Cesta: Televize, tisk / Zajímavé akce / 2014 - Nejlepší sportovci Hranic jsou vybráni

Slavnostní vyhlášení ankety o nejlepší sportovce města Hranic za rok  2013 proběhlo v úterý 15. dubna 2014. Tradičně uspěli judisté, cyklisté, házenkáři. Zkrátka nepřišli ani vodáci, fotbalisté a další sportovci.

Martina Štěpánková  - Trnková

Výsledky jednotlivých kategorií

Jednotlivci do 15 let

1. místo:  David Šatánek  - Judo club Železo Hranice – mistr republiky starších žáků a stříbrný z Mistrovství ČR dorostenců.

2.místo:  Patrik Vašina   Judo Femax Engineering Hranice – 2. z Mistrovství ČR mladších žáků.

3. místo: Michal Křištof – oddíl BMX Hranice, 4. na Mistrovství republiky,

Jednotlivci 16 – 19. let

1. místo: Jakub Zavřel  - Klub vodních sportů Hranice, který získal zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili na Mistrovství ČR v rychlostní kanoistice na krátkých tratích  v kategorii juniorů, stříbrnou medaili  na Mistrovství ČR v rychlostní kanoistice na krátkých tratích  v kategorii dospělých, obsadil 2.místo v závodu Olympijských nadějí a umístil se na předních místech na ME v Polsku a  MS v Kanadě v kategorii juniorů.

2. místo: Robert Trojnar - Judo club Železo Hranice – 3. na mistrovství republiky v kategorii juniorů, dorostu a dokonce i seniorů, člen reprezentace ČR kadetů do 18-ti let a juniorů do 21-ti let

3. místo: Tomáš Beran - Judo club Železo Hranice – 2. na mistorvství republiky v dorostu, člen reprezentace kadetů.

Jednotlivci nad 20 let

1. místo: cyklista Karel  Hartl - Kellys Bike Ranch team, který získal 3. místo na   ME Grazer Bike marathon Rakousko, 1. místo –  Mistrovství republiky – Malevil Cup i 1. místo v Českém poháru 2013.

2. místo:  Martin Stržínek -  (Tělovýchovná jednota  Cement Hranice – oddíl házené), reprezentant ČR v házené, účastník kvalifikace na ME v házené v Dánsku. Jeden z klíčových hráčů hranického týmu.

3. místo: Jan Křištof     -  oddíl BMX Hranice, mistr České republiky z roku 2013, bronzový z Mistrovství Evropy

Neolympijské sporty

1. místo: Radek Krejčiřík  - Aeroklub Hranice – bezmotorové létání, který získal 3. místo  na Mistrovství světa juniorů, 2. místo   –  Mistrovství ČR    a 1. místo  v Celostátní soutěži juniorů

2. místo: Posádka lodě Dračí dech Hranice  (Klub vodních sportů Hranice) ,  členové posádky Dračí dech Šárka Bláhová, Magda Gnidová a Věra Mrázová reprezentovaly ČR na MS v Maďarsku, kde s reprezentační posádkou získaly bronzové medaile.

3. místo: Ing. Petr Krejčiřík -Aeroklub Hranice - bezmotorové létání

Družstva do 15 let

1. místo: Starší žáci SK Hranice  - oddíl kopané   - Družstvo bylo v nejvyšší soutěži starších žáků v ČR 6.

Družstva  16 – 19  let

1. místo:  Družstvo dorostenců Judo club Železo Hranice - Družstvo dorostenců poprvé v historii oddílu získalo titul Mistr ČR, kdy v dorostenecké lize porazilo všechny své soupeře.

2. místo:  starší dorostenci Sk Hranice – oddíl kopané - Družstvo se stalo suverénním vítězem Moravskoslezské dorostenecké divize ročníku 2012/2013. V podzimní části 2013 druhé nejvyšší dorostenecké soutěže České republiky  v  Moravskoslezské lize je opět první.

Družstva nad 20 let

1. místo: TJ. Cement Hranice - Družstvo mužů v házené - Družstvo se stalo vítězem Českého poháru v házené 2013 a obsadilo 2.místo v Extralize házené ročníku 2012/2013. Loňský rok se stal nejúspěšnější sezónou v historii oddílu.

2. místo: Družstvo BMX Hranice – Na Mistrovství České republiky BMX klubů a teamů získal tým ve složení Jan Frankovič, Michal Křištof, Jan Křištof a Libor Beneš 7.místo.

3. místo: Družstvo mužů – Judo club Železo Hranice -  7. místo v  1. lize družstev mužů a  4. místo v Moravské lize.

Sportovní odchovanci

Jakub Rolinc  – kopaná, který startoval v 1.Gambrinus lize za Baník Ostrava a nyní hraje za Sigmu Olomouc.

Sportovní trenéři, senioři a činovníci

Oceněni byli cyklista Jiří Andrýsek,   dlouholetý funkcionář a trenér mládeže oddílu házené Jan Bednařík,  fotbalový hráč a trenér   Lubomír Kubica

Úterní podvečer byl věnován hranické cyklistice, proto se vyhlášení zúčastnili i známí hraničtí cyklističtí  odchovanci:  Zejména Jana Jeřábková -  Hladíková, nejúspěšnější odchovankyně oddílu cyklistiky TJ Sigma Hranice, mistryně republiky na silnici, na dráze, v cyklokrosu, horských kolech, účastníce mnoha evropských a světových šampionátů, 10 let reprezentovala Českou republiku.

Dále Vladimír Švehlík, který začínal v oddílu TJ Sigma Hranice a poté startoval v řadě profesionálních týmů. V prestižním závodě Okolo Slovenska získal 2x druhé místo v celkovém pořadí a v roce 1994 etapový závod vyhrál.  Stal se vítězem slavného  etapového  závodu Bohemia,  absolvoval amatérskou Giro d´ Itália, 2x reprezentoval české barvy na Závodu míru, absolvoval Mistrovství světa v Kolumbii.

a Petr Konečný. K jeho největším úspěchům patřilo 2. místo v etapovém závodu Okolo Malorky ve Španělsku v roce 1991, získal řadu etapových vítězství u nás i v zahraničí, účastnil se dvou ročníků Závodu míru, byl stálým členem české reprezentace v silniční a horské cyklistice v letech 1990 až 1999, startoval na Mistrovství světa na horských kolech.

Jako hosté se letos představil Ján Svorada trojnásobný mistr České republiky v silniční cyklistice, vítěz Závodu míru, který v profesionálním pelotonu vybojoval  celkem 74 výher a stal se vyhlášeným a obávaným spurterem. Celkem třikrát startoval na olympijských hrách, naposledy v roce 2004  v Aténách. Vyhrál celkem 5 etap na Giro d'Italia, 3 etapy na Tour de France a 3 etapy na španělské Vueltě. Na Tour de France 1994 skončil na 3. místě v soutěži o zelený trikot nejlepšího spurtera. Celkem šestkrát byl ve svazové anketě cyklistického svazu Král cyklistiky vyhlášen nejlepším česko-slovenským cyklistou roku.

Ján Svorada (uprostřed)

Svoji exhibici předvedla trojnásobná mistryně světa v krasojízdě žen Martina Štěpánková – Trnková, která získala i  patnáct titulů mistryně republiky. Z mistrovství světa má i čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile.

Martina Štěpánková - Trnková

Obě dvě osobnosti české cyklistiky se zapsaly do Zlaté knihy města Hranic .

Ján Svorada se zapisuje do Zlaté knihy

Martina Štěpánková - Trnková se zapisuje do Zlaté knihy města

Akce se účastnili i zástupci Olomouckého kraje - náměstyně hejmana Olomouckého kraje  Yvona Kubjátová, 2. náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Simerský, náměstek hejtmana Olomouckého kraje  Radovan Rašťák, a vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy  Krajského úřadu v Olomouci Miroslav Gajdůšek. Mezi hosty byl i předseda dozorčí a odvolací rady České basketbalové federace Zdeněk Latík . Představili se i další osobnosti hranické cyklistiky a zástupci hranických cyklistických oddílů.

Cyklisté, představitelé kraje i města

V doprovodném programu vystoupilo pěvecké duo Radim Černý a Petra Škutová.

FOTOGALERIE

Na vyhlašování nejlepších sportovců každoročně zveme známé sportovní osobnosti. Loni předního činitele Evropské házenkářské federace Doc. PhDr. Františka Táborského, CSc.,dále hranické reprezentanty Josefa Kučerku a Martina Stržínka  a významnou osobnost hranické házené  PhDr. Lubomíra Šnitzera. V minulých letech již Hranice navštívili například atletická legenda Dana Zátopková, judista Jiří Sosna atletka Taťána Kocembová,  fotbalový brankař Ivo Viktor, fotbalový trenér Petr Uličný, házenkářský reprezentant i trenér Jiří Vícha, basketbalisté Jan Bobrovský a Ivana Večeřová, skokan na lyžích Jaroslav Sakala, kanoisté Petr „Čáp“ Procházka a Petr Klíma či úspěšný hranický odchovanec, olympionik Ondřej Kozlovský.

Nejlepší sportovci města musí být členy sportovního oddílu nebo klubu, který působí na území města Hranic a reprezentují tento oddíl nebo klub ve sportovních soutěžích.  Výjimkou jsou odchovanci, tedy sportovci, kteří byli členy hranických oddílů a nyní dosahují vynikajících výsledků v mimohranických sportovních oddílech.  Zvlášť jsou posuzovány olympijské sporty a neolympijské sporty. V olympijských sportech jsou hodnoceny kategorie jednotlivců a družstev s věkovým členěním a kategorie hendikepovaní  sportovci, která je bez věkového členění. Sportovci jsou věkově členěni do tří kategorií - do 15 let, od 16 do 19 let a 20 let a starší. Neolympijské sporty  nemají stanovené kategorie ani nejsou věkově členěny. Oceněni jsou i sportovní senioři, trenéři a funkcionáři, kteří se svou dlouholetou prací (20 a více let) výrazně zasloužili o rozvoj tělovýchovy v Hranicích.