V neděli hořel v Hranicích elektrobus

Publikováno 11.6.2018

V neděli v podvečer vyhořel autobus MHD v Hranicích. Ve vozidle jel pouze řidič, který včas vystoupil. Příčiny nehody se vyšetřují.

V neděli 10. 6., přibližně v 18,30 přijali hasiči hlášení řidiče městské autobusové dopravy Hranice, že v zadní části autobusu byl zaznamenán kouř a to kolem větracího zařízení v podhledu. Řidič, když vyšlehly plameny, odstavil vozidlo na zastávku městské dopravy u objektu bývalé Sigmy I. na Tř. 1. máje. Jako důvod uvedl velkou rychlost šíření požáru a dusící zplodiny, které požárem vznikaly.  V dopravním prostředku naštěstí nikdo necestoval. Do několika minut zasáhla profesionální jednotka hasičského záchranného sboru, která celý požár zlikvidovala. I přes tuto rychlost je vozidlo 100% odepsáno.

Na místo požáru dorazil během několika minut také starosta města Jiří Kudláček, který uvedl:

"Lidé na místě celou událost zdokumentovali na mobilní telefony. Požár byl neobvykle rychlý a postihl celé vozidlo najednou. Vnitřek autobusu vykazoval vysoce hořlavé materiály a žár, který vznikl, způsobil vystřelení skel do okolí. Řidič byl následně v mírném šoku a nedá se mu nic vytknout. Nedošlo k žádnému zranění osob a za to jsme opravdu rádi".

Druhý den, v pondělí 11. 6.,  v ranních hodinách, zasedlo vedení města Hranic spolu s předsedou představenstva panem Tomášem Vavříkem a ředitelem osobní dopravy ČSAD Frýdek- Místek a.s. panem Jakubem Vyvialem.

Byla navržena a následně budou realizována tato opatření:

1. Ve spolupráci s odborníky bude určena příčina požáru.
  2. Provozovatel zajistí okamžitě revize elektroinstalací v ostatních autobusech.
  3. Bude provedena zkouška opuštění autobusu v případě poruchy elektrického ovládání dveří. Dveře musí jít ručně otevřít a nesmí se v žádném režimu zablokovat.
  4. Bude provedeno školení řidičů a stanoven postup řešení mimořádné situace, včetně posílení hasičských přístrojů.
  5. Autobusy budou vybaveny nástěnnými kladivy, aby bylo možno řešit i násilné opuštění vozidla.
  6. Provozovatel pozve do Hranic výrobce uvedeného typu autobusu a tento předloží materiálové atesty, které řeší tuto situaci.
  7. Budou vyžadovány doklady o zabezpečení ostatních palivových a energetických částí předmětného vozidla.
  8. Je pravděpodobné, že vozidlo nebylo vybaveno klimatizací a tak řidič celý den užíval stropní větrák. I touto situací se budeme zabývat.