Hledáme nejlepší sportovce roku

Publikováno 3.2.2020

Oblíbení anketa o nejlepších hranických sportovcích uplynulého roku se opět rozbíhá.  Sportovní oddíly a kluby mohou do 25. února kalendářního roku zasílat nominace na nejlepší sportovce města za uplynulý kalendářní rok. Nominovaní sportovci musí být členy sportovního oddílu nebo klubu, který působí na území města Hranic a reprezentují tento oddíl nebo klub ve sportovních soutěžích.

Oceňují se jednak sportovci v olympijských sportech. Ty jsou děleny na jednotlivce, družstva a hendikepované sportovce. Jednotlivci a družstva se ještě člení podle věku na kategorie do 15 let, od 16 do 19 let, 20 let a starší a nově i kategorie Masters – pokud se sportovci pravidelně zúčastňují závodů v kategorii „veteránů“ či „masters“. Tímto členěním chceme podpořit mladé sportovce a motivovat je k dalšímu sportovnímu růstu, nezapomínáme ale ani na skvělé sportovní výkony těch dříve narozených.

Město ale oceňuje i sportovce v neolympijských sportech, a to jak jednotlivce, tak i družstva, v tomto případě však již bez věkového členění.

Oddíly mohou podávat v každé kategorii vždy nejvýše dvě nominace.

Nominaci lze také podat do kategorie „odchovanci“, tedy na sportovce, kteří byli členy hranických oddílů a nyní dosahují vynikajících výsledků v mimohranických sportovních oddílech (na úrovni mistrovství republiky či reprezentace ČR). Na ocenění lze navrhnout i sportovní seniory, trenéry a funkcionáře, kteří se svou dlouholetou prací (20 a více let) výrazně zasloužili o rozvoj tělovýchovy v Hranicích. Tento návrh se podává volnou formou (včetně souhlasu nominovaného sportovce se zpracováním osobních údajů).

Součástí nominací je dodání minimálně pěti fotografií nominovaného sportovce, či oddílu s popisem, případně videozáznam. Na nominace, které nebudou podané na formuláři nebo budou doručené po termínu uzávěrky, nebude brán zřetel.

Podrobnéí informace naleznete na webu města - vyřiďte si na úřadě - životní situace.

Tradiční vyhlášení nejlepších sportovců roku 2019 proběhne v úterý 7. dubna 2020 od 17 hodin ve dvoraně hranického zámku.

Letošní sportovec roku je zaměřen na atletiku -  hraničtí atleti slaví 80 let organizované činnosti a 60 let od založení oddílu atletiky. Každým rokem zveme na vyhlášení známé české sportovce, před deseti lety, kdy si atleti také připomínali kulaté výročí, zde byla olympijská vítězka v hodu oštěpem a legenda české atletiky Dana Zátopková. Loni slavili výročí fotbalisté, takže jsme v Hranicích přivítali známého fotbalového trenéra Petra Uličného. Z dalších hostů tu byli například atletka Taťána Kocembová, cyklisté Ján Svorada a Martina Štěpánková - Trnková, judisté Petr Lacina (trenér Lukáše Krpálka) a Jiří Sosna, fotbalový brankař Ivo Viktor, házenkářský reprezentant i trenér Jiří Vícha, přední činitel Evropské házenkářské federace František Táborský, basketbalisté Jan Bobrovský a Ivana Večeřová, skokan na lyžích Jaroslav Sakala, kanoisté Petr „Čáp“ Procházka a Petr Klíma, pilot Martin Šonka, loni to byl mnohonásobný mistr světa i Evropy ve freestyle Footbagu Jan Weber.