Hranice hledají nejlepší stavbu roku 2021

Publikováno 4.1.2022

Do konce ledna 2022 lze podávat návrhy, která ze staveb, dokončených a zkolaudovaných v loňském roce, nejvíce přispěla k zlepšení vzhledu města Hranic a zasloužila by si tak ocenění Stavba roku 2021.

Stavbou roku může být vyhlášena jakákoliv stavební akce - novostavba, rekonstrukce, přístavba, nástavba, stavební nebo terénní úprava, řešení fasády. Za stavby se přitom považují i stavby pozemní, vodohospodářské, dopravní, stavby mostů, inženýrských konstrukcí, technologických zařízení a také sadové a parkové úpravy. Nepovažuje se za ni pouhé vybavení místností (úprava interiéru).

Stavební akce musí být zkolaudována do 31. prosince 2021. Investorem může být jakákoli právnická nebo fyzická osoba, bez rozdílu místa sídla nebo bydliště, ale nemůže jím být Město Hranice.

U stavby roku se přihlíží k architektonickému či urbanistickému řešení a jeho přínosu pro vzhled našeho města. Odborná komise také přihlíží k celkovému dojmu, jako je výraz stavby, estetické řešení, funkčnost, kvalita a jakost prací, řemeslné provedení celku, detailu a použité materiály, délka provádění stavby. Posuzuje také komplexnost řešení - sadové úpravy pozemku a okolí stavby, řešení oplocení, nasvětlení stavby a podobně. Dále se přihlíží i ke splnění požadavků orgánů státní správy, jako jsou stavební úřad, památková péče, ochrana životního prostředí, k přínosu pro záchranu kulturních, historických nebo přírodních hodnot daného území a k invenci technických řešení či aplikaci ekologických technologií.

Návrhy se zasílají stavebnímu úřadu MěÚ Hranice, který je předloží příslušné komisi k vyhodnocení. Následně bude "Stavba roku 2021" vyhlášena usnesením rady města.

Stavba roku 2019 - poslední vybraná stavba roku