logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

Aktuality

Řidiči pozor – Zámecká ulice je uzavřena

Kvůli nečekanému propadu vozovky při rekonstrukci kanalizace, (nejde o akci města) bylo nutné okamžitě uzavřít Zámeckou ulici pro provoz motorových vozidel. Výjezd z Masarykova náměstí směrem na sever je tak možný pouze ulicí Janáčkova. Oprava by měla být hotová do čtvrtka 28. září. Děkujeme za pochopení.

více... | Publikováno 27.9.2023

Zapojte se do průzkumu spokojenosti klientů Městského úřadu

Dotazníkové šetření spokojenosti klientů s prací úřadu a úředníků připravuje Městský úřad Hranice již 15 let, v rámci zlepšování poskytování svých služeb občanům. Letos bude možné práci úředníků hodnotit i na webu.

více... | Publikováno 25.9.2023

Žádosti o příspěvky na činnost na příští rok se podávají do 30. září

Změna termínů, změna některých částek a celkové zjednodušení žádostí i vyúčtování, to jsou hlavní změny v nově přijatých Zásadách pro poskytování příspěvků z rozpočtu města a v Grantovém programu města Hranic.

více... | Publikováno 30.6.2023

Opět se mohou podávat návrhy v rámci participativního rozpočtu

Hraničtí občané se opět budou moci aktivně zapojit do zlepšování života ve svém městě. Od 30. června do 29. září 2023 mohou navrhovat vhodné projekty do participativního rozpočtu. Proti minulým rokům je zde jedna důležitá změna. Zastupitelstvo města 29. června schválilo zvýšení částky, určenou pro jednotlivé projekty až na 1,5 milionu korun. V průběhu října bude probíhat kontrola formální správnosti projektů, v listopadu pak uskutečníme hlasování na webu města a vítězné projekty budou realizovány příští rok.

více... | Publikováno 30.6.2023

Vyhlašujeme konkurz na ředitelku mateřské školy

Rada města Hranic vyhlásila konkursní řízení na ředitele/ředitelku Mateřské školy Míček Galašova. Požadavky a další náležitosti naleznete v příloze. Přihlášky můžete buď zaslat poštou na adresu Město Hranice, Pernštejnské nám. 1, 753 01 (podací razítko nejpozději s datem 11.10.2023 v zalepené obálce s označením „NEOTVÍRAT - KONKURS MŠ Míček, Hranice“ , nebo odevzdat osobně na podatelnu Městského úřadu Hranice, Pernštejnské nám. 1, ve stejně označené obálce, opět nejpozději do středy11. října do 17:00 hodin.

více... | Publikováno 27.9.2023

Město ocenilo úspěch sboru Cantabile

Skvělé úspěchy pěveckého sboru Cantabile ocenilo i tentokráte město Hranice. Ve středu 20. září přijalo členy sboru Cantabile vedení města v čele se starostou Ing. Danielem Vitonským a místostarostou Mgr. Karlem Machylem a poděkovalo jim za dosažené výsledky, zejména za úspěšnou reprezentaci města v Makedonii. Členové sboru se zapsali do Zlaté knihy města.

více... | Publikováno 20.9.2023

Úspěšní žadatelé o kotlíkové dotace mohou žádat o příspěvek města

Město Hranice se zapojuje do programů kotlíkových dotací, v rámci kterých poskytuje ze svého rozpočtu finanční příspěvky občanům, kteří jsou vlastníky nemovitostí na území města. Hranice. Zároveň Olomoucký kraj připravil informační semináře k tomuto dotačnímu programu.

více... | Publikováno 21.9.2023

Připomínáme, že o nedělích a svátcích se nesmí sekat

Připomínáme, že v neděli a o svátcích se musí ve městě Hranicích a místních částech Velká, Středolesí a Uhřínov výrazně omezit provoz sekaček, motorových pil, cirkulárek nebo třeba křovinořezů. Vyplývá to z obecně závazné vyhlášky č. 3/2016, v poslední době  na to ale někteří  občaní pozapomněli. 

více... | Publikováno 22.9.2023

Hranice jsou zapojené do projektu "Rodině přívětivá obec"

Město Hranice se zapojilo do auditu familyfriendlycomumunity neboli rodině přívětivá obec. Jeho cílem je podpořit pro-rodinné klima v naší obci, klima, které je přátelské rodině, které podpoří budování vztahů v rodinách a mezigenerační dialog. V neposlední řadě máme zájem na intenzivní komunikaci o tomto tématu s Vámi, občany naší obce a chceme naslouchat Vašim potřebám. Proto již chystáme na 5. října první workshop,

více... | Publikováno 27.9.2023

Zahajujeme budování kanalizace U Kostelíčka a Pod Hůrkou.

Další část města se dočká splaškové kanalizace. Tentokrát město vybuduje kanalizaci v ulicích U Kostelíčka, konkrétně v její pravé větvi, při pohledu od Domova seniorů.  Dále v ulici Pod Hůrkou poblíž autokempu a určité práce budou provedeny také v malé části ulice Jungmannova.

více... | Publikováno 25.9.2023

Dny Evropského dědictví byly plné hudby

Veřejná snídaně na Masarykově náměstí již tradičně odstartovala sobotní Dny evropského dědictví. Během veřejné snídaně se také rozeznělo piano a hudba pak provázela Dny celé Dny evropského dědictví. O zpřístupněné památky byl velký zájem a všem soukromníkům děkujeme, že otevřeli své prostory veřejnosti.

více... | Publikováno 18.9.2023

Hranice byly oceněny za třídění odpadu

Třetí místo v rámci Olomouckého kraje získalo v oblasti třídění odpadů v prestižní soutěži „O keramickou popelnici“ v kategorii obcí nad 15 tisíc obyvatel město Hranice.  Po loňském vítězství je to další důkaz, že v Hranicích se třídění odpadů dlouhodobě věnujeme a že naši občané pravidelně poctivě odpad třídí.

více... | Publikováno 22.9.2023

Lev je opraven, nedávejte na něj svíčky

Známý lev na hranickém hřbitově a s ním i celé Mauzoleum mají za sebou hotové opravy a restaurování. Ještě připravujeme před Mauzoleum podstavec pro svíčky, proto prosíme zatím nepokládejte svíčky na betonový podstavec. Vítr svíčky často povalí a stékající vosk se z betonu prakticky nedá vyčistit.

více... | Publikováno 18.9.2023

Hranice si připomněly výročí úmrtí T. G. Masaryka

Město Hranice si opět připomnělo 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. Již 86. výročí jeho úmrtí si u Památníku T. G. Masaryka na Školním náměstí ve čtvrtek 14. září připomněli zástupci města v čele se starostou města Ing. Danielem Vitonským a místostarostou Mgr. Karlem Machylem, dále zástupci Vojenské posádky Hranice, ředitelé i žáci hranických základních škol a další

více... | Publikováno 14.9.2023

MAS zveřejnila kritéria dotačního programu pro malé a střední podniky

MAS Hranicko aktuálně finišuje s přípravou dotačního programu MAS-OPTAK, jež bude podporovat malé a střední podniky ve zvyšování technologické úrovně, digitalizaci a automatizaci výroby či poskytovaných služeb. První výzva, kde bude mezi žadatele rozděleno cca 3 miliony korun, se chystá na listopad 2023.

více... | Publikováno 14.9.2023

Obětem domácího násilí pomohou v Přerově

Obětem domácího násilí na Hranicku pomáhá přerovské pracoviště Intervenčního centra Olomouc se sídlem v Poradně pro rodinu, na adrese Smetanova 9, Přerov. 

více... | Publikováno 19.9.2023

Část starých hradeb v Komenského ulici spadla

Zřejmě vytrvalé deště zapříčinily zřícení části hradeb v Komenského ulici nad prázdnou plochou vedle parkoviště v noci 30. na 31. srpna. Městská policie místo zabezpečila a hasiči prohlédli sutiny se psem, aby se ujistili, že pod sutinami nikdo nezůstal.

více... | Publikováno 31.8.2023

Zveme na výstavu fotografií P. Dačického

V Galerii Severní křídlo zámku si můžete od středy 13. září prohlédnout výstavu fotografa Pavla Dačického. Z vernisáže výstavy vám přinášíme pár fotografií. Výstava je zdarma a je otevřena v návštěvní době městského úřadu. Potrvá až do čtvrtka 19. října.

více... | Publikováno 15.9.2023

Na ulici Hranická vyroste nový přechod pro chodce

Nový přechod pro chodce na silnici I/35 na ulici Hranická začneme budovat od 1. září. Chceme tak zvýšit bezpečnost přecházejících chodců přes velmi frekventovanou silnici I/35, která je hlavním tahem na Valašské Meziříčí a na Slovensko. Stavba přechodu je spolufinancována z příspěvku Olomouckého kraje.

více... | Publikováno 29.8.2023

Od září zahajujeme program na kastraci koček

Od září spouští město Hranice program na řešení problému toulavých koček. V několika lokalitách mají někteří občané obavy z nekontrolovatelného rozmnožování toulavých koček a z případného přenosu chorob. Přestože šetření na místě neprokázalo tak kritický stav, jak občané uváděli, schválila rada města na svém červencovém jednání „Program kastrace toulavých koček a kocourů na území města Hranic“.   Tento program se soustřeďuje na prevenci vzniku přemnožení toulavých koček.

více... | Publikováno 22.8.2023

Bytové hospodářství Ekoltes přestěhováno

Bytové hospodářství společnosti Ekoltes Hranice a.s. bylo přestěhováno na ulici Zborovská 606, 753 01 Hranice. Tato adresa je i korespondenční a fakturační.. Více se dozvíte ve videu.

více... | Publikováno 11.9.2023

Na Šromotově náměstí jsou nové semafory

Na první pohled téměř neviditelná, ale přesto důležitá změna se odehrála na Šromotově náměstí. Původní semafory na přechodu před školou Šromotovo totiž po 18 letech služby „odešly“ na zasloužený odpočinek. Však už je také provázely časté poruchy.

více... | Publikováno 23.8.2023

Školní rok začal, prvňáčci mají za sebou první den

Brány hranických základních škol se po dvou měsících opět otevřely.  Nahrnuli se do nich nejen již zkušení harcovníci z minulých školních let ale také přibližně dvě stovky prvňáčků.  V jejich prvním školním dni je přišli přivítat i zástupci města  - starosta  Daniel Vitonský a místostarosta  Karel Machyl, spolu s řediteli škol a pracovnicemi odboru školství, kultury a tělovýchovy.

více... | Publikováno 4.9.2023

Začne školní rok, radíme, jak bezpečně do školy

Blíží se začátek školního roku, což znamená vetší pohyb dětí nejen v lavicích, ale i na silnicích, zastávkách a přechodech pro chodce. Aplikace Munipolis proto pro vás připravila informativní leták, s tipy, co můžete jakožto rodiče udělat pro bezpečnější cestu svých ratolestí do školy.

více... | Publikováno 31.8.2023

Lev na hranickém Mauzoleu prokoukl

Známý lev na hranickém hřbitově a s ním i celé Mauzoleum mají za sebou téměř hotové opravy a restaurování. Zbývají poslední detaily.

více... | Publikováno 17.8.2023

Otevřeli jsme novou cyklostezku (fotogalerie)

Nová cyklostezka Tovární - Římský most byla slavnostně otevřena 4. srpna 2023 v 10 hodin. Tato  cyklostezka navazuje na cyklostezky do Bělotína a Stříteže nad Ludinou.

více... | Publikováno 4.8.2023

Nový skatepark už roste

Kousek od starého a nevyhovujícího skateparku již roste nový areál.  Skatepark je řešen dle moderních trendů a zadání zástupců lokální skateboardové komunity. Jedná se převážně o tzv. „Streetový“ park, kde jezdci mohou využívat různých překážek jako grindboxů, zábradlí, transferů na které se mohou rozjet z takzvaných bangů a radiusů.

více... | Publikováno 9.8.2023

Kapli ve Velké zdobí zrekonstruované malby

Kaple Povýšení svatého Kříže ve Velké má za sebou celkovou opravu, při které byly odhaleny zbytky starých maleb, zřejmě z doby vzniku kaple. Město nechalo tyto malby zrestaurovat. Tuto náročnou práci prováděla odborná restaurátorka od března do července a výsledek předčil očekávání.

více... | Publikováno 1.8.2023

Správa železnic zamýšlí přesun hranického nádraží

Příprava vysokorychlostní trati Moravská Brána I pokračuje rychlým tempem. Správa železnic nyní zveřejnila nové video, kde mimo jiné potvrzuje, že by mělo dojít k přesunu hranického vlakového nádraží směrem k současnému nádraží autobusovému.

více... | Publikováno 2.8.2023

Olomoucký kraj vyhlásil pátou vlnu kotlíkových dotací

Olomoucký kraj vyhlásil dne 20. 6. 2023 dotační program „Kotlíkové dotace v Olomouckém kraji V.“. Dotace bude možné čerpat na výměnu kotle na pevná paliva nesplňujícího 3., 4. a 5. emisní třídu za nový ekologický zdroj.

více... | Publikováno 23.6.2023

Foyer Staré radnice projde rekonstrukcí

Od 3. července začne velká oprava foyeru Staré radnice na Masarykově náměstí.  Vstupní prostor je vlhký a opadává zde omítka. Proto se zde budou dělat nové  provětrávané podlahy s dlažbou a nové omítky. Zároveň se  vymění i osvětlení a vstupní dveře

více... | Publikováno 23.6.2023

Na Hromůvce otvíráme rekonstruované hřiště

Jedno z největších hranických sídlišť Hromůvka se dočkalo  nového sportovního areálu. Na místě starého hřiště vyrostlo nové hřiště s umělým povrchem. Hřiště je multifunkční, dají se na něm provozovat různé sporty – od fotbalu přes košíkovou až po volejbal.

více... | Publikováno 31.7.2023

Revitalizace Bečvy je ve finále environmentální soutěže

Revitalizace Bečvy nad Hranicemi u Černotína a Skaličky, byla vybrána do finále environmentální soutěže Adapterra Awards 2023. Tato soutěž hledá inspirativní projekty, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu klimatické změně.

více... | Publikováno 11.8.2023

Kaple na Uhřínově má nový kabát

Uhřínovská kaple z roku 1925 má nový kabát. I díky dotaci z Olomouckého kraje se podařilo opravit vnější omítku a vyměnit okapy a dešťové svody, aby nedocházelo k vlhnutí zdiva.

více... | Publikováno 1.8.2023

Proběhly oslavy půl století letního koupaliště

Na oslavách 50 let otevření letního koupaliště v Hranicích v pátek 21. července si pamětníci společně s vedením města i firmou Ekoltes připomněli vznik letního koupaliště i jeho historii. Na úplné začátky zavzpomínal Jaroslav Sedláček , který připomněl i další zajímavosti z provozu letního koupaliště. Ocenění za dlouholetou práci v Plovárně Hranice dostala Iva Macurová. V tento den potěšilo návštěvníky zvýhodněné vstupné ( 50 let Plovárny = 50% sleva) a bohatý program.

více... | Publikováno 17.7.2023

Bouřka řádila v Hranicích

Silný vítr, kroupy, liják, . Takový byl pondělní večer 24. července v Hranicích a okolí. Následkem byly zejména popadané stromy, polámané větve a poničená úroda, Na cyklostezku Bečva dnes doporučujeme nevyjíždět, je zde hned několik padlých stromů, které budou pracovníci  Ekoltesu odstraňovat. Jeden strom se zlomil i před kavárnou v Jiráskově ulici. Také slunečníky Zámeckého klubu dostaly co proto.

více... | Publikováno 25.7.2023

Stavba Palačovské spojky začala (fotogalerie)

Dlouho odkládaná stavba Palačovské spojky byla v pondělí 5. června 2023 slavnostně zahájena. Původně měla být stavba zahájena již loni, ale výběrové řízení se neustále protahovalo a skončilo až v prosinci loňského roku. Ředitelství silnic a dálnic nakonec vybralo zhotovitele, za nabídkovou cenu 2,184 miliardy korun bez DPH a počítá s dokončením stavby v polovině roku 2026.

více... | Publikováno 5.6.2023

Lávka u Ústí je otevřena  (fotogalerie)

Nová lávka pro cyklisty na cyklostezce Bečva u Ústí prošla v květnu úspěšnou zátěžovou zkouškou a na konci června byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Lávka je součástí úseku cyklostezky Bečva, která od Hranic a Ústeckého mostu pokračuje proti proudu směrem k Černotínu a přes řeku do Ústí a Skaličky.

více... | Publikováno 30.6.2023

Město rozšiřuje možnost placení kartami

Celkem šest nových platebních terminálů přibylo na Městském úřadě v Hranicích. Rozšiřuje se tak možnost platby kartou.

více... | Publikováno 26.6.2023

Ekoltes Hranice a.s. ruší pevné telefonní linky

Upozorňujeme, že od 1. července ruší společnost Ekoltes Hranice a.s. všechny pevné telefonní linky a přechází na spojení přes mobilní telefonní čísla. Telefonní seznam naleznete v příloze. 

více... | Publikováno 27.6.2023

Zahájení slavností města obrazem

Přinášíme vám obrázky ze slavnostního zahájení slavností města s názvem "Plnou parou starou károu".

více... | Publikováno 24.6.2023

Městský úřad zjednodušuje úřední dobu

Zjednodušení a tím i zpřehlednění hodin pro veřejnost přinese úprava provozní doby Městského úřadu v Hranicích od 1. června 2023.  První změna spočívá ve sjednocení úředních hodin pro veřejnost na všech agendách. V současné době byla jiná provozní doba pokladny, podatelny, občansko-správních či dopravních agend nebo matriky. To bylo pro občany nepřehledné, a proto se provozní doba celého Městského úřadu sjednocuje.

více... | Publikováno 9.5.2023

Mění se podmínky pro pobyt ukrajinských uprchlíků

Od 1.7.2023 začíná platit řada změn, které souvisí s pobytem ukrajinských uprchlíků v ČR. Týkají se například poskytování ubytování.

více... | Publikováno 5.6.2023

Hranice podpořily boj proti drogám

Hranice již poněkolikáté přivítaly účastníky již 19. ročníku Cykloběhu za Českou republiku bez drog, což je největší protidrogová kampaň v Česku, spojená se sportem. Účastníci cykloběhu před ZŠ a MŠ Šromotovo představili svůj projekt žákům dvou tříd této školy. Akci, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog 26. června, podpořil místostarosta města Mgr. Karel Machyl.

více... | Publikováno 13.6.2023

Hranické hry bez hranic opět lákaly (fotogalerie)

Ve středu 28. června se v kasárnách generála Zahálky v Hranicích uskutečnil další ročník populárních Hranických her bez hranic. Vojáci, hasiči, policisté, zdravotníci, hranický Domeček - ti všichni na tento den připravili bohatý program pro děti i dospělé. Malí diváci byli tak zaujatí, že v kasárnách generála Zahálky nechali mnoho různých artefaktů. Všechny nalezené věci je možné si vyzvednout na zámku na městské policii Hranice.

více... | Publikováno 16.6.2023

Hraničtí fotbalisté se podíleli na úspěchu v Berlíně

Čeští fotbalisté se dostali do finále Special Olympics World Games Berlin 2023. V sestavě týmu jsou i dva hráči hranické U19 - David Trna a Marek Šíbal a trenér Jan Kroča. Při cestě do finále porazili Německo 4-1 a jak Trna, tak Šíbal se na tomto skvělém výsledku podíleli gólem. Ve finále se utkali s Japonskem, kterému podlehli až v prodloužení 2:1. I tak gratulujeme ke skvělému 2. místu.

více... | Publikováno 26.6.2023

Hranicko se připravuje na komunitní energetiku

Region Hranicko zahájilo na úrovni obecních samospráv řadu kroků, které povedou k rozběhnutí komunitní energetiky ihned poté, co to bude legislativně umožněno.

více... | Publikováno 23.6.2023

Město ocenilo Mgr. M. Kučírkovou

Za dlouholetou pedagogickou činnost ocenil ve středu 21. června místostarosta města Mgr. Karel Machyl a  vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Ing. Zuzana Foltýnová pedagožku  ZŠ a MŠ Šromotovo   Mgr. Miluši Kučírkovou.

více... | Publikováno 21.6.2023

Letní kino má nové plátno

Postupná rekonstrukce oblíbeného hranického letního kina letos pokračovala opravou promítacího plátna. Celková oprava promítací plochy stála  2,4 miliony korun a  byla hrazena z rozpočtu města. Nyní městská kulturní zařízení dokončí přípravy na promítací sezónu, která bude zahájena v pátek  30. června.

více... | Publikováno 2.6.2023

Na Nové pozor na uzavírky

Kvůli rekonstrukci plynovodu budou ve dnech 19.06.2023 – 20.10.2023 probíhat uzavírky místních komunikací III. a IV. třídy v ul. Nová v Hranicích. Nejde o akci města. Další informace naleznete v přílohách,

více... | Publikováno 15.6.2023

Na ZŠ Struhlovsko začneme budovat retenční soustavu

Po ZŠ Šromotovo začíná město budovat vsakovací soustavu také na ZŠ Struhlovsko.  Díky ní se sníží zatížení  kanalizace  a zároveň se sníží náklady školy na stočné. Akce začne 1. června a má skončit do 28. září tohoto roku.. Stavba bude bohužel znamenat dopravní omezení.

více... | Publikováno 31.5.2023

Infocentrum u Propasti láká k návštěvě

Jít k Hranické Propasti bez navštívení Infocentra v bývalé nádražní budově v Teplicích, by nebylo kompletní. Infocentrum nabízí zajímavou expozici věnovanou Hranickému krasu, kde není nouze o nevšední zážitky. Vždyť kdo může říct, že se potápěl v nejhlubší zatopené propasti světa?

více... | Publikováno 14.6.2023

Evropský den proti vloupání varuje

Po klidnějších kovidových letech opět zažíváme nárůst kriminality, kdy největší podíl má již tradičně kriminalita majetková. Počet vloupání do bytů a rodinných domů se ve srovnání s rokem 2021 zvýšil o více než 10 %.  V rámci Evropského dne proti vloupání do obydlí, který letos připadl na středu 21. června, je proto dobré si připomenout základní pravidla zabezpečení objektů,

více... | Publikováno 19.6.2023

Ministr zemědělství si prohlédl protipovodňová opatření

Dokončená protipovodňová opatření v Kropáčově ulici a podél sadů Čs. legií si prohlédl v pátek dopoledne ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Stavbu finančně dotovalo právě ministerstvo zemědělství a také město Hranice.

více... | Publikováno 9.6.2023

Městský úřad hledá nové kolegy

Tajemník Městského úřadu Hranice vyhlašuje výběrové řízení na místo úředníka pověřeného výkonem státní správy na úseku dopravních přestupků na Odboru vnitřních věcí, Oddělení dopravních přestupků Městského úřadu Hranice. Dále hledáme referenta - neúředníka pověřeného přípravou a realizací investičních akcí. Nabízíme dovolenou v rozsahu 5 týdnů, 5 dnů zdravotního volna, stravenky, plavenky nebo příspěvek na léčebnou, rehabilitační, preventivní a rekondiční péči.

více... | Publikováno 8.9.2023

Nařízení města zasáhne energošmejdy

Město Hranice schválilo nové nařízení o zákazu podomního prodeje tak, aby bylo možné postihnout i energošmejdy. Kvůli změně energetického zákona totiž není možné na ně vztáhnout zákazy podomního prodeje na základě zmocnění v živnostenském zákoně. Energetičtí zprostředkovatelé nyní nemohou podnikat podle živnostenského zákona, spadají pod energetický zákon. Jejich činnost ve městě tedy musí být zakázána novým nařízením, s odvoláním právě  na tento energetický zákon. 

více... | Publikováno 8.6.2023

Pánské WC na zámku je dočasně uzavřeno

Pánské veřejné WC v přízemí zámku je po řádění neznámého vandala z technických důvodů dočasně uzavřeno. Veřejnost může využít WC v Zámecké zahradě. Za vzniklou situaci se omlouváme a děkujeme za pochopení.

více... | Publikováno 31.5.2023

Moravská brána láká na nevšední zážitky

Na zajímavosti a nevšední zážitky v regionu Moravská brána, zve návštěvníky neformální stejnojmenné sdružení, jehož jsou Hranice členem. Přehled akcí v oblasti od Hranické propasti a Lázní Teplice nad Bečvou se Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi přes Hranice, Helfštýn, Lipník nad Bečvou až po Přerov naleznete v přílohách.

více... | Publikováno 7.6.2023

Olomoucký kraj připravuje další vlnu kotlíkových dotací

Olomoucký kraj v současné době připravuje již 5. vlnu kotlíkových dotací. Podpoří v ní projekty výměny starých neekologických kotlů na pevná paliva. Příjem žádostí má být spuštěn během léta 2023.

více... | Publikováno 1.6.2023

Počet obyvatel v Hranicích loni stoupl

Po letech trvalého poklesu loni počet obyvatel v Hranicích  opět stoupl na téměř 18  tisíc. K 1. lednu 2023 žilo v našem městě 17 978 občanů, tedy o 483 lidí více, než před rokem. Vyplývá to z údajů  Českého statistického úřadu.

více... | Publikováno 24.5.2023

Zjišťujeme zájem o nové sociální zařízení (video)

Město Hranice zvažuje možnost vybudovat nové pobytové sociální zařízení pro osoby se zdravotním postižením. Proto chce nejprve zmapovat zájem občanů o tuto službu pomocí dotazníkového šetření.

více... | Publikováno 25.4.2023

Změny ve vysílání Hranického zpravodajství

Kvůli změnám v programovém schématu satelitního vysílání dochází ke změnám časů vysílání Hranického zpravodajství. Více se dozvíte ve videu.

více... | Publikováno 12.5.2023

Hranice si připomněly Den vítězství

Oslavy Dne vítězství se uskutečnily v pondělí 8. května od 10 hodin u památníku obětem fašismu na Městském hřbitově v Hranicích (u Smuteční obřadní síně). Zároveň bylo možné navštívit stálou expozici Posádky Hranice velitelství 7. mechanizované brigády a Mauzoleum na hřbitově. Po slavnostním položení věnců připomněl místostarosta Karel Machyl oběti 2. světové války i souvislosti s dnešní válkou na Ukrajině.

více... | Publikováno 9.5.2023

Zvyšuje se počet míst, kde se měří rychlost

Další dvě místa, na měření rychlost projíždějících  vozidel přibydou od poloviny května v Hranicích. Jedno je na ulici Alešova u viaduktu, tedy na silnici II/440 (výpadovka na Potštát), druhé ve Valšovicích.

více... | Publikováno 28.4.2023

Cyklostezka Bečva je opravena v rekordním čase

Opravu frekventované a oblíbené cyklostezky Bečva od Hranic směrem na Lipník a Přerov se podařilo dokončit v rekordně krátkém čase. Firma, které opravu prováděla, využila příznivého počasí a uvolněného termínu asfaltérů a opravu dokončila již ve čtvrtek 27. dubna. Spravená cyklostezka je tedy opět plně průjezdná.

více... | Publikováno 27.4.2023

Stavba tělocvičny v Drahotuších zdárně pokračuje (video)

Loni v létě začala dlouho připravovaná stavba tělocvičny u školy v Drahotuších. Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve středu 3. srpna, zemní práce ale začaly již v červenci. Dokončení stavby je plánováno na konec roku 2023. Akce bude stát 78 milionů korun včetně DPH.

více... | Publikováno 25.4.2023

Harmonogram svozu odpadu na rok 2023

Harmonogram svozu komunálního a biologicky rozložitelného odpadu naleznete v příloze.

více... | Publikováno 4.1.2023

Můžete získat podrobnosti o VRT

Projektant stavby vysokorychlostní trati společnost AFRY CZ spolu s investorem Správou železnic spustili geografický informační systém, tzv. GIS portál, projektu vysokorychlostní železniční tratě VRT Moravská Brána I. Veřejnosti umožňuje se s projektem detailně seznámit a zároveň se k němu vyjadřovat.

více... | Publikováno 14.12.2022

Hraničtí speleologové vytvořili 3D mapu Propasti

Unikátní zmapování Hranické propasti až do hloubky 450 metrů pod vodou se podařilo dokončit hranickým speleologům. Jde o dosavadní shrnutí jejich šedesátiletého průzkumu zatopených prostor Hranické propastí. Výsledkem tohoto dlouholetého snažení je vytvoření 3D mapy a modelu Propasti, které se podařilo vytvořit díky spolupráci s odborníky firmy UNEXMIN GeoRobotics Ltd. a fy. GEFOS a s .

více... | Publikováno 5.5.2023

SOS poradna poradí spotřebitelům

Každou první středu v měsíci je na hranickém zámku pro spotřebitele otevřena Poradna pro spotřebitele Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, krátce SOS Poradna. Poskytuje základní informace o reklamačním řízení, o délce záruční doby, lhůtě vyřízení reklamace nebo podmínkách odstoupení od kupní smlouvy. Pomáhá také s nekorektními nabídkami různých zprostředkovatelů energií, podezřele vysokými cenami nebo s problémy s ukončením činnosti současných dodavatelů.

více... | Publikováno 8.3.2023

Rekonstrukce plynovodu přinese omezení v Rezkově ulici

Rekonstrukce plynovodu, která začne zřejmě příští týden, přinese omezení v lokalitě Rezkova ulice. V průběhu prací, které potrvají až do 20. září, budou postupně rozebírány některé chodníky, proto bude třeba dbát zvýšené opatrnosti. Uzavřeno bude parkoviště u křižovatky ulic Rezkova a Plynárenská (viz situace v příloze). Nejde o akci města.

více... | Publikováno 21.4.2023

Zahajujeme stavbu další části cyklostezky Bečva

Dostavba cyklostezky Bečva v Hranicích, která vede po pravém břehu Bečvy začala 13. března 2023. Na nějaký čas ale město práce pozastavilo kvůli nepředvídatelným problémům s podkladovými vrstvami, nicméně nyní se v Kropáčově ulici již pokračuje..

více... | Publikováno 24.4.2023

Město schválilo úpravu rozpočtu

Rozpočet města, který byl schválen v prosinci loňského roku, doznal tradiční velké úpravy. Pravidelně v únoru se zapracovávají převody finančních prostředků z loňského roku. Zároveň jsou upřesněny předpokládané příjmy ze státního rozpočtu a dotací. To zastupitelům umožňuje zahrnout do městského rozpočtu další investiční akce.

více... | Publikováno 24.2.2023

Věž staré radnice je uzavřena

Věž staré radnice na Masarykově náměstí bude muset projít opravou. Kontrola odborníků po zimním období ukázala, že ochoz věže již není bezpečný pro pohyb návštěvníků. Proto byly až do odvolání zrušeny výstupy na radniční věž. V dobrém stavu nejsou kvůli povětrnostním vlivům ani krovy věže, takže bude nutná celková rekonstrukce. Město připravuje potřebné podklady pro opravu této památky. Děkujeme za pochopení.

více... | Publikováno 22.2.2023

Město zavádí nový mail pro poplatky

Nový kontaktní mail poplatky@mesto-hranice.cz zavádí městský úřad Hranice. Tato mailová adresa bude sloužit ke komunikaci ohledně problematiky jak poplatků za komunální odpad, tak třeba i poplatků za psa. Z této mailové adresy budou občanům rozesílány podklady k platbě. Nově i s QR kódem.

více... | Publikováno 17.2.2023

Lze žádat o zelenou úsporám light

Senioři a nízkopříjmové domácnosti mohou od pondělí 9. ledna žádat o finanční příspěvek na zateplovací práce v dotačním programu Nová zelená úsporám Light. Peníze jsou určené na jednoduché stavební úpravy, které povedou k úspoře energií.

více... | Publikováno 13.1.2023

Hranice pokračují v energetických úsporách

V průběhu ledna zavede Ekoltes Hranice několik dalších opatření, která mají snížit spotřebu energie ve městě a uspořit tak peníze z městského rozpočtu.  Naváže tak na už delší dobu prováděné úsporné postupy, které již nyní snižují spotřebu elektrické energie. 

více... | Publikováno 18.1.2023

Hranická propast - hloubka 450 metrů!

Nový rekord! Hranická propast je o dalších 46 metrů hlubší. Speleologové dosáhli pomocí podvodního robota hlouby 450 metrů a stále nenarazili na dno. Hlouběji to však tentokráte již nešlo.Již před tímto měřením byla Hranická propast nejhlubší zatopenou propastí světa.

více... | Publikováno 1.8.2022

Policie dělá nábor, město to podporuje

Policie České republiky hledá nové členy. Pro město Hranice je bezpečnost jeho občanů nejvyšší prioritou, proto se připojuje k náborové akci policie v Olomouckém kraji. Podrobnosti naleznete v přílohách.

více... | Publikováno 11.5.2022

Městská policie eviduje bicykly i elektrokola

Městská policie Hranice eviduje kola i elektrokola jako obranu proti jejich krádežím. Občané si mohou kola zdarma zaregistrovat na městské policii Hranice. Je ale nutné se předem telefonicky objednat na čísle 581 828 101.

více... | Publikováno 14.6.2021

Kam pokračovat?

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2023 | Změnit nastavení cookies