Hlohovec

Publikováno 2.8.2017

Hlohovec (Slovensko) se rozkládá v údolí mezi jižním výběžkem předhoří masívu Považského Inovca a částí Nitrianskej pahorkatiny. Městem protéká řeka Váh, nejdelší slovenská řeka. Je křižovatkou mezi historickými městy Trnava a Nitra, v těsné blízkosti světoznámých lázní Piešťany.

kraj: Trnavský

70 km od hlavního města Bratislavy

171 km od Hranic (na směrovníku 185 km)

obyvatel: 22.131

partnerství: 2002

Od roku 2002 se stal druhým partnerským městem Hranic slovenský Hlohovec s přibližně 25 tisíci obyvateli. (http://www.hlohovec.sk/). Dohoda o spolupráci partnerských měst  byla podepsána 15. ledna 2002 v Hlohovci starostou Hranic Dr. Ing. Rudolfem Novákem a primátorem města Hlohovec Ing. Jánem Brezovským.

Město leží na řece Váh na spojnici mezi lázněmi Piešťany a starodávnou Nitrou. Poprvé se připomíná v roce 1113. Bohatou historii města připomíná barokní zámek umístěný v rozsáhlém parku s unikátním empírovým divadlem a památníkem Ludvíka van Beethovena, který byl častým hostem majitelů panství. K dalším významným památkám patří farní kostel sv. Mi­chala a františkánský klášter postavený roku 1492 s kostelem Všech svatých. Nejkrásnější pohled na město s bohatou kulturní tradici i rozvinutým průmyslem je z vyhlídky nad městem zvané Šianec.

Hlohovec se rozkládá v údolí mezi jižním výběžkem předhoří masívu Považského Inovca a částí Nitrianskej pahorkatiny. Městem protéká řeka Váh, nejdelší slovenská řeka. Hlohovec je křižovatkou mezi historickými městy Trnava a Nitra, v těsné blízkosti světoznámých lázní Piešťany.

Historie

První důvěryhodný záznam o Hlohovci je Zoborská listina z roku 1113, kde se připomíná středověký hrad s přilehlou osadou. Město bylo v celé své minulosti důležitým strediskem obchodu a administrativním centrem regionu.

Památky

Najvýznamnější a dominantní stavebně-historickou památkou města je zámek, původně středověký hrad. V areálu zámku sa nachází i budova unikátního empírového divadla z r. 1802. Tento vzácný historický objekt vyniká především empírovou výzdobou. Je to nejstarší zachovaná budova divadla na Slovensku.
Na náměstí stojí původně gotický farský kostel sv. Michala s bohatě zdobeným portálem. Vedle kostela se nachází kaplička sv. Anny z 18. storočia. V blízkosti náměstí je zajímavá stavba kostelíka sv. Ducha a špitálika pocházející ze 14. století.
Na severním okraji centra města je umístněný františkánský klášter s přilehlým kostelem Všechsvätých z 15. století. Část kláštera slouží původnímu účelu, část využívá Vlastivedné múzeum. .
Nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším přírodním celkem města je zámecký park s francouzskými terasami. Jeho součástí je jezírko, množství stromů v lesoparkovém prostředí a ojedinělé soustředění mohutných a vzácných platanů. Na okraji parku je umístěné městské koupaliště