Na sídlišti Nová se odvodňuje podzemní kontejner

Publikováno 19.7.2018

Druhá etapa regenerace sídliště Nová byla sice dokončena, práce na sídlišti ale ještě pokračují. Dodatečně se dodělává odvodnění podzemního úložiště kontejnerů na odpad, které ale nespadá do projektu regenerace sídliště.

Regenerace se dotkla cest, chodníků i mobiliáře. Úpravy se dočkala si zeleň na sídlišti. Na jaře zde vyrostlo nové dětské hřiště, s netradičními dětskými prvky. Úplnou novinkou v Hranicích je podzemní úložiště kontejnerů. Jde o první krok k tomu, aby nevzhledná kontejnerová stání již nehyzdily město. Najít místo pro jejich umístění ale není snadné, je třeba se vyhnout inženýrským sítím.

Právě toto podzemní úložiště se ale stalo zdrojem některých problémů.  Bohužel, i když je podzemní kontejner navržen na nejvyšším místě sídliště, do kontejneru se dostává podzemní voda. Aby byl kontejner na tříděný odpad plně funkční, je nutné jej odvodnit.  Tyto práce nejsou zahrnuty do  regenerace sídliště, a provádějí se dodatečně.  Práce na odvodnění kontejneru mají být ukončeny do 27. července.

Druhá etapa regenerace vyšla přibližně na 12 milionů korun. Na akci město získalo dotaci ve výši 4 milionů korun z Ministerstva pro místní rozvoj, z programu "Podpora regenerace panelových sídlišť“.

Sídliště Nová bylo postaveno začátkem 80. let minulého století. Bylo vybudováno pro sovětská vojska, která v Hranicích pobývala. Jeho výměra činí 3,39 ha. Na sídlišti je kolem 360 bytů a žije zde zhruba pět procent z celkového počtu obyvatel města. Jedná se o svažité území na severozápadním okraji města se špatným propojením na městské centrum.