logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

Aktuality

Vánoční strom už svítí

Vánoční strom na Masarykově náměstí už od pátku 3. prosince svítí a od neděle si na náměstí můžete také zabruslit.

více... | Publikováno 6.12.2021

Město Hranice ruší Vánoční trhy

Vzhledem k vyhlášení krizových opatření v rámci nouzového stavu se Adventní trhy na Masarykově náměstí v Hranicích ruší. Ruší se také kulturní vystoupení, na náměstí tak bude znít pouze reprodukovaná hudba. Také se zde můžete podívat na Halouzkův betlém, který byl letos rozšířen, využít Ježíškovu poštu a od 5. prosince si zabruslit na kluzišti. K situaci přinášíme vyjádření starosty města.

více... | Publikováno 29.11.2021

Výzva Rady Olomouckého kraje k epidemii

Rada Olomouckého kraje vydala výzvu k současné špatné koronavirové situaci. Město Hranice tuto výzvu podporuje a v příloze Vám ji přinášíme.

více... | Publikováno 30.11.2021

Nemocnice přemísťuje místo na testování (video)

Nemocnice Hranice a.s. od pondělí 29. listopadu přesunuje místo na testování pro covid-19, posiluje odběrový tým a zavádí objednávkový systém

více... | Publikováno 24.11.2021

Olomoucký kraj opět spouští kotlíkové dotace

Olomoucký kraj v současné době připravuje pokračování dotačního programu „Kotlíkové dotace v Olomouckém kraji“ a spouští příjem žádostí do zásobníku zájemců o kotlíkovou dotaci. Předpokládá se, že občané kraje, resp. vlastníci rodinných domů a bytových domů (pokud je každý byt vytápěn samostatným zdrojem), popř. i vlastníci trvale obydlených rekreačních objektů na území kraje, budou moci požádat o dotaci na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za kotel na pevná paliva spalující výhradně biomasu, tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel.

více... | Publikováno 3.12.2021

První svíčka na adventním maxivěnci již svítí (fotoreportáž)

Adventní maxivěnec již zdobí prostranství před hranickým zámkem a v neděli se rozsvítila jeho první svíčka (fotoreportáž). Nápad vznikl při jednání starosty města Jiřího Kudláčka s hranickým děkanem Františkem Dostálem. Starosta města poté celou akci zorganizoval a domluvil součinnost.

více... | Publikováno 24.11.2021

Mnoho zákazníků krachujících dodavatelů energií neřeší problém

Velká část lidí, kteří odebírali elektřinu  a plyn energii od krachujících dodavatelů, stále nepřešla k jinému dodavateli,. Může jít až o čtvrtinu z nich. Přitom je důležité reagovat co nejrychleji, vzhledem k tomu, jak vysoké jsou ceny v režimu dodavatele poslední instance (DPI) a také k tomu, že dodavatel poslední instance má povinnost zásobovat zákazníka energiemi pouze po dobu 6 měsíců.

více... | Publikováno 1.12.2021

Na Bečvě probíhá údržba porostů

Správce toku Bečvy - Povodí Moravy s. p. provádí nyní v prosinci plánovanou údržbu břehových porostů na levém břehu řeky Bečvy v úseku od Rybářů přibližně dva kilometry po proudu. Odstraněny budou dřeviny přestárlé, suché, zdravotně nevyhovující, které hrozí vyvrácením do toku nebo na cyklostezku, dřeviny již spadlé a napadané v korytě toku a dřeviny rostoucí přímo v korytě toku. Celkem bude pokáceno 238 kusů dřevin a zmlazeno nebo odstraněno cca 40 m2 náletů a křovin.

více... | Publikováno 6.12.2021

Město získalo krajské ocenění za společenskou odpovědnost

Město Hranice získalo Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost v kategorii obcí s rozšířenou působností. Hranice získaly první místo před Olomoucí a Prostějovem. Olomoucké hejtmanství se letos  vůbec poprvé rozhodlo ocenit ty, jež se chovají společensky odpovědně. Soutěž byla určená organizacím jak podnikatelského, tak i veřejného sektoru, včetně škol a obcí.

více... | Publikováno 18.11.2021

Skatepark je uzavřen

Z technických důvodů musel být přechodně uzavřen hranický skatepark. Odborná technická kontrola zjistila, že překážky již nejsou bezpečné a při jejich užívání hrozí zranění. Město řeší opravu překážek, termín znovuotevření však zatím není možné stanovit. Žádáme sportovce, aby uzavření skateparku respektovali a předešli tak možnému úrazu. Děkujeme za pochopení.

více... | Publikováno 24.11.2021

Provoz úřadu aktuálně

Městský úřad Hranice je otevřen. Abyste minimalizovali nebezpečí nákazy, preferujte prosím elektronickou a telefonickou komunikaci před osobní návštěvou. Upozorňujeme, že při příchodu na městský úřad Vám může být změřena teplota.

více... | Publikováno 22.11.2021

Město hledá metodika veřejných zakázek

Výběrová řízení na místo "metodik veřejných zakázek" na Odboru investic Městského úřadu Hranice vyhlásil tajemník MěÚ Hranice. Předpokládaný nástup v lednu, případně podle dohody.

více... | Publikováno 22.11.2021

Vyzýváme - dejte se očkovat

Ačkoliv má nemoc Covid-19 desítky tisíc přímých i nepřímých obětí a celkově tvrdě dopadá na naše životy, stále se nedaří přesvědčit velkou část populace, že nejlepší cestou, jak z toho ven, je očkování. Doporučují ho odborníci z celého světa, nejen české špičky.

více... | Publikováno 15.11.2021

Vojáci oslavili 100 let vojenské akademie

Vojáci si slavnostním nástupem připomněli sto let od vzniku Vojenské akademie v Hranicích. Ta vznikla v roce 1920 v areálu rakouských a později rakousko-uherských vojenských škol, které tu byly postaveny v letech 1853 – 1863. Ve čtvrtek 4. listopadu proto proběhl na Masarykově náměstí slavnostní nástup 7. mechanizované brigády a dalších jednotek. Oslavy měly kvůli koronaviru rok zpoždění. 

více... | Publikováno 5.11.2021

Město si připomnělo den válečných veteránů (fotogalerie)

Den válečných veteránů uctili zástupci města Hranic v čele s 1. místostarostou PhDr. Vladimírem Juračkou, zástupci armády v čele s velitelem 7. mechanizované brigády, brigádním generálem Petrem Svobodou a členové Československé obce legionářské ve čtvrtek 11. listopadu v 11 hodin u hranického Mauzolea na městském hřbitově uložením věnců a kytic k Mauzoleu a ke hrobu plk. Aujeského.

více... | Publikováno 9.11.2021

Zastupitelstvo bilancovalo tři roky činnosti

Příští rok 2022 je posledním rokem tohoto volebního období.  V této souvislosti kontrolovalo zastupitelstvo města na svém říjnovém zasedání aktuální stav plnění úkolů vytýčených v Programovém prohlášení Zastupitelstva města Hranic pro období let 2018 – 2022.

více... | Publikováno 27.10.2021

Probíhá výzkum "Současná česká rodina"

V našem městě (a také ve Slavíči či Lhotce) bude po dobu asi jednoho měsíce probíhat kontaktování několika vybraných domácností, které byly vytipovány do mezinárodního sociologického výzkumu GGP (u nás známého pod názvem "Současná česká rodina") a to spolupracovnicí Masarykovy univerzity a agentury SC&C.

více... | Publikováno 15.11.2021

ZŠ Šromotovo vysadila Lidickou hrušeň

Dceřiný štěp Lidické hrušně, jediného ovocného stromu, který přežil vypálení Lidic 10. června 1942, vysadili zástupci ZŠ Šromotovo v čele s ředitelem Mgr. Radomírem Habermannem, starosta Jiří Kudláček a 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka a potomci přeživších lidických žen 12. listopadu na  dětském hřišti mateřské školy Píšťalka.

více... | Publikováno 12.11.2021

Třídu 1. máje zkrášlí nová zeleň a květinové záhony

Nové stromy a květinové pásy ozdobí v letošním a příštím roce třídu 1. Máje a ulici Purgešova.  Úpravy se budou postupně týkat několika méně vzhledných lokalit těchto ulic a mají za cíl zlepšit vzhled těchto míst a funkčnost ploch zeleně.  Ve většině případů půjde o úpravu ploch a vysazování trvalek a cibulovin. Někde budou na vhodná místa dosazovány stromy.

více... | Publikováno 8.11.2021

Silničáři představili chystané stavby, také Palačov

Prezentaci tří připravovaných staveb v okolí Hranic, včetně Palačovské spojky, připravili zástupci Ředitelství silnic a dálnic V pondělí 8. listopadu od 11 do 15. hodin na Masarykově náměstí v Hranicích ukázali zájemcům mapy, vysvětlí úskalí chystaných projektů, důvody případných odkladů a přiblíží harmonogram či technický postup budoucích staveb.

více... | Publikováno 3.11.2021

Oslavám 28. října přálo počasí

Oslavy 103. výročí státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu ve čtvrtek 28. října byly zahájeny koncertem Velkého dechového orchestru ZUŠ Hranice na prostranství u Zámeckého hotelu, odkud pak v 18 hodin vyrazil tradiční lampionový průvod k památníku T. G. Masaryka na Školním náměstí.

více... | Publikováno 27.10.2021

Řidiči, pozor na uzavírky

Stále probíhá úplná uzavírka krajské silnice Hrabůvka – Velká, Tato cesta se bude opravovat do 30. listopadu 2021.

více... | Publikováno 2.11.2021

Ekoltes rozjíždí re-use centrum

Máte doma věci, které už nepotřebujete, ale někomu jinému ještě poslouží? Můžete je dopravit do nového Re-use centra, které od 7.  října naleznete v areálu sběrného dvora EKOLTES Hranice, a.s na adrese Zborovská 606, 753 01 Hranice.

více... | Publikováno 20.10.2021

Startuje další etapa programu Nová zelená úsporám

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou výzvu programu Nová zelená úsporám na podporu energetických úspor rodinných a bytových domů. V nové etapě programu má být rozděleno minimálně 39 miliard korun z evropských i národních zdrojů.

více... | Publikováno 5.10.2021

Město opravilo bašty městského opevnění

Na baštách pozdně středověkého městského opevnění mezi zámkem a zámeckým hotelem  se opravily střechy. Opravy byly zahájeny na severozápadní baště blíže hotelu a od 20. září  pokračovaly i na jihozápadní baště poblíž vstupu do Zámecké zahrady a do Zámeckého klubu. 

více... | Publikováno 2.9.2021

Výsledky voleb v Hranicích

Přinášíme výsledky voleb v Hranicích na základě informací Českého statistického úřadu. volby zde vyhrálo ANO 2011 s 29% před koalicí SPOLU s téměř 25% a SPD (13%). Čtvrtí byli Piráti a Starostové s necelými 13%.

více... | Publikováno 9.10.2021

Město získalo vysoké ratingové ocenění

Vysoké ratingové hodnocení Aaa1 od nezávislé společnosti  AQE advisors  a.s. získalo město Hranice.  Město je oceňováno za dobrou schopnost dostát finančním závazkům.

více... | Publikováno 12.10.2021

Město ocenilo nejlepší sportovce loňského roku (video, foto)

Ceny pro nejlepší hranické sportovce loňského roku jsou předány. Tradiční vyhlášení nejlepších sportovců roku 2020 se odehrávalo opět ve dvoraně hranického zámku. Letošní sportovec roku byl zaměřen na atletiku -  hraničtí atleti loni slavili 80 let organizované činnosti a 60 let od založení oddílu atletiky. Proto jsme pozvali bývalého skokana do výšky Svatoslava Tona. Stejně jako loni, tak i letos jsme pro Vás celý přenos vysílali živě na YouTube.

více... | Publikováno 21.9.2021

Město zasílá milion korun obcím postiženým tornádem

Jak přislíbila Rada města hned po větrné smršti, která řádila na jižní Moravě, město posílá čtyřem postiženým obcím celkem milion korun. Odsouhlasili to v září zastupitelé města. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, postižené živelní pohromou, tak dostanou na svůj transparentní účet každá čtvrt milionu korun.

více... | Publikováno 21.9.2021

Nová kniha o Hranicích byla pokřtěna (fotogalerie)

Srdce Moravské brány - Vlastivěda města Hranice. Tak se jmenuje nová kniha J. J. K. Nebeského o městě. Tato bohatě ilustrovaná kniha je určena všem, kteří se chtějí něco dozvědět o historii města, nejdůležitějších stavbách nebo třeba o místních částech. Kniha byla slavnostně pokřtěna v sobotu 18. záříve dvoraně zámku a bude v prodeji v infocentru za zvýhodněnou cenu 199 korun.

více... | Publikováno 17.9.2021

Město uctilo památku T. G. Masaryka

Již 84. výročí úmrtí 1. československého prezidenta T. G. Masaryka.si u Památníku T. G. Masaryka na Školním náměstí v úterý 14. září připomněli zástupci města Hranic v čele s 1. místostarostou PhDr. Vladimírem Juračkou, dále zástupci Vojenské posádky Hranice, Československé obce legionářské, ředitelé škol a další. Na akci se podílel také Sokol Hranice a Klub vojenských důchodců.

více... | Publikováno 15.9.2021

Oprava chodníků a obnova přechodu je dokončena

Město Hranice zahájilo v druhém zářijovém týdnu rekonstrukci chodníku na Třídě Československé armády u ulici Hranická. Jde o zhruba kilometrový úsek od mostu přes Veličku podél kasáren až po autobusovou zastávku na konci ulice Hranická. Dostane se i přechod pro chodce u Bonveru a na chodník v ulici Alešova.

více... | Publikováno 3.9.2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu radí spotřebitelům

Na pomoc spotřebitelům připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu digitálního průvodce pro spotřebitele. Jde o praktický informační systém, který pomůže spotřebitelům, když si neví rady v situacích, do kterých se dostali při nákupu zboží a služeb. Průvodce pro spotřebitele obsahuje potřebné kontakty a také informace o systémech s přehledem nebezpečných výrobků v České republice a i v celé Evropě.

více... | Publikováno 1.9.2021

Ekoltes Hranice otevřel nové Ekocentrum

Ekoltes Hranice po ročním budování slavnostně ukončil stavbu nového Ekocentra, jehož hlavním účelem je separace odpadu. (Fotogalerie) Poté bylo Ekocentrum dovybaveno kontejnery a dalšími prostředky a od 3. srpna přivítalo první občany.  

více... | Publikováno 5.8.2021

Město zasílá peníze postižené jižní Moravě

Město Hranice zasílá celkem 80 tisíc korun obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, které byly postiženy tornádem. Každá obec získala 20 tisíc korun. Rozhodla o tom rada města na svém jednání 29. června.

více... | Publikováno 30.6.2021

Pokračuje rekonstrukce hranického hřbitova

Rekonstrukce hranického hřbitova se po roční pauze opět rozbíhá. Práce na 3. etapě začnou již v dubnu a jsou rozvrženy do dvou let.  Budou tedy pokračovat celý letošní rok.  Na řadu přijde urnový háj v horní části hřbitova. Budou se zde budovat komunikace i inženýrské sítě, jako voda, elektrika, veřejné osvětlení.

více... | Publikováno 13.4.2021

Protipovodňová opatření - jez je vypuštěn

Od 1. července došlo k úplné srážce jezu, která je potřebná kvůli pokračující výstavbě protipovodňových opatření. Jde jednak o rozšíření jezu o jedno pole a také o výstavbu ochranných zdí. Stavební práce na obou rozsáhlých stavbách se podařilo načasovat tak, aby proběhly současně během jedné srážky

více... | Publikováno 28.6.2021

Hranický úřad dosáhl na další významné ocenění

Stříbrnou příčku v prestižní Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost v kategorii Digitální stát získal Městský úřad v Hranicích. Z městských úřadů byl vůbec nejúspěšnější, před něj a Kopřivnici na třetím místě se dostalo pouze Centrum psychosociální pomoci MENS SANA, z. ú.

více... | Publikováno 26.5.2021

Plovárna Hranice prodlužuje platnost čipů

Plovárna Hranice prodloužila platnost vydaných čipů, kterým skončila platnost od října 2020 do června 2021 o 11 měsíců. Pokud končí platnost čipů od července do září 2021, budou prodlouženy o 7 měsíců.

více... | Publikováno 10.6.2021

Začalo zvyšování hrází na Bečvě (foto, video)

Další akce Povodí Moravy ke zlepšení protipovodňové ochrany Hranic, zvýšení ochranných  hrází nad jezem, byla zahájena. (fotogalerie) Tato akce navazuje na probíhající rozšiřování hranického jezu. Město chce zvýšení hrází využít k revitalizaci prostoru Kropáčovy ulice, proto představujeme videoprezentace projektovaných úprav.

více... | Publikováno 13.5.2021

Stále můžete zaplatit za komunální odpad

Finanční odbor městského úřadu v Hranicích zasílá prostřednictvím e-mailu podklady pro zaplacení poplatku za komunální odpad na rok 2021. Výše poplatku je stejná jako loni a předloni – tedy 696 korun na osobu za rok. Od poplatku za odpad jsou osvobozeny děti do 6 let a občané nad 70 let. O osvobození není třeba nijak žádat, probíhá automaticky.

více... | Publikováno 5.5.2021

Město vytipovalo vhodné plochy pro bytové domy

Město Hranice hledá cesty, jak zlepšit situaci ohledně nedostatku bytů. Proto zkoumá možnosti výstavby nových bytových domů.  Rozvoj bydlení v našem městě ale není možné řešit nahodile, bez znalosti  současného stavu,  možností a výhledů do budoucna.

více... | Publikováno 7.4.2021

Očkování proti kovidu

Od 15. ledna 2021 byl spuštěn centrální registrační a rezervační systém pro očkování proti Covidu-19. Radíme, jak se přihlásit. Hranická nemocnice otevřela očkovací centrum .

více... | Publikováno 1.3.2021

Palačovská spojka se má začít stavět příští rok

Ačkoliv se stavba Palačovské spojky měla zahájit již několikrát, termín zahájení výstavby se neustále posouvá. Přípravy stavby ale přeci jen pokročily a podle údajů Ředitelství silnic a dálnic by se mělo začít již v roce 2022. Plán je následující: výběrové řízení na zhotovitele v roce 2021, v roce 2022 vydání stavebního povolení a zahájení stavby a v roce 2025 její dokončení.

více... | Publikováno 13.4.2021

Harmonogram svozu odpadu

Město Hranice rozšířilo služby v oblasti odpadového hospodářství o popelnice na biologicky rozložitelný odpad. Důvodem pořízení nových nádob jsou připravované změny v legislativě, které se týkají odpadového hospodářství. Harmonogram svozu komunálního a biologicky rozložitelného odpadu naleznete v příloze.

více... | Publikováno 5.1.2021

Na cestě podél viaduktů bude omezen provoz

Havarijní stav viaduktů, z kterých na některých místech opadávají části zdiva, donutil jejich vlastníka - Správu železnic k instalaci oplocení kolem viaduktů. Zároveň bude omezen provoz na podélné komunikaci mezi Hviezdoslavovou a Bezručovou ulicí. Navrženo je její zjednosměrnění.

více... | Publikováno 15.2.2021

Probíhá bezplatné antigenní testování v lázních

Lázně Teplice nad Bečvou se rozhodly vstoupit do projektu celorepublikového dobrovolného plošného testování obyvatelstva na onemocnění COVID-19 a vytvořily na Lázeňském domě Janáček antigenní odběrové místo pro veřejnost.

více... | Publikováno 15.2.2021

Evidence svozových nádob Ekoltesu pokračuje

Zahájení evidence všech nádob na směsný komunální odpad v Hranicích - to je první krok k výrazným změnám v odpadovém hospodářství ve městě. Čipování bylo na přelomu roku zkomplikováno zpožděním dodávek kvůli koronaviru a také nepříznivým počasím, nyní se ale opět rozběhlo.

více... | Publikováno 11.5.2021

Ulice Jiřího z Poděbrad je neprůjezdná

Od 16. dubna je neprůjezdná ulice Jiřího z Poděbrad.  Ulice je uzavřena kvůli výstavbě domu na pozemku Na Špici mezi ulicemi Jiřího z Poděbrad a Jaselská. Úplná uzavírka ulice bude trvat až do 31. března 2021. Do ulice Jiřího z Poděbrad bude možné zajíždět z ulice Nádražní.

více... | Publikováno 15.4.2020

Městský úřad nabízí novou službu

Mám vyrazit na úřad nyní, nebo až za hodinu? Nebo raději zítra? Jak dlouho budu pravděpodobně čekat ve frontě? Městský úřad v Hranicích zavádí novou službu, která vám na tyto otázky odpoví.

více... | Publikováno 19.2.2020

Můžete zjistit stav vyřizovaných dokladů

Městský úřad Hranice nově nabízí možnost zjistit na webu  města, zda již máte vyřízenu svoji žádost o občanský či řidičský průkaz nebo cestovní doklady.

více... | Publikováno 23.1.2018

Nová aplikace informuje o investicích

Město Hranice spouští novou aplikaci, která vám poskytne přehledné informace o hlavních investičních akcích města.

více... | Publikováno 14.5.2019

Městská policie eviduje bicykly i elektrokola

Městská policie Hranice eviduje kola i elektrokola jako obranu proti jejich krádežím. Občané si mohou kola zdarma zaregistrovat na městské policii Hranice. Je ale nutné se předem telefonicky objednat na čísle 581 828 101.

více... | Publikováno 14.6.2021

Kam pokračovat?

Město Hranice

Pernštejnské náměstí 1
753 01 Hranice

podatelna@mesto-hranice.cz

581 828 111

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2021