Regenerace sídliště Nová se dokončí na jaře

Publikováno 20.10.2017

Brzký nástup chladného zimního počasí zbrzdil dokončení regenerace sídliště Nová. Podmínky pro některé činnosti nebyly příznivé, byl by problém  dodržet správné technologické postupy. Proto se část prací přesune na jaro 2018.

Jarní práce se budou týkat například dětského hřiště, protože teploty na pokládku povrchu musí dlouhodobě přesahovat 10 stupňů, dále některých zpevněných ploch (u obchodu a jednoho z domů) a hlavního chodníku. Na jaře dojde i k závěrečným terénním úpravám včetně výsadby zeleně.

Druhá etapa regenerace sídliště Nová byla zahájena v září 2017. Jde o nejjižnější (horní) část sídliště. Rekonstrukce se týká jak cest, tak chodníků i mobiliáře. V této části sídliště přibude i nové hřiště pro malé děti s netradičními dětskými prvky.

Úplnou novinkou v Hranicích pak bude podzemní úložiště kontejnerů. Jde o první krok k tomu, aby nevzhledná kontejnerová stání již nehyzdily město.

Tato druhá etapa bude stát přibližně 12 milionů korun. Na akci město získalo dotaci ve výši 4 milionů korun z Ministerstva pro místní rozvoj, z programu "Podpora regenerace panelových sídlišť“.

První etapu regenerace sídliště uskutečnilo město v roce 2014. Ta se týkala zejména okolí školy a severní části sídliště. Akce stála necelých 11 milionů korun, město na ni také získalo čtyřmilionovou dotaci ze stejného programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Sídliště Nová bylo postaveno začátkem 80. let minulého století. Bylo vybudováno pro sovětská vojska, která v Hranicích pobývala. Jeho výměra činí 3,39 ha. Na sídlišti je kolem 360 bytů a žije zde zhruba pět procent z celkového počtu obyvatel města. Jedná se o svažité území na severozápadním okraji města se špatným propojením na městské centrum.