Cesta: Životní prostředí / Ovzduší, jeho ochrana / Boj s prašností bude pokračovat i letos

Boj s prašností bude pokračovat i letos

Snaha snížit prašnost ve městě pomocí zvýšené očisty komunikací bude pokračovat i letos. Očista bude probíhat již poosmé v termínu od 26. května do září 2014 na území města Hranic, v Drahotuších, ve Velké a ve Slavíči.

Očista komunikací  má za úkol snížit sekundární prašnost ve městě v období horkých letních měsíců, tedy zabránit remisi tuhých znečišťujících látek (pevných částic, o velikosti menší než 10 µm). Na tuto akci bylo do rozpočtu Zastupitelstvem města Hranic schváleno 700 tisíc Kč.

Očista komunikací probíhá ve dvou variantách a to formou jednorázové očisty, kdy jsou čištěny hlavní tahy území města Hranic a dále formou průběžné očisty, která se provádí dle níže uvedeného orientačního harmonogramu. . Strojní očista bude prováděna zametači a kropícím vozem. Na vybraných komunikací s povrchem ze žulových kostek bude očista prováděna strojním kropením a ručním zametáním povrchu.

Jednorázová a průběžná očista komunikací může být aktuálně změněna na základě meteorologických podmínek.

Zvýšenou očistu komunikací zajišťuje pro město Hranice společnost EKOLTES Hranice, a.s. Veškeré práce, spojené s očistou, bude řídit a kontrolovat Odbor stavební úřad, životního prostředí a dopravy MěÚ Hranice.

Jednorázová očista zahrnuje:

1.      Jednorázová očista Hranice - 1 zásah - 3 dny, bude provedena celkem 2x

a)      Očista 3 kruhových objezdů v Hranicích:

• očista kruhového objezdu u „Lidlu“ a „Albert Hypermarketu“, očista kruhového objezdu na Tř. 1. máje se sjezdem na I/47 a ke „Kauflandu“, očista kruhového objezdu u restaurace „Barborka“

b)     Očista hlavního tahu ve Velké a v Hranicích, včetně ulice Nádražní:

• očista hlavního tahu v místní části Hranice III - Velká, tj. silnice III/44021 od silničního značení začátku a konce obce Velká po křižovatku u kaple a kulturního domu čp.57 asilnice III/44023 od křižovatky u kaple a kulturního domu čp. 57 po silniční značení začátku a konce obce Velká

• očista hlavního tahu v Hranicích, tj. ulice Potštátská (po silniční značení začátku a konce města Hranice), Alešova, Tř. 1.máje, nám. 8. května, Purgešova, Kpt. Jaroše, včetně ulice Nádražní

2.      Jednorázová očista Drahotuše - 1 zásah - 3 dny, bude provedena 1x

a)      Očista místní části Drahotuše:

• zvýšená očista veškerých komunikací, mimo komunikace s prašným povrchem (tedy mimo ulice Sokolská, Tyršova)

• očista zametacím vozem Mercedes a odvozu smeteného odpadu v zametacím voze Mercedes na skládku Jelení kopec

• skropení a vymytí silnic od zbytkových prachových částic kropícím vozem Mercedes pro snížení prašnosti