logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

Aktuality

Město uctilo památku T. G. Masaryka

Již 84. výročí úmrtí 1. československého prezidenta T. G. Masaryka.si u Památníku T. G. Masaryka na Školním náměstí v úterý 14. září připomněli zástupci města Hranic v čele s 1. místostarostou PhDr. Vladimírem Juračkou, dále zástupci Vojenské posádky Hranice, Československé obce legionářské, ředitelé škol a další. Na akci se podílel také Sokol Hranice a Klub vojenských důchodců.

více... | Publikováno 15.9.2021

Na zámku se představují absolventi výtvarky ZUŠ Hranice

Výstava „Talent, aneb zpět na místě činu v Galerii Severní křídlo zámku, představuje tvorbu absolventů výtvarného oboru ZUŠ Hranice. Vernisáž proběhla ve středu 15. září a výstava potrvá do 5. listopadu 2021. K vidění jsou knižní ilustrace, animace, textilní i průmyslový design i architektonické modely a návrhy.

více... | Publikováno 16.9.2021

Uzavírka ulice Nádražní v Hranicích skončila

O 14 dní se podařilo zkrátit uzavírku Nádražní ulice, která byla neprůjezdná od pondělí 6.září kvůli stavbě kanalizace, jejímž investorem jsou Vodovody a kanalizace Přerov a.s. Původně měla uzavírka části ulice Nádražní u křižovatky s ulicí Jaselskou skončit k 1. říjnu, s opatrností je ale ulice průjezdná již od úterý 14. září. Autobusy MHD, které po dobu uzavírky jezdily podle výlukových jízdních řádů, se k normálnímu provozu vrátí ve středu.

více... | Publikováno 14.9.2021

Zveme na zářijové zastupitelstvo

Jednání zastupitelstva města Hranic se uskuteční ve čtvrtek 16. září od 16. hodin v areálu Stará střelnice za dodržení všech platných protiepidemiologických opatření. Jednání zastupitelstva je veřejné a jste na něj srdečně zváni.

více... | Publikováno 9.9.2021

Zveme na Dny Evropského dědictví

Dny Evropského dědictví  se v Hranicích uskuteční tuto sobotu. Od 9 do 16 hodin budou zpřístupněné památky, mnohé z nichž nemáte možnost běžně si prohlédnout. Řadu z nich Vám přiblíží komentovaný výklad.

více... | Publikováno 16.9.2021

Budeme vyhlašovat nejlepší sportovce města

Tradiční vyhlášení nejlepších sportovců roku 2020 proběhne v úterý 21. září od 17 hodin ve dvoraně hranického zámku. Letošní sportovec roku je zaměřen na atletiku -  hraničtí atleti loni slavili 80 let organizované činnosti a 60 let od založení oddílu atletiky. Proto jsme pozvali bývalého skokana do výšky Svatoslava Tona.Stejně jako loni, tak i letos pro Vás budeme celý přenos předávání vysílat živě, na YouTube.

více... | Publikováno 16.9.2021

Začne oprava chodníků a obnova přechodu

Město Hranice zahájí v druhém zářijovém týdnu rekonstrukci chodníku na Třídě Československé armády u ulici Hranická. Jde o zhruba kilometrový úsek od mostu přes Veličku podél kasáren až po autobusovou zastávku na konci ulice Hranická. Dostane se i přechod pro chodce u Bonveru a na chodník v ulici Alešova.

více... | Publikováno 3.9.2021

Město začíná opravovat bašty městského opevnění

Na baštách pozdně středověkého městského opevnění mezi zámkem a zámeckým hotelem  se začínají opravovat střechy. Opravy byly zahájeny na severozápadní baště blíže hotelu a od 20. září  budou pokračovat i na jihozápadní baště poblíž vstupu do Zámecké zahrady a do Zámeckého klubu. 

více... | Publikováno 2.9.2021

Atleti zvou na setkání

V loňském roce oslavili hraničtí atleti výročí 80 let organizované atletiky v Hranicích a zároveň 60 let existence oddílu atletiky v Hranicích. Toto významné výročí nemohli vzhledem ke kovidové situaci náležitě oslavit, takže tak činí letos. Proto zvou své současné a bývalé členy na malou oslavu těchto výročí, která se uskuteční v sobotu 2. října od 16 hodin v Zrcadlovém sále Kasáren Generála Zahálky v Hranicích (vstup z ulice ČSA). Zrcadlový sál bude zpřístupněn od 15:30 hodin.

více... | Publikováno 16.9.2021

Cyklověž na hranickém nádraží je otevřena

Provoz nové cyklověže pro více než stovku kol na hranickém vlakovém nádraží byl ve středu 25. srpna zahájen. Zpočátku, až do konce září, zde bude úschovna kol poskytována zdarma. V sobotu 28. srpna a v neděli 29. srpna od 7 do 19 hodin budete mít možnost vyzkoušet si uložení a vyzvedávání kol s dopomocí proškoleného pracovníka Ekoltesu Neváhejte a přijďte si zkusit, jak se do cyklověže kola ukládají.

více... | Publikováno 25.8.2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu radí spotřebitelům

Na pomoc spotřebitelům připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu digitálního průvodce pro spotřebitele. Jde o praktický informační systém, který pomůže spotřebitelům, když si neví rady v situacích, do kterých se dostali při nákupu zboží a služeb. Průvodce pro spotřebitele obsahuje potřebné kontakty a také informace o systémech s přehledem nebezpečných výrobků v České republice a i v celé Evropě.

více... | Publikováno 1.9.2021

Vlastníci kulturních památek mohou žádat o podporu

Žádost o státní finanční podporu z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón pro rok 2022 si mohou do 25. října 2021 podat vlastníci objektů se statutem Kulturní památky ČR v Městské památkové zóně Hranice, kteří zamýšlí v roce 2022 provádět jejich obnovu.

více... | Publikováno 10.8.2021

Slavnostem města přálo počasí

Hranické městské slavnosti byly zahájeny v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí, kde si na své přišly především děti. Odpoledne pak započal i program v Zámecké zahradě, který po brněnské bubenické show skupiny Ritmo Factory zahájil 1. místostarosta města PhDr. Vladimír Juračka. A poté následovalo jedno vystoupení za druhým. (viz fotogalerie)

více... | Publikováno 26.7.2021

Ekoltes Hranice otevřel nové Ekocentrum

Ekoltes Hranice po ročním budování slavnostně ukončil stavbu nového Ekocentra, jehož hlavním účelem je separace odpadu. (Fotogalerie) Poté bylo Ekocentrum dovybaveno kontejnery a dalšími prostředky a od 3. srpna přivítalo první občany.  

více... | Publikováno 5.8.2021

Plovárna upozorňuje na podmínky vstupu

Plovárna Hranice v přiloženém videu upozorňuje na podmínky vstupu do areálu Plovárny.

více... | Publikováno 19.7.2021

V Komenského ulici rostou nové autobusové zastávky

Dvě nové autobusové zastávky vyrůstají v Komenského ulici. První bude umístěna v horní části ulice,  při pohledu od Tř. 1. máje vpravo nad prodejnou Krok a druhá na protější straně poblíž křižovatky Komenského ulice s ulicí Hřbitovní.  Výstavba zastávky bude probíhat v červenci a srpnu, kdy bývá menší provoz.  Akce bude stát  zhruba 1 milion korun. 

více... | Publikováno 9.6.2021

Město zasílá peníze postižené jižní Moravě

Město Hranice zasílá celkem 80 tisíc korun postiženým obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, každé z nich 20 tisíc. Rozhodla o tom rada města na svém jednání 29. června.

více... | Publikováno 30.6.2021

Ceny města za loňský rok byly předány

Až po zmírnění protikoronavirových opatření mohly být předány Ceny města Hranic za rok 2020. Cenu města získali doc. Mgr. MgA. Tomáš Pospěch, PhD, Stanislav Miloš – in memoriam a Pavel Nepala. Rozhodli o tom zastupitelé města loni v říjnu.  

více... | Publikováno 23.6.2021

Opravujeme kříž v Drahotuších a sochu Jana Husa

Město Hranice pokračuje v opravách soch a křížů. Nyní probíhá oprava kříže před kostelem Sv. Vavřince v Drahotuších a sochy Jana Husa v Sadech Čs. Legií. Na obě akce jsme získali dotaci OIomouckého kraje.

více... | Publikováno 27.5.2021

Pokračuje rekonstrukce hranického hřbitova

Rekonstrukce hranického hřbitova se po roční pauze opět rozbíhá. Práce na 3. etapě začnou již v dubnu a jsou rozvrženy do dvou let.  Budou tedy pokračovat celý letošní rok.  Na řadu přijde urnový háj v horní části hřbitova. Budou se zde budovat komunikace i inženýrské sítě, jako voda, elektrika, veřejné osvětlení.

více... | Publikováno 13.4.2021

Protipovodňová opatření - jez je vypuštěn

Od 1. července došlo k úplné srážce jezu, která je potřebná kvůli pokračující výstavbě protipovodňových opatření. Jde jednak o rozšíření jezu o jedno pole a také o výstavbu ochranných zdí. Stavební práce na obou rozsáhlých stavbách se podařilo načasovat tak, aby proběhly současně během jedné srážky

více... | Publikováno 28.6.2021

Druhý koncert na námku – město převzalo certifikát o snížení uhlíkové stopy

Masarykovo náměstí patřilo ve čtvrtek tentokráte cimbálovce. Parné červnové odpoledne osvěžila cimbálová muzika Okybača z Lipníka nad Bečvou. V rámci akce město přebralo certifikát od nadačního fondu Biochar Foundation, potvrzující, že se díky výsadbě nových stromů na Masarykově náměstí podařilo z ovzduší odebrat 19 tun CO2  a tím snížit uhlíkovou stopu.

více... | Publikováno 21.6.2021

Hranický úřad dosáhl na další významné ocenění

Stříbrnou příčku v prestižní Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost v kategorii Digitální stát získal Městský úřad v Hranicích. Z městských úřadů byl vůbec nejúspěšnější, před něj a Kopřivnici na třetím místě se dostalo pouze Centrum psychosociální pomoci MENS SANA, z. ú.

více... | Publikováno 26.5.2021

Začaly "Čtvrtky na námku"

Na Masarykově náměstí se bude každý čtvrtek od 10. června do konce prázdnin něco zajímavé dít.  Uskuteční se tam série hudebních a divadelních vystoupení pod širým nebem a pod názvem „Čtvrtky na námku“. Program bude začínat vždy v 16 hodin, vstup je zdarma. Každý čtvrtek si také mohou lidé zahrát na náměstí obří šachy nebo si dát skvělou kávu a jiné pochoutky. Každý čtvrtek bude také na náměstí pojízdná kavárna a v červenci proběhne „Hledání hranické kávy“, ve čtvrtek 5. srpna potom ukázky pražení na historickém pražícím stroji.

více... | Publikováno 14.6.2021

Prázdninový provoz městských mateřských škol

Upozorňujeme rodiče na prázdninový provoz městských mateřských škol. Minimálně jedna z městských mateřských škol bude vždy otevřena. Harmonogram naleznete v příloze.

více... | Publikováno 16.3.2021

Plovárna Hranice prodlužuje platnost čipů

Plovárna Hranice prodloužila platnost vydaných čipů, kterým skončila platnost od října 2020 do června 2021 o 11 měsíců. Pokud končí platnost čipů od července do září 2021, budou prodlouženy o 7 měsíců.

více... | Publikováno 10.6.2021

Cyklisté podporují nemocné děti (fotogalerie)

Začátkem června se můžete zapojit do projektu Na kole dětem, kdy již po dvanácté vyrazí cyklisté napříč Českou republikou, aby podpořili nemocné děti. Při své pouti opět neminuli Hranice a to hned 3. června. Do města peloton asi 80 ti jezdců dorazil před jedenáctou dopoledne a po krátkém občerstvení pokračoval směr Bystřice pod Hostýnem. (fotogalerie)

více... | Publikováno 3.6.2021

Začalo zvyšování hrází na Bečvě (foto, video)

Další akce Povodí Moravy ke zlepšení protipovodňové ochrany Hranic, zvýšení ochranných  hrází nad jezem, byla zahájena. (fotogalerie) Tato akce navazuje na probíhající rozšiřování hranického jezu. Město chce zvýšení hrází využít k revitalizaci prostoru Kropáčovy ulice, proto představujeme videoprezentace projektovaných úprav.

více... | Publikováno 13.5.2021

Rekonstrukce Masarykova náměstí je dokončena

Rekonstrukce Masarykova náměstí, která začala 2 . března, je dokončena. Na náměstí se již objevily nové stromy . Díky úpravám se Masarykovo náměstí stane zelenější, přívětivější pro návštěvníky zejména v období letních veder. Také se zlepší technické podmínky pro konání kulturních akcí.

více... | Publikováno 19.5.2021

Provoz úřadu aktuálně

Městský úřad Hranice je otevřen. Abyste ale minimalizovali nebezpečí nákazy, preferujte prosím elektronickou a telefonickou komunikaci před osobní návštěvou. Upozorňujeme, že při příchodu na městský úřad Vám může být změřena teplota.

více... | Publikováno 15.2.2021

Stále můžete zaplatit za komunální odpad

Finanční odbor městského úřadu v Hranicích zasílá prostřednictvím e-mailu podklady pro zaplacení poplatku za komunální odpad na rok 2021. Výše poplatku je stejná jako loni a předloni – tedy 696 korun na osobu za rok. Od poplatku za odpad jsou osvobozeny děti do 6 let a občané nad 70 let. O osvobození není třeba nijak žádat, probíhá automaticky.

více... | Publikováno 5.5.2021

Probíhá svoz odpadu ze zahrádek

Město provádí pravidelný svoz bioodpadu ze zahrádkářských kolonií.

více... | Publikováno 10.5.2021

Oprava chodníku u Synagogy je dokončena

Město Hranice opravilo havarijní stav chodníku a poškozeného zemního osvětlení v průchodu kolem Synagogy. Z technologických důvodů a kvůli zajištění bezpečnosti chodců došlo ke krátkodobému uzavření chodníku kolem Synagogy, včetně nově rekonstruovaných Židovských schodů, tvořících spojnici ulic Čechova a Janáčkova v Hranicích. Děkujeme za pochopení.

více... | Publikováno 14.5.2021

Město vytipovalo vhodné plochy pro bytové domy

Město Hranice hledá cesty, jak zlepšit situaci ohledně nedostatku bytů. Proto zkoumá možnosti výstavby nových bytových domů.  Rozvoj bydlení v našem městě ale není možné řešit nahodile, bez znalosti  současného stavu,  možností a výhledů do budoucna.

více... | Publikováno 7.4.2021

Očkování proti kovidu

Od 15. ledna 2021 byl spuštěn centrální registrační a rezervační systém pro očkování proti Covidu-19. Radíme, jak se přihlásit. Hranická nemocnice otevřela očkovací centrum .

více... | Publikováno 1.3.2021

Palačovská spojka se má začít stavět příští rok

Ačkoliv se stavba Palačovské spojky měla zahájit již několikrát, termín zahájení výstavby se neustále posouvá. Přípravy stavby ale přeci jen pokročily a podle údajů Ředitelství silnic a dálnic by se mělo začít již v roce 2022. Plán je následující: výběrové řízení na zhotovitele v roce 2021, v roce 2022 vydání stavebního povolení a zahájení stavby a v roce 2025 její dokončení.

více... | Publikováno 13.4.2021

Harmonogram svozu odpadu

Město Hranice rozšířilo služby v oblasti odpadového hospodářství o popelnice na biologicky rozložitelný odpad. Důvodem pořízení nových nádob jsou připravované změny v legislativě, které se týkají odpadového hospodářství. Harmonogram svozu komunálního a biologicky rozložitelného odpadu naleznete v příloze.

více... | Publikováno 5.1.2021

Platnost řidičských průkazů se prodlužuje

O deset měsíců se prodlužuje platnost těm řidičským průkazům, kterým měla skončit platnost v období od od 1. září 2020 do 30. června 2021. To znamená, že řidičský průkaz, kterému uplynula platnost například 5. prosince 2020 je platný do 5. října 2021. Uvedlo to ministerstvo dopravy.

více... | Publikováno 25.2.2021

Na cestě podél viaduktů bude omezen provoz

Havarijní stav viaduktů, z kterých na některých místech opadávají části zdiva, donutil jejich vlastníka - Správu železnic k instalaci oplocení kolem viaduktů. Zároveň bude omezen provoz na podélné komunikaci mezi Hviezdoslavovou a Bezručovou ulicí. Navrženo je její zjednosměrnění.

více... | Publikováno 15.2.2021

Probíhá bezplatné antigenní testování v lázních

Lázně Teplice nad Bečvou se rozhodly vstoupit do projektu celorepublikového dobrovolného plošného testování obyvatelstva na onemocnění COVID-19 a vytvořily na Lázeňském domě Janáček antigenní odběrové místo pro veřejnost.

více... | Publikováno 15.2.2021

Vítání občánků je zatím odloženo

V současnosti nám epidemiologická situace nedovoluje pořádat obřad Vítání občánků. Nadále však přijímáme od zájemců vyplněné tiskopisy, ale realizace obřadů je až do odvolání odložena. Jakmile to situace umožní, Vítání občánků obnovíme. Poté také oslovíme všechny zájemce, s dotazem, zda jejich zájem trvá a zároveň jim poskytneme informace o konkrétních termínech obřadu.

více... | Publikováno 3.2.2021

Evidence svozových nádob Ekoltesu pokračuje

Zahájení evidence všech nádob na směsný komunální odpad v Hranicích - to je první krok k výrazným změnám v odpadovém hospodářství ve městě. Čipování bylo na přelomu roku zkomplikováno zpožděním dodávek kvůli koronaviru a také nepříznivým počasím, nyní se ale opět rozběhlo.

více... | Publikováno 11.5.2021

Domov seniorů je naočkován (video)

V Domově seniorů Hranice se tento týden uskutečnilo očkování proti koronaviru. Jak celá akce probíhala, sdělila hranické televizi ředitelka Domova seniorů Mgr. Simona Hašová.

více... | Publikováno 21.1.2021

Zastupitelé pozastavili participativní rozpočet

Vzhledem k tomu, že kvůli koronavirové krizi očekává město enormní propad příjmů, zrušili zastupitelé letos vyhlášený Participativní rozpočet města Hranic, jehož vítězný návrh by se měl realizovat v příštím roce. Zároveň pozastavili také vyhlášení participativního rozpočtu v roce 2021 pro rok 2022 s tím, že další participativní rozpočet bude vyhlášen až poté, co budou stabilizovány příjmy města.

více... | Publikováno 20.11.2020

Nenechte vodu jen tak odtéct, využijte programu Dešťovka

Sucho v České republice se prohlubuje. Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Po další mírné zimě je situace místy již téměř kritická. Vyzýváme proto občany Hranic, aby využili dotačního programu Dešťovka a na sucho se začali adaptovat. Tento program Ministerstva životního prostředí je zaměřen právě na pořízení nádrží na dešťovou a šedou vodu v domácnostech.

více... | Publikováno 2.6.2020

Ulice Jiřího z Poděbrad je neprůjezdná

Od 16. dubna je neprůjezdná ulice Jiřího z Poděbrad.  Ulice je uzavřena kvůli výstavbě domu na pozemku Na Špici mezi ulicemi Jiřího z Poděbrad a Jaselská. Úplná uzavírka ulice bude trvat až do 31. března 2021. Do ulice Jiřího z Poděbrad bude možné zajíždět z ulice Nádražní.

více... | Publikováno 15.4.2020

Městský úřad nabízí novou službu

Mám vyrazit na úřad nyní, nebo až za hodinu? Nebo raději zítra? Jak dlouho budu pravděpodobně čekat ve frontě? Městský úřad v Hranicích zavádí novou službu, která vám na tyto otázky odpoví.

více... | Publikováno 19.2.2020

Můžete zjistit stav vyřizovaných dokladů

Městský úřad Hranice nově nabízí možnost zjistit na webu  města, zda již máte vyřízenu svoji žádost o občanský či řidičský průkaz nebo cestovní doklady.

více... | Publikováno 23.1.2018

Nová aplikace informuje o investicích

Město Hranice spouští novou aplikaci, která vám poskytne přehledné informace o hlavních investičních akcích města.

více... | Publikováno 14.5.2019

Městská policie eviduje bicykly i elektrokola

Městská policie Hranice eviduje kola i elektrokola jako obranu proti jejich krádežím. Občané si mohou kola zdarma zaregistrovat na městské policii Hranice. Je ale nutné se předem telefonicky objednat na čísle 581 828 101.

více... | Publikováno 14.6.2021

Kam pokračovat?

Město Hranice

Pernštejnské náměstí 1
753 01 Hranice

podatelna@mesto-hranice.cz

581 828 111

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2021