logo mesta
Město Hranice

Oficiální webové stránky

Hasiči pokračují v likvidaci následků požáru v Hustopečích

Publikováno 21.3.2025

Hasičský záchranný sbor pokračuje v likvidaci následků požáru cisteren s benzolem v Hustopečích nad Bečvou. Přinášíme jejich tiskové zprávy.

Aktualizace 20. 3.  - v Hustopečích nad Bečvou zasahujeme 21 dní

Na místě zásahu v Hustopečích nad Bečvou ve čtvrtek dále probíhalo čerpání vody z vystrojených hlubinných sond. Celkově jsme vykopali pásovým rypadlem 32 sond, 21 je připravených k čerpání. Průběžně vznikají další hydrogeologické vrty pro kontrolu stavu podzemních vod. Zajišťovali jsme protipožární opatření: místo hlídala výjezdová cisterna, hasič-chemik s detektorem a hasič připravený s proudnicí pro případ zásahu. 

V okolí místa zásahu byly doplněny zákazové značky, které usměrňují pohyb osob a vozidel tak, aby byla dodržena bezpečnost provozu.

Dnes jsme naposledy odebírali vzorky povrchových vod na určených stanovištích, od pátku tuto činnost převezme soukromá společnost. Dále monitorujeme jezero a pokračují preventivní opatření k jeho ochraně pomocí sorpčních hadů, norných stěn a sorbentu. Měříme koncentrace v okolí v pravidelných intervalech.

Ve středu jsme preventivně vyměnili 120 metrů sorpčních hadů. Dle požadavků rybářského svazu jsme přesunuli čtyři aerátory do středu vodní plochy.

Specializovaná firma i ve čtvrtek pokračovala ve stavbě tzv. larsenových stěn, které mají oddělit místo kontaminace od vodní nádrže v délce cca 210 metrů. Tato fyzická bariéra, která bude umístěna až do hloubky 7 metrů, by měla omezit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem.

Na místě zasahovalo 43 hasičů, nasazeni jsme u události již 21 dní.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

Aktualizace 19. 3.

V Hustopečích nad Bečvou specializovaná firma v úterý zahájila stavbu tzv. larsenových stěn, které mají oddělit místo kontaminace od vodní nádrže v délce cca 210 metrů. Tato fyzická bariéra, která bude umístěna až do hloubky 7 metrů, by měla omezit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem.

Dále probíhalo čerpání kontaminované vody z vystrojených sond a hloubení další z nich pomocí pásového rypadla. Zajišťovali jsme protipožární opatření: místo hlídala výjezdová cisterna, hasič-chemik s detektorem a hasič připravený s proudnicí pro případ zásahu.

Odebíráme stále vzorky vod k analýze a měříme koncentrace v okolí v pravidelných intervalech. Monitorujeme přilehlé jezero. Pokračují preventivní opatření k jeho ochraně pomocí sorpčních hadů, norných stěn a sorbentu.

Na místě zasahovalo 44 hasičů.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

Aktuální vyjádření ČIŽP: https://www.cizp.cz/aktuality/havarie-cisteren-v-hustopecich-dramaticky-narust-koncentrace-benzenu-ve-vodni-nadrzi

Vyjádření KHS Olomouckého kraje k 18:00 11. března:

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci provedla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v pondělí dne 10. 3. 2025 další odběry a laboratorní analýzy vzorků vod ze studní v rámci preventivního monitoringu se zaměřením na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu. Ve všech odebraných vzorcích je koncentrace uvedených sledovaných ukazatelů pod mezí stanovitelnosti (pod 0,5 µg/l).

V preventivním monitoringu jakosti vody budeme pokračovat v pondělí 17. 3. 2025.  Obyvatelé městyse Hustopeče nad Bečvou nemusí mít o kvalitu pitné vody obavy.

 

Kompletní informace Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje o havárii v Hustopečích 

17.3. - Specializovaná firma zahájila screening ohniska havárie

V Hustopečích nad Bečvou specializovaná firma v pondělí hloubila kontrolní vrty přímo v kolejišti, aby se zjistila míra zasažení podloží benzenem v místě nehody. Dále probíhalo čerpání kontaminované vody z vystrojených hlubinných sond. 

Zajišťovali jsme protipožární opatření: místo hlídala výjezdová cisterna, hasič-chemik s detektorem a hasič připravený s proudnicí pro případ zásahu.

Dále odebíráme vzorky vod k analýze a měříme koncentrace v okolí v pravidelných intervalech. Monitorujeme přilehlé jezero. Pokračují preventivní opatření k jeho ochraně pomocí sorpčních hadů, norných stěn a sorbentu. Těžká technika dokončila úklid fragmentů železničních součástí po havárii.

Na místě zasahovalo 44 hasičů.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

Aktuální vyjádření ČIŽP k 15:00 17. března:

Ve vodní nádrži č. 6 se v důsledku dešťových srážek projevují zvýšené koncentrace benzenu, který je zde zachytáván pomocí sorpčních hadů a norných stěn. Během tohoto týdne budou realizována další opatření spočívající v oddělení místa kontaminace od vodní nádrže fyzickou bariérou pomocí tzv. larsenových stěn. Vzorky povrchových vod jsou odebírány každý den a vyhodnocovány laboratoří Povodí Moravy. V řece Bečvě jsou koncentrace benzenu stále hluboko pod limitem. Úhyn ryb nebyl zaznamenán.

Vzhledem k tomu, že již došlo k odklizení havarovaných cisteren a poškozeného kolejiště, odborná firma může zahájit vzorkování kontaminované půdy v ohnisku havárie. Na základě screeningu, který je nezbytný pro stanovení rozsahu kontaminace, pak bude zpracován projekt sanace zemin.

Český hydrometeorologický ústav minulý týden do Hustopečí nad Bečvou operativě umístil měřící vůz, který monitoruje vybrané znečišťující látky a meteorologické podmínky. Z naměřených údajů provede Ministerstvo zdravotnictví individuální hodnocení rizik. Podrobnosti jsou k dispozici na www.chmi.cz.

Vyjádření KHS Olomouckého kraje k 18:00 11. března:

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci provedla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v pondělí dne 10. 3. 2025 další odběry a laboratorní analýzy vzorků vod ze studní v rámci preventivního monitoringu se zaměřením na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu. Ve všech odebraných vzorcích je koncentrace uvedených sledovaných ukazatelů pod mezí stanovitelnosti (pod 0,5 µg/l). 

V preventivním monitoringu jakosti vody budeme pokračovat v pondělí 17. 3. 2025.  Obyvatelé městyse Hustopeče nad Bečvou nemusí mít o kvalitu pitné vody obavy.

16. 3. 2025

I v neděli v Hustopečích nad Bečvou probíhalo čerpání kontaminované vody z vystrojených hlubinných sond. Sanaci má na starosti specializovaná firma, která následně vodu i likviduje. Pokračovali jsme v pravidelném odebírání vzorků vod a odeslali jsme je k analýze. Měřili jsme také koncentrace v ovzduší v okolí, nadále s negativními výsledky. 

Průběžně jsme i během noci monitorovali přilehlou vodní plochu kvůli dešťovým srážkám a možnému prosakování benzenu. Pokračují preventivní opatření k ochraně jezera pomocí sorpčních hadů, norných stěn a sorbentu.

Na místě zasahovalo 38 hasičů.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

Vyjádření ČIŽP k 17:00 15. března:

Dešťové srážky na místě zkomplikovaly už tak složitou situaci. Déšť může usnadňovat prosakování benzenu do podzemní vody a urychlovat jeho migraci. Na vodní nádrži č. 6, kde se projevují nadlimitní koncentrace benzenu, je proto potřeba nadále provádět stávající opatření pro zachytávání kontaminantu a zároveň realizovat další opatření spočívající v oddělení místa kontaminace od vodní nádrže fyzickou bariérou - pomocí tzv. larsenových stěn. Ty by zde měly být instalovány po víkendu. V ostatních monitorovaných povrchových vodách, včetně řeky Bečvy, jsou koncentrace benzenu stále nízké. Úhyn ryb nebyl zaznamenán.

Na lokalitě je nyní vyhloubeno více než 30 sanačních jam a dále zde probíhá odčerpávání benzenu a kontaminovaných podzemních vod. Rozsah kontaminace zemin zmapuje odborná sanační firma, která pak na základě screeningu zpracuje projekt sanace.

Český hydrometeorologický ústav do Hustopečí nad Bečvou operativně umístil svůj měřicí vůz, který zde monitoruje vybrané znečišťující látky a meteorologické podmínky. Z naměřených údajů provede Ministerstvo zdravotnictví individuální hodnocení rizik. Podrobnosti jsou k dispozici na www.chmi.cz.

Vyjádření KHS Olomouckého kraje k 18:00 11. března:

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci provedla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v pondělí dne 10. 3. 2025 další odběry a laboratorní analýzy vzorků vod ze studní v rámci preventivního monitoringu se zaměřením na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu. Ve všech odebraných vzorcích je koncentrace uvedených sledovaných ukazatelů pod mezí stanovitelnosti (pod 0,5 µg/l). 

V preventivním monitoringu jakosti vody budeme pokračovat v pondělí 17. 3. 2025.  Obyvatelé městyse Hustopeče nad Bečvou nemusí mít o kvalitu pitné vody obavy

Na základě havárie v Hustopečích nad Bečvou umístil Český hydrometeorologický ústav operativně svůj měřicí vůz kvality ovzduší do této lokality. Měřeny jsou vybrané znečišťující látky a meteorologické podmínky. Níže najdete graficky a tabelárně naměřené hodnoty. Mapa ukazuje umístění měřicího vozu v dané lokalitě.

13. 3.  - Trosky cisteren poškozených požárem odvezly nákladní vlaky

Pásová rypadla ve čtvrtek dokončila demontáž vagónů poškozených požárem v Hustopečích nad Bečvou. Čelní a kolový nakladač posbíral všechny uvolněné trosky cisteren a nákladní vozidla je odvezla k likvidaci. Místo zásahu budeme i zítra chystat pro další postupy k ochraně životního prostředí a sanaci území. 

Těžkotonážní pásový jeřáb naložil kolejová pole na železniční vagóny. Ty je svážely na centrální skládku SŽ. Zítra se budou demontovat a odřezávat další kolejová pole.

Po dobu všech prací byla i dnes na místě nastavena přísná protipožární opatření: dvě zodolněné cisterny TITAN záchranného útvaru, cisterna na pěnu, čtyři hasiči-chemici s detektorem. V akci je také stále naše dekontaminační stanoviště pro očistu zasahujících hasičů.

Specializovaná firma provedla další hlubinné vrty, u těchto prací asistoval kombinovaný hasicí automobil, který každý vrt pokrýval pěnou. Pásové rypadlo vytvořilo celkem již 31 hlubinných sond. Připravených pro čerpání kontaminované podzemní vody je jich 18.

Likvidační práce komplikoval déšť, v podmáčeném podloží se těžká technika hůře pohybovala, terén je podmáčený. Povolán byl další týlový kontejner jako zázemí pro zasahující. 

Na rybníku jsme doplnili další metry sorpčních hadů na základě požadavku ČIŽP. Pravidelně odebíráme vzorky vod a odesíláme je k analýze. Podrobnosti k výsledkům viz níže.

Měříme také koncentrace v ovzduší v okolí, nadále s negativními výsledky.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

VIDEO: Těžká technika odstraňuje zbytky vagónů, nakladače sbírají fragmenty cisteren

Dnes v Hustopečích nad Bečvou nakládáme poslední velké zbytky cisteren do přistaveného vlaku, který je odveze k likvidaci. Čelní a kolový nakladač sbírá postupně menší železné části a fragmenty kolejnic, pružiny a další kusy vagónů poškozených požárem. Chystáme plochu pro další postupy k ochraně životního prostředí a sanaci území. 

V odpoledních hodinách pak bude těžkotonážní pásový jeřáb nakládat odřezaná kolejová pole na železniční vagóny a svážet je na centrální skládku SŽ.

Po dobu všech prací jsou na místě nastavena přísná protipožární opatření: dvě zodolněné cisterny TITAN záchranného útvaru, dvě cisterny na pěnu, čtyři hasiči-chemici s detektorem. V akci je také stále naše dekontaminační stanoviště pro očistu zasahujících.

Specializovaná firma provádí hlubinné vrty, u těchto prací asistuje kombinovaný hasicí automobil, který každý vrt pokrývá pěnou. V předchozích dnech vytvořilo pásové rypadlo 29 hlubinných sond. Těžká technika pokračovala v jejich vystrojení, tzn. v přípravě pro čerpání kontaminované podzemní vody. Celkově je takto připravených 18 sond.

Likvidační práce komplikuje déšť, v podmáčeném podloží se těžká technika hůře pohybuje, stejně jako všichni, kdo na místě pracují. Povolali jsme další týlový kontejner, abychom jim vytvořili v nepříznivých podmínkách zázemí.  

Na rybníku máme stovky metrů sorpčních hadů a norných stěn, reagujeme na požadavky ČIŽP. Pravidelně odebíráme vzorky vod a odesíláme je k analýze. Podrobnosti k výsledkům viz níže.

Měříme také koncentrace v ovzduší v okolí, nadále s negativními výsledky. Dronem stále monitorujeme místo zásahu, pomáhá termovize.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

Vyjádření ČIŽP k 10:00 13. března:

Český hydrometeorologický ústav předpovídá na lokalitě do soboty dešťové srážky, které by mohly zkomplikovat už tak složitou situaci. Na vodní nádrži č. 6 se v průběhu minulého týdne projevily nadlimitní koncentrace benzenu. Proto je zde potřeba nadále provádět stávající opatření pro zachytávání benzenu, zejména odčerpávání kontaminovaných vod, a zároveň realizovat další opatření spočívající v oddělení místa kontaminace od vodní nádrže č. 6 fyzickou bariérou.
Úhyn ryb zde zatím nebyl zaznamenán.

Po odstranění poškozených železničních cisteren a drážního svršku proběhne screening kontaminace zemin, který je nezbytný pro určení následných kroků.

Testování vody ve studních v okolí havárie bude probíhat bezplatně. O tom, které studny budou zahrnuty do bezplatného rozboru, rozhodne ČIŽP po projednání se starosty dotčených obcí. Cílem tohoto opatření je zajistit bezpečnost pitné vody a minimalizovat případné zdravotní riziko pro místní obyvatele.

Vyjádření KHS Olomouckého kraje k 18:00 11. března:

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci provedla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v pondělí dne 10. 3. 2025 další odběry a laboratorní analýzy vzorků vod ze studní v rámci preventivního monitoringu se zaměřením na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu. Ve všech odebraných vzorcích je koncentrace uvedených sledovaných ukazatelů pod mezí stanovitelnosti (pod 0,5 µg/l). 

V preventivním monitoringu jakosti vody budeme pokračovat v pondělí 17. 3. 2025.  

Obyvatelé městyse Hustopeče nad Bečvou nemusí mít o kvalitu pitné vody obavy.

12.3. - Těžká technika v Hustopečích nad Bečvou odstraňuje další vraky

Pokračujeme ve stříhání dalších vraků po nehodě a požáru v Hustopečích nad Bečvou. Pásová rypadla s demoličními nůžkami specializované firmy je demontují a nakládají se na vlakovou soupravu, která je odváží k likvidaci. Hotových je 7 vagónů. Na místě pracuje 70 hasičů z 15 jednotek. 

Veškeré práce probíhají za přísných protipožárních opatření ve stejném režimu jako v předchozích dnech, tzn. dvě zodolněné cisterny TITAN a dvě cisterny pro případ použití pěny, na obou stranách kontrolují koncentrace benzenu v ovzduší hasiči-chemici s detektorem. Před každou demontáží cisterny proběhlo kontrolní měření koncentrace benzenu uvnitř, abychom si potvrdili bezpečnost práce.

Pásové rypadlo vytvořilo od začátku likvidačních prací 28 hlubinných sond. Dnes těžká technika pokračovala v jejich vystrojení, tzn. v přípravě pro čerpání kontaminované podzemní vody. Tyto sanační práce provádí specializovaná firma.

Na rybníku máme stovky metrů sorpčních hadů a norných stěn, reagujeme na požadavky ČIŽP. Pravidelně odebíráme vzorky vod a odesíláme je k analýze. Podrobnosti k výsledkům viz níže.

Měříme také koncentrace v ovzduší v okolí, nadále s negativními výsledky. Dronem monitorujeme místo zásahu, pomáhá termovize.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

Aktuální vyjádření ČIŽP k 11:00 12. března:

Český hydrometeorologický ústav předpovídá na lokalitě od čtvrtka do soboty dešťové srážky, které by mohly zkomplikovat už tak složitou situaci. Na vodní nádrži č. 6 se v průběhu minulého týdne projevily nadlimitní koncentrace benzenu. Proto je zde potřeba nadále provádět stávající opatření pro zachytávání benzenu, zejména odčerpávání kontaminovaných vod, a zároveň realizovat další opatření spočívající v oddělení místa kontaminace od vodní nádrže č. 6 fyzickou bariérou. Úhyn ryb zde zatím nebyl zaznamenán.

Po odstranění poškozených železničních cisteren a drážního svršku proběhne screening půdy, který je nezbytný pro určení míry její kontaminace a následných kroků.

Vyjádření KHS Olomouckého kraje k 18:00 11. března:

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci provedla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v pondělí dne 10. 3. 2025 další odběry a laboratorní analýzy vzorků vod ze studní v rámci preventivního monitoringu se zaměřením na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu. Ve všech odebraných vzorcích je koncentrace uvedených sledovaných ukazatelů pod mezí stanovitelnosti (pod 0,5 µg/l). 

V preventivním monitoringu jakosti vody budeme pokračovat v pondělí 17. 3. 2025.  

Obyvatelé městyse Hustopeče nad Bečvou nemusí mít o kvalitu pitné vody obavy.

 11.3. -  Pásová rypadla nastříhala 5 vagónů, zasahovalo přes 80 hasičů

Pásová rypadla specializované firmy s demoličními nůžkami dnes zahájila střihání a odstraňování vraků z místa zásahu v Hustopečích nad Bečvou. Podařilo se demontovat 5 vagónů. Ty byly naloženy pomocí pásového jeřábu na nákladní soupravu, která je odvezla k likvidaci. Na místě zasahovalo přes 80 hasičů z 16 jednotek. 

VIDEO

Před každou demontáží cisterny proběhlo kontrolní měření koncentrace benzenu uvnitř, abychom si potvrdili bezpečnost práce. Zároveň s ohledem na charakter prací jsme měli místo zásahu zajištěno ze dvou stran protipožárním zabezpečením zodolněnými cisternami TITAN z flotily Záchranného útvaru HZS ČR.  Protipožární krytí doplnily tři cisterny pro případ, kdy by bylo nutné použít pěnidlo. Tak jako v předchozích dnech na obou stranách kontrolovali koncentrace benzenu v ovzduší hasiči-chemici s detektorem.

Všech 12 poškozených cisteren jsme očistili párou. Odstranili jsme z nich zbytky benzenu, aby se uvnitř netvořila výbušná koncentrace a manipulace s vozy byla bezpečná. K tomu jsme použili technologii intenzivního propařování s využitím parního generátoru dieselové lokomotivy.

Těžkotonážní pásový jeřáb odstranil v pondělí kolejová pole i vagónová soukolí z drážního tělesa a připravil tak místo pro pohyb těžké techniky.

Pásové rypadlo vytvořilo od začátku likvidačních prací 28 hlubinných sond. Dnes těžká technika pokračovala v jejich vystrojení, tzn. v přípravě pro čerpání kontaminované podzemní vody. Tyto sanační práce provádí specializovaná firma.

Na rybníku máme stovky metrů sorpčních hadů a norných stěn, reagujeme na požadavky ČIŽP. Pravidelně odebíráme vzorky vod a odesíláme je k analýze. Podrobnosti k výsledkům viz níže.

Měříme také koncentrace v ovzduší v okolí, nadále s negativními výsledky. Dronem monitorujeme místo zásahu, pomáhá termovize.

Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2025 | Změnit nastavení cookies