Zkontrolujte si platnost řidičských průkazů

Publikováno 7.11.2018

Letos končí platnost více než 650 tisíc řidičských průkazů. Závěr roku se blíží, ale mnoho řidičů si ještě o nový doklad nezažádalo. Jen na Hranicku jich je kolem 4 tisíc.

Vyřízení nového řidičského průkazu přitom trvá až tři týdny, není proto dobré, nechávat to na poslední chvíli. Za řízení s propadlým řidičským průkazem motoristům hrozí pokuta do 2 000 korun, v případě správního řízení až 2 500 korun

O výměnu dokladu je možné požádat již tři měsíce před skončením jeho platnosti, výměna je standardně zdarma. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a nynější řidičák. Vlastní fotografie už se nenosí, úřad si vaši fotku může stáhnout z registru ministerstva vnitra, například z žádosti o občanský průkaz. V případě že by taková fotografie nebyla k dispozici, nebo že by se aktuální podoba žadatele výrazně lišila od dostupné fotografie, přišlo by na řadu focení na přepážce.

O doklad lze žádat na úřadě v jakékoliv obci s rozšířenou působností. Je to výhoda pro občany, kteří dlouhodobě pobývají jinde, než mají trvalé bydliště, například studenti. Je nutné ale upozornit, že tam, kde si o řidičský průkaz požádáte, tam si ho také musíte vyzvednout