Armáda chystá cvičení na Libavé

Publikováno 9.4.2019

Velké cvičení vojenských vrtulníkových operací "Dark Blade 2019" se uskuteční  od 9. května do 3. června 2019 a bude se týkat i vojenského prostoru Libavá. V březnu byla potvrzena účast  celkem 17 vrtulníků z Belgie, Maďarska, Polska, Německa, Slovinska a 8 vrtulníků Vzdušných sil AČR. Ze zhruba 1200 cvičících tvoří 300 vojáků zahraničních armád a okolo 900 českých vojáků. Do cvičení budou zapojeny téměř všechny složky Armády České republiky.

Nejintenzivnější letecké  úsilí je plánováno na  období od 20. do 31. května od 9  do 23  hodin. To sebou přinese i zvýšený  počet letů  nad územím města, ale i možný zvýšený pohyb vojenské techniky  a osob. Armáda však bude usilovat o to, aby případný negativní dopad na obyvatelstvo byl co nejmenší.  Bližší informace o cvičení, včetně techniky a vzdušných prostorů budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.lznamest.army.cz a na facebooku.

Třítýdenní cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem. Předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací je použití společných standardních operačních postupů vytvořených Evropskou obrannou agenturou (European Defence Agency, EDA) v rámci partnerského programu Helicopter Exercise Programme (HEP).