logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

Chystají se letní komentované prohlídky s průvodcem

Publikováno 26.5.2023

Když s námi letos nemůžete nahoru, myšleno na věž Staré radnice, která je z technických důvodů uzavřena, přináší letošní sezona komentované prohlídky po zajímavých místech ve městě. Vydat se poznávat Hranice můžete také s průvodcem. V letošní sezoně nabízí Městská kulturní zařízení Hranic hned několik prohlídek. Tématy budou vojenské ústavy, židovské Hranice, lázně Teplice nad Bečvou, Kunzova vila nebo třeba Kostelíček, městský hřbitov či Propast.

Vojenské prohlídky

Prohlídky vojenských ústavů v Hranicích připomínají letošní výročí 170 let od zahájení výstavby tohoto areálu – města ve městě. Seznámí s historií i architekturou slavných vojenských ústavů v Hranicích. Návštěvníci uvidí Zrcadlový sál, Jiříkův sál, Mánesův sál, legendární chodbu, ve které trénoval Emil Zátopek, Památník akademiků nebo kapli svaté Barbory. Navštíví i Posádkové muzeum. Do přísně střežených vojenských ústavů v Hranicích se totiž veřejnost jen tak nedostane.

Díky spolupráci s armádou ale mohou za zdi této „pevnosti“ proniknout zájemci o historii či architekturu. Prohlídky se uskuteční v sobotu 3. června, v sobotu 1. července a v sobotu 5. srpna. Sraz účastníků je vždy v 14:00 hodin u bočního vstupu do Stálé expozice posádky na třídě ČSA v Hranicích.

Židovské Hranice

Pro zájemce o židovskou historii jsou připraveny komentované prohlídky po historickém jádru města. Součástí prohlídkové trasy je někdejší židovské ghetto, synagoga, proluka u synagogy s instalací od umělecké kovářky Christine Habrmann von Hoch. V rámci návštěvy
hranické synagogy budou účastníci seznámeni s dějinami hranické židovské obce a také se
dozvědí, jakou roli hrála synagoga v životě Židů.

Komentované prohlídky se uskuteční v sobotu 10. června, v sobotu 8. července a v sobotu 12. srpna, vždy od 14:00 hodin. Délka prohlídky je naplánována na 90 minut, sraz je u Turistického informačního centra na zámku. Provázet bude PhDr. Vladimír Juračka.

Procházka Lázněmi Teplice nad Bečvou

Procházka s PhDr. Hanou Svobodovou nabídne poutavou historii zdejšího lázeňství, informace o jednotlivých pramenech a lázeňských budovách. Skupina se zastaví u vily MUDr. Oskara Leo Sterna, předválečného hlavního lékaře lázní, kde se dozví jeho zajímavý životní příběh.

Cestou zpět do Hranic si ukážeme i místo původního vstupu do Zbrašovských
aragonitových jeskyní a původně funkcionalistickou vilu bývalého nájemce lázní Ladislava Říhovského, v níž bylo později ředitelství lázní a nyní je adaptována na byty. A zastavíme se i u kdysi velmi zná mého hotelu Klíč, později Lázeňského domu Janáček, stojícího už na katastru města Hranic. Před návratem domů se zde můžeme ještě občerstvit v příjemné kavárně.

Sraz zájemců o tuto prohlídku je u Lázeňského domu Bečva v sobotu 17. června v 14:00 hodin.

Kunzova vila

Návštěvníkům se mimořádně v sobotu 24. června otevře Kunzova vila, kde pobývala výjimečná osobnost továrníka Antonína Kunze. Budova je zapsána mezi slavné vily Olomouckého kraje a je památkově chráněna. Neobarokní budovu, která byla zároveň rodinnou vilou i firemním sídlem, vystavěl továrník Antonín Kunz v roce 1897 podle projektu
architektů Jana Kříženeckého a Josefa Pokorného. Částečně se na její výzdobě podílel také
slavný architekt Dušan Jurkovič.

Sraz zájemců o prohlídku je před Kunzovou vilou na třídě 1. máje. Délka prohlídky je zhruba 30 minut, předprodej vstupného je v Turistickém informačním centru na zámku. Prohlídky se uskuteční dvě, v 14:00 a v 15:00 hodin.

Prohlídky v červenci a v srpnu

V červenci a v srpnu se uskuteční další prohlídky, o kterých se dočtete dalším vydání Hranického zpravodaje nebo se můžete podívat na www.infocentrum-hranice.cz. Těšit se můžete na prohlídku Kostelíčka s Mgr. Jiřím Nebeským, na prohlídku městského hřbitova rovněž s Jiřím Nebeským nebo na procházku k Hranické propasti s PhDr. Hanou Svobodovou.

Předprodej vstupenek

Kapacita účastníků všech prohlídek je omezená, doporučujeme zakoupit si předem vstupenky v Turistickém informačním centru. Jejich cena je 60 Kč.

Bližší informace v Turistické informační centrum na zámku v Hranicích na Pernštejnské náměstí 1, na telefonním čísle 581 607 479, 777 499 892, na e-mailu: Infocentrum.zamek@mkz-hranice.cz či na webových stránkách: infocentrum-hranice.cz.

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2023 | Změnit nastavení cookies