevřena v pondělí 15. listopadu a temperamentní afričtí výtvarníci vernisáž oživili i podmanivými hudebními kreacemi, do kterých zapojili i ty nejmladší návštěvníky. Výstava potrvá do 21. ledna 2011.

Výstavu otevřela starostka města

Temperament africkým umělcům rozhodně nechybí

Do svých hudebních kreací  zapojili umělci i děti.

Program Klubu seniorů

Sociální / Klub seniorů je v týdnu od 29. listopadu do 3. prosince otevřen pro veřejnost v pondělí od 16 do 18 ve středu od 9 do 12 a ve čtvrtek od 9 do 12 hodin. V pondělí bude od 9 hodin bude schůzka výboru a od 10 hodin zpívání pro radost. Jóga je tradičně od 7.30 a 8.30 a od 16 a 17 hodin zdravotní cvičení. V 16.30 se ze Šromotova náměstí odjíždí do divadla.

V úterý je od 8 hodin spinning v bývalé ZŠ na Motošíně. Ve středu je v 11.30 a 12.30 zdravotní cvičení. Ve čtvrtek je od 8 opět cvičení jógy. Ve stejnou dobu jsou naplánovány i počítače. V 8.15 začne cvičení Bosu. Stolní tenisté nastoupí v 10 hodin a angličtináři v 10.30 (začátečníci) a 11.15 (pokročilí). V pátek je plavání od 14 hodin. Sraz je v v 13.45.

17.prosince uskuteční Klub seniorů zájezd do MD Zlín na legendární muzikál Jezus Christ Superstar. Hraje Městské divadlo Brno. Cena vstupenky je 390 korun a autobusu 50 korun. Odjezd autobusu ze Šromotova náměstí je v 16:45. Vstupenky lze zakoupit ve středu 1.prosince od 9 hodin.

Sdružení zdravotně postižených Alfa Handicap se schází v Klubu seniorů každý 2. a 4. pátek v měsíci, vždy od 8 do 10 hodin.

Pozor na vyúčtování grantů

Městský úřad / Upozorňujeme všechny, kteří letos získali od města finanční prostředky v rámci grantového programu nebo příspěvku na činnost, že se blíží termín, kdy musí předložit vyúčtování přijatých prostředků. Vyúčtování grantů i příspěvků je nutné provést do 30. listopadu tohoto roku. Bez řádného vyúčtování není možné přidělit žadateli další grant.

Mateřské školy budou o vánocích uzavřeny

Školství / Městské mateřské školy budou o Vánočních prázdninách po předchozím projednání s rodiči již tradičně uzavřeny. Samostatné mateřské školy nebudou v provozu od 27. prosince 2010 do 31. prosince 2010. Mateřské školy při základních školách budou uzavřeny již od 23. prosince.

Provoz zahájí všechny mateřské školy v pondělí 3.1.2011.

Jedná se o MŠ Míček Galašova, MŠ Sluníčko Plynárenská, MŠ Pohádka Hromůvka, MŠ Klíček Struhlovsko a mateřské školy při základních školách ZŠ a MŠ Drahotuše, ZŠ a MŠ Struhlovsko a ZŠ a MŠ Šromotovo.

Město vypsalo tři záměry

Majetek / Město vypsalo záměr na pronájem parkovacích míst v ulici Na Náspech. Dále vypsalo záměr na pronájem garáže. Třetím záměrem je záměr na pronájem II. nadzemního podlaží čp. 48 Náměstí Osvobození v Drahotuších pro vybudování a pronájem bytu. Podrobnější informace naleznete na webu města (www.mesto-hranice.cz) nebo na úřední desce, případně přímo na odboru správy majetku, telefon:kancelář číslo 313, paní M. Kaiserová, 581 828 235.