logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

Archiv aktualit

2024 - Zveme na výstavu fotografií Jana Kočího

Výstava „…vteřina života“ předního českého fotografa Jana „Kočičáka“ Kočího byla slavnostně zahájena ve středu 3. dubna v Galerii Severní křídlo zámku. Výstava je otevřena v provozní době městského úřadu potrvá do čtvrtku 30. května a vstup je zdarma.

více... | Publikováno 4.4.2024

2024 - Hranice uctily památku T. G. Masaryka

Pietní akt k uctění památky Tomáše Garrigua Masaryka u příležitosti 174. výročí jeho narození se uskutečnil ve čtvrtek 7. března v 10 hodin u pomníku T. G. Masaryka na Školním náměstí. Za město připomněl význam prvního prezidenta samostatného Československa místostarosta Mgr. Karel Machyl. Akci spolu s městem organizovala Vojenská posádka Hranice, Tj Sokol Hranice a Československá obec legionářská.

více... | Publikováno 7.3.2024

2024 - V Severním křídle je nová výstava

Galerie Severní křídlo zámku hostí novou výstavu. Ve středu 6. března zde proběhla vernisáž výstavy obrazů Martiny Pollákové a Milana Sanetříka s názvem „Japonské motivy“. Oba hraničtí výtvarníci se nechali inspirovat japonským uměním – stylizací tvarů a barev, ornamentálními vzory s přírodou nebo geometrickými motivy. Jejich charakteristika spočívá v jednoduchosti a přirozenosti. Dává smysl pro meditaci a vzájemný vztah vnitřním životem člověka a přírody. Výstava je otevřena v provozní době městského úřadu do čtvrtku 28. března.

více... | Publikováno 7.3.2024

2024 - Galerii na zámku zdobí první letošní výstava

"Do světa bodyartu a ještě dál" se jmenuje první letošní výstava v Galerii severní křídlo zámku. Loňská mistryně republiky v malbě na obličej a dekolt Radka Kunovská tuto výstavu připravila ve spolupráci s Pavli Vera Ferdovou, Terezou Brouškovou, Katkou Novákovou, Nikolou Tesařovou, Davidem Križanem, Romanem Ďurkovičem a dalšími.

více... | Publikováno 11.1.2024

2023 - Vážení spoluobčané

Strašlivá událost v Praze zasáhla celou republiku, stala se na vysoké škole, ale týká se nás všech. Dovolte nám především vyjádřit hlubokou soustrast rodinám a pozůstalým po obětech řádění šíleného střelce.

více... | Publikováno 22.12.2023

2023 - Provozní rozpočet města byl schválen

Provozní rozpočet Hranic ve výši téměř 500 milionů korun schválili ve čtvrtek 14. prosince zastupitelé města. Město počítá s příjmy 494 milionů, výdaji 440 milionů a finanční rezervou na investice ve výši 54 milionů korun. Rozpočet se ale bude ještě na únorovém zastupitelstvu měnit – bude znám výsledek hospodaření roku 2023. Zastupitelé také schválili střednědobý výhled rozpočtu města Hranic na období 2025-2026.

více... | Publikováno 14.12.2023

2023 - Nový zvedák usnadní práci ve sběrném dvoře

Nový zvedací vozík usnadní práci ve Sběrném dvoře společnosti Ekoltes Hranice. Zvedací vozík bude sloužit k lepší obsluze při nakládání elektrozařízení do kontejnerů. Tento vozík byl pořízen za odměnu z motivačního programu společnosti ELEKTROWIN a.s. ve výši 30 tisíc korun.

více... | Publikováno 13.12.2023

2023 - Obnovili jsme mapové tabule

Celkem pětici mapových tabulí, které informují o městské památkové zóně, bylo vyměněno za novější. Ty původní cedule „Za krásami městské památkové zóny“ již byly vybledlé, neaktuální, poškrábané a počmárané. V rámci výměny jsme zaktualizovali texty, doplnili fotografie , přesněji vyznačili lokality. Tabule jsou umístěny u autobusového nádraží před podchodem, na mostu Přátelství, na Šromotově náměstí, u malého nádraží a na náměstí 8. května. Tam bude ještě jeden detail dokončen na jaře.

více... | Publikováno 12.12.2023

2023 - Zasloužilý dárce se zapsal do Zlaté knihy města

Celkem 270 bezplatných odběrů krve a krevní plazmy již absolvoval pan Vladimír Matějíček ze Středolesí. Jako ocenění  za toto impozantní číslo byl zapsán do Zlaté knihy města. Zároveň mu starosta Ing. Daniel Vitonský a místostarosta Mgr. Karel Machyl společně s primářkou hematologicko - transfuzního oddělení  Nemocnice Hranice MUDr. Kateřinou Vinklárkovou a předsedou Osadního výboru Středolesí Evženem Blechou poděkovali za jeho dlouholetou dárcovskou kariéru.

více... | Publikováno 5.12.2023

2023 - Cenu města Hranic získaly čtyři osobnosti

Slavnostní předání Cen města se uskutečnilo ve středu 29. listopadu ve Velké zasedací místnosti MěÚ Hranice. Letos získaly Cenu města Hranic čtyři hranické osobnosti, dvě ženy a dva muži.

více... | Publikováno 4.12.2023

2023 - Zima vládne. Přispějte k čistějšímu ovzduší a topte ekologicky

Spolu se sychravým podzimem začala tradičně i topná sezóna. Jak ovšem ukazují výsledky měření kvality ovzduší, se začátkem topné sezóny každoročně dochází také k podstatnému zhoršení kvality ovzduší v našem městě. S lokálním vytápěním jsou spojeny zejména zvýšené koncentrace tuhých znečišťujících látek (TZL). Ty mohou způsobovat například snížení imunity a větší náchylnost k onemocnění dýchací soustavy.

více... | Publikováno 1.12.2023

2023 - Mažoretky Panenky se zapsaly do Zlaté knihy města (fotogalerie)

Mažoretky Panenky DDM Hranice, které letos na podzim získaly v bulharském Plovdivu již třetí titul mistryň Evropy, ocenilo město Hranice zápisem do Zlaté knihy města. Místostarosta Karel Machyl, radní pro kulturu Miroslav Raindl a tajemník městského úřadu v Hranicích Vojtěch Bušina popřáli děvčatům mnoho dalších úspěchů a předali jim drobné pozornosti.

více... | Publikováno 20.11.2023

2023 - V Sadech Čs. Legií probíhá náhradní výsadba

Povodí Moravy provádí náhradní výsadbu za uschlé stromy. Původní výsadba byla provedena v rámci protipovodňových opatření za stromy, které musely ustoupit nové, vyšší hrázi. Vysadilo se celkem 56 stromů, zejména dubů letních, mnohé z nich se však neujaly. Proto město odmítlo dílo převzít a Povodí Moravy nyní provádí náhradní výsadbu za uschlé stromy.

více... | Publikováno 20.11.2023

2023 - Ateliér Mellounek vystavuje na zámku

Vernisáží ve středu 15. listopadu byla zahájena výstava ateliéru Mellounek v Galerii Severní křídlo zámku s názvem "Šťavnatý mix". Jde vlastně o oslavu prvních "narozenin" tohoto ateliéru, který vznikl loni v říjnu pod vedením Mgr. Martiny Pollákové. Ateliér zahájil svoji činnost výtvarnou dílničkou, která je určena pro rodiče s dětmi již od dvou let věku. Postupně byl přidán kurz Malí umělci (od 5 do 9 let) a Výtvarný kurz pro dospělé.

více... | Publikováno 16.11.2023

2023 - Město si připomnělo Den válečných veteránů (fotogalerie)

Den Válečných veteránů si město Hranice připomnělo společně s Vojenskou posádkou Hranice, Československou obcí legionářskou, Klubem  vojenských důchodců, Sokolem Hranice a dalšími občany v sobotu 11. listopadu v 11 hodin u Mauzolea na Městském hřbitově. Akce se účastnila i senátorka Jitka Seitlová. Za město položili věnce k pomníku obětí I. světové války starosta města Daniel Vitonský a místostarosta Karel Machyl.

více... | Publikováno 13.11.2023

2023 - Kalendář na příští rok je pokřtěn

Kalendář města Hranic na příští rok s názvem "Hranice město módy a fotografie" byl v pátek slavnostně pokřtěn při vernisáži výstavy stejnojmenné výstavy v Galerii Severní křídlo zámku. Při vernisáži byl zároveň předán finanční dar Dětskému domovu Hranice od autorů fotografií, kteří se všichni vzdali svého honoráře ve prospěch DD Hranice. Výstava potrvá do 9. listopadu 2023 a je otevřena v provozní době MěÚ Hranice. Samotný kalendář je v prodeji v Městském informačním centru na zámku.

více... | Publikováno 30.10.2023

2023 - Tělocvična v Drahotuších otevřena

Nová tělocvična u ZŠ a MŠ Drahotuše byla v pátek 20. října slavnotně otevřena. Akce se účastnilo vedení města Hranic v čele se starostou Danielem Vitonským a místostarostou Karlem Machylem. Krátký proslov měla ředitelka ZŠ A MŠ Drahotuše Dagmar Pospíšilová .

více... | Publikováno 20.10.2023

2023 - Profesor Klánský posvětil nový klavír

Nově opravený Koncertní sál, nový klavír a špičkový český klavírista. Toto spojení prosvítilo pondělní večer.  Nejuznávanější český klavírista současnosti, profesor Ivan Klánský, posvětil nový hranický klavír, s jehož výběrem také pomáhal. Jeho vystoupení předcházely projev starosty města Ing. Daniela Vitonského, ale také předchozího starosty Jiřího Kudláčka a uznávané klavírní pedagožky Moniky Tugendliebové. 

více... | Publikováno 17.10.2023

2023 - Hasiči vyzkoušeli novou protipovodňovou ochranu

Navzdory nepříznivému datu - pátek třináctého - se město Hranice rozhodlo připravit na tento den pro své hasiče seznámení s nově vybudovanými protipovodňovými opatřeními v Kropáčově ulici. Celkem 7 jednotek dobrovolných hasičů, zřízených městem Hranice, jednotka HZS Olomouckého kraje, Městská policie Hranice, Ekoltes Hranice a.s. a vybraní členové Povodňové komise města Hranic v čele se starostou Danielem Vitonským zde od 16 hodin absolvovali odbornou přípravu.

více... | Publikováno 16.10.2023

2023 - Mezinárodní den elektroodpadu propaguje recyklaci elektozařízení

S cílem zvýšit podíl vysloužilých elektrozařízení předaných na recyklaci se v sobotu 14. října uskuteční již šestý Mezinárodní den elektroodpadu. A jak tento svátek oslavit? Nejlépe tím, že prohledáme domácnosti a kanceláře a nepotřebné elektro odneseme do kontejneru na použité elektro, zavezeme do sběrného dvora, prodejny elektra nebo na jiné určené místo.

více... | Publikováno 5.10.2023

2023 - Zahajujeme budování kanalizace U Kostelíčka a Pod Hůrkou.

Další část města se dočká splaškové kanalizace. Tentokrát město vybuduje kanalizaci v ulicích U Kostelíčka, konkrétně v její pravé větvi, při pohledu od Domova seniorů.  Dále v ulici Pod Hůrkou poblíž autokempu a určité práce budou provedeny také v malé části ulice Jungmannova.

více... | Publikováno 25.9.2023

2023 - Město ocenilo úspěch sboru Cantabile

Skvělé úspěchy pěveckého sboru Cantabile ocenilo i tentokráte město Hranice. Ve středu 20. září přijalo členy sboru Cantabile vedení města v čele se starostou Ing. Danielem Vitonským a místostarostou Mgr. Karlem Machylem a poděkovalo jim za dosažené výsledky, zejména za úspěšnou reprezentaci města v Makedonii. Členové sboru se zapsali do Zlaté knihy města.

více... | Publikováno 20.9.2023

2023 - Lev je opraven, nedávejte na něj svíčky

Známý lev na hranickém hřbitově a s ním i celé Mauzoleum mají za sebou hotové opravy a restaurování. I na nově vyčištěný a zrestaurovaný pomník však lidé stále pokládají svíčky, stékající vosk pak znečišťuje betonový podstavec pod lvem. A odstranění vosku z betonu je téměř nemožné. Proto město instalovalo před památník obětem 1. světové války dva kamenné podstavce na svíčky a žádáme, nepokládejte svíčky na betonový podstavec, ale na místo, k tomu určené. A už vůbec svíčky nepatří nahoru ke lvovi.

více... | Publikováno 18.9.2023

2023 - Dny Evropského dědictví byly plné hudby

Veřejná snídaně na Masarykově náměstí již tradičně odstartovala sobotní Dny evropského dědictví. Během veřejné snídaně se také rozeznělo piano a hudba pak provázela Dny celé Dny evropského dědictví. O zpřístupněné památky byl velký zájem a všem soukromníkům děkujeme, že otevřeli své prostory veřejnosti.

více... | Publikováno 18.9.2023

2023 - Zveme na výstavu fotografií P. Dačického

V Galerii Severní křídlo zámku si můžete od středy 13. září prohlédnout výstavu fotografa Pavla Dačického. Z vernisáže výstavy vám přinášíme pár fotografií. Výstava je zdarma a je otevřena v návštěvní době městského úřadu. Potrvá až do čtvrtka 19. října.

více... | Publikováno 15.9.2023

2023 - Hranice si připomněly výročí úmrtí T. G. Masaryka

Město Hranice si opět připomnělo 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. Již 86. výročí jeho úmrtí si u Památníku T. G. Masaryka na Školním náměstí ve čtvrtek 14. září připomněli zástupci města v čele se starostou města Ing. Danielem Vitonským a místostarostou Mgr. Karlem Machylem, dále zástupci Vojenské posádky Hranice, ředitelé i žáci hranických základních škol a další

více... | Publikováno 14.9.2023

2023 - Bytové hospodářství Ekoltes přestěhováno

Bytové hospodářství společnosti Ekoltes Hranice a.s. bylo přestěhováno na ulici Zborovská 606, 753 01 Hranice. Tato adresa je i korespondenční a fakturační.. Více se dozvíte ve videu.

více... | Publikováno 11.9.2023

2023 - Školní rok začal, prvňáčci mají za sebou první den

Brány hranických základních škol se po dvou měsících opět otevřely.  Nahrnuli se do nich nejen již zkušení harcovníci z minulých školních let ale také přibližně dvě stovky prvňáčků.  V jejich prvním školním dni je přišli přivítat i zástupci města  - starosta  Daniel Vitonský a místostarosta  Karel Machyl, spolu s řediteli škol a pracovnicemi odboru školství, kultury a tělovýchovy.

více... | Publikováno 4.9.2023

2023 - Část starých hradeb v Komenského ulici spadla

Zřejmě vytrvalé deště zapříčinily zřícení části hradeb v Komenského ulici nad prázdnou plochou vedle parkoviště v noci 30. na 31. srpna. Městská policie místo zabezpečila a hasiči prohlédli sutiny se psem, aby se ujistili, že pod sutinami nikdo nezůstal.

více... | Publikováno 31.8.2023

2023 - Na ulici Hranická vyroste nový přechod pro chodce

Nový přechod pro chodce na silnici I/35 na ulici Hranická začneme budovat od 1. září. Chceme tak zvýšit bezpečnost přecházejících chodců přes velmi frekventovanou silnici I/35, která je hlavním tahem na Valašské Meziříčí a na Slovensko. Stavba přechodu je spolufinancována z příspěvku Olomouckého kraje.

více... | Publikováno 29.8.2023

2023 - Na Šromotově náměstí jsou nové semafory

Na první pohled téměř neviditelná, ale přesto důležitá změna se odehrála na Šromotově náměstí. Původní semafory na přechodu před školou Šromotovo totiž po 18 letech služby „odešly“ na zasloužený odpočinek. Však už je také provázely časté poruchy.

více... | Publikováno 23.8.2023

2023 - Lev na hranickém Mauzoleu prokoukl

Známý lev na hranickém hřbitově a s ním i celé Mauzoleum mají za sebou téměř hotové opravy a restaurování. Zbývají poslední detaily.

více... | Publikováno 17.8.2023

2023 - Otevřeli jsme novou cyklostezku (fotogalerie)

Nová cyklostezka Tovární - Římský most byla slavnostně otevřena 4. srpna 2023 v 10 hodin. Tato  cyklostezka navazuje na cyklostezky do Bělotína a Stříteže nad Ludinou.

více... | Publikováno 4.8.2023

2023 - Kapli ve Velké zdobí zrekonstruované malby

Kaple Povýšení svatého Kříže ve Velké má za sebou celkovou opravu, při které byly odhaleny zbytky starých maleb, zřejmě z doby vzniku kaple. Město nechalo tyto malby zrestaurovat. Tuto náročnou práci prováděla odborná restaurátorka od března do července a výsledek předčil očekávání.

více... | Publikováno 1.8.2023

2023 - Kaple na Uhřínově má nový kabát

Uhřínovská kaple z roku 1925 má nový kabát. I díky dotaci z Olomouckého kraje se podařilo opravit vnější omítku a vyměnit okapy a dešťové svody, aby nedocházelo k vlhnutí zdiva.

více... | Publikováno 1.8.2023

2023 - Na Hromůvce otvíráme rekonstruované hřiště

Jedno z největších hranických sídlišť Hromůvka se dočkalo  nového sportovního areálu. Na místě starého hřiště vyrostlo nové hřiště s umělým povrchem. Hřiště je multifunkční, dají se na něm provozovat různé sporty – od fotbalu přes košíkovou až po volejbal.

více... | Publikováno 31.7.2023

2023 - Bouřka řádila v Hranicích

Silný vítr, kroupy, liják, . Takový byl pondělní večer 24. července v Hranicích a okolí. Následkem byly zejména popadané stromy, polámané větve a poničená úroda, Na cyklostezku Bečva dnes doporučujeme nevyjíždět, je zde hned několik padlých stromů, které budou pracovníci  Ekoltesu odstraňovat. Jeden strom se zlomil i před kavárnou v Jiráskově ulici. Také slunečníky Zámeckého klubu dostaly co proto.

více... | Publikováno 25.7.2023

2023 - Čápi se letos starají o dvě mláďata

Hraničtí čápi se letos vrátili na své letní sídlo na sklonku března. A hned zahájili nutné stavební úpravy, aby nachystali bydlení pro dva přírůstky..

více... | Publikováno 24.7.2023

2023 - Autoveterány nahradily motorky

Výstava historických motorových vozidel byla ve dvoraně hranického zámku zahájena ve středu 14. června.  Návštěvníci zde mohli vidět vzácnou luxusní limuzínu – nově zrekonstruovanou Pragovku z roku 1928, ale také Ford T z roku 1924 nebo Tatru 12 z roku 1930. Tato vozidla byla vystavena do 28. června, poté je nahradily motocykly.

více... | Publikováno 20.7.2023

2023 - Proběhly oslavy půl století letního koupaliště

Na oslavách 50 let otevření letního koupaliště v Hranicích v pátek 21. července si pamětníci společně s vedením města i firmou Ekoltes připomněli vznik letního koupaliště i jeho historii. Na úplné začátky zavzpomínal Jaroslav Sedláček , který připomněl i další zajímavosti z provozu letního koupaliště. Ocenění za dlouholetou práci v Plovárně Hranice dostala Iva Macurová. V tento den potěšilo návštěvníky zvýhodněné vstupné ( 50 let Plovárny = 50% sleva) a bohatý program.

více... | Publikováno 17.7.2023

2023 - Lávka u Ústí je otevřena  (fotogalerie)

Nová lávka pro cyklisty na cyklostezce Bečva u Ústí prošla v květnu úspěšnou zátěžovou zkouškou a na konci června byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Lávka je součástí úseku cyklostezky Bečva, která od Hranic a Ústeckého mostu pokračuje proti proudu směrem k Černotínu a přes řeku do Ústí a Skaličky.

více... | Publikováno 30.6.2023

2023 - Ekoltes Hranice a.s. ruší pevné telefonní linky

Upozorňujeme, že od 1. července ruší společnost Ekoltes Hranice a.s. všechny pevné telefonní linky a přechází na spojení přes mobilní telefonní čísla. Telefonní seznam naleznete v příloze. 

více... | Publikováno 27.6.2023

2023 - Zahájení slavností města obrazem

Přinášíme vám obrázky ze slavnostního zahájení slavností města s názvem "Plnou parou starou károu".

více... | Publikováno 24.6.2023

2023 - Foyer Staré radnice projde rekonstrukcí

Od 3. července začala velká oprava foyeru Staré radnice na Masarykově náměstí.  Vstupní prostor byl vlhký a opadávala zde omítka. Proto se zde položily nové  provětrávané podlahy s dlažbou a nové omítky. Zároveň se  vyměnilo i osvětlení a vstupní dveře

více... | Publikováno 23.6.2023

2023 - Město ocenilo Mgr. M. Kučírkovou

Za dlouholetou pedagogickou činnost ocenil ve středu 21. června místostarosta města Mgr. Karel Machyl a  vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Ing. Zuzana Foltýnová pedagožku  ZŠ a MŠ Šromotovo   Mgr. Miluši Kučírkovou.

více... | Publikováno 21.6.2023

2023 - Hranické hry bez hranic opět lákaly (fotogalerie)

Ve středu 28. června se v kasárnách generála Zahálky v Hranicích uskutečnil další ročník populárních Hranických her bez hranic. Vojáci, hasiči, policisté, zdravotníci, hranický Domeček - ti všichni na tento den připravili bohatý program pro děti i dospělé. Malí diváci byli tak zaujatí, že v kasárnách generála Zahálky nechali mnoho různých artefaktů. Všechny nalezené věci je možné si vyzvednout na zámku na městské policii Hranice.

více... | Publikováno 16.6.2023

2023 - Hranice podpořily boj proti drogám

Hranice již poněkolikáté přivítaly účastníky již 19. ročníku Cykloběhu za Českou republiku bez drog, což je největší protidrogová kampaň v Česku, spojená se sportem. Účastníci cykloběhu před ZŠ a MŠ Šromotovo představili svůj projekt žákům dvou tříd této školy. Akci, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog 26. června, podpořil místostarosta města Mgr. Karel Machyl.

více... | Publikováno 13.6.2023

2023 - Ministr zemědělství si prohlédl protipovodňová opatření

Dokončená protipovodňová opatření v Kropáčově ulici a podél sadů Čs. legií si prohlédl v pátek dopoledne ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Stavbu finančně dotovalo právě ministerstvo zemědělství a také město Hranice.

více... | Publikováno 9.6.2023

2023 - Kniha "Dánský vpád" se týká dějin Hranic

V dějinách Hranic hrála třicetiletá válka významnou roli. V období po Bílé hoře město přecházelo z ruky do ruky, vystřídala se tu vojska různých zemí. Jedním z vojsk byli krátce i Dánové, kteří na Severní Moravě dva roky působili. A právě historii jejich výpravy do Slezska a na sever Moravy popisuje kniha Dánský vpád. Recenzi této knihy od pana Stanislava Vaňka Vám přinášíme v příloze.

více... | Publikováno 7.6.2023

2023 - Letní kino má nové plátno

Postupná rekonstrukce oblíbeného hranického letního kina letos pokračovala opravou promítacího plátna. Celková oprava promítací plochy stála  2,4 miliony korun a  byla hrazena z rozpočtu města. Nyní městská kulturní zařízení dokončí přípravy na promítací sezónu, která bude zahájena v pátek  30. června.

více... | Publikováno 2.6.2023

2023 - Na ZŠ Struhlovsko začneme budovat retenční soustavu

Po ZŠ Šromotovo začíná město budovat vsakovací soustavu také na ZŠ Struhlovsko.  Díky ní se sníží zatížení  kanalizace  a zároveň se sníží náklady školy na stočné. Akce začne 1. června a má skončit do 28. září tohoto roku.. Stavba bude bohužel znamenat dopravní omezení.

více... | Publikováno 31.5.2023

2023 - MŠ Pohádka slavila půlstoletí

Již půlstoletí oslavila mateřská škola Pohádka na Hromůvce.  Ve čtvrtek 25. května si toto výročí připomněli  současní i bývalí zaměstnanci a absolventi školky.  Hlavní oslavy zahájila odpoledne ředitelka Mgr. Lenka Němčáková a místostarosta města Mgr. Karel Machyl.

více... | Publikováno 26.5.2023

2023 - Úpravy terénu nad mostem budou pokračovat

Protipovodňová opatření na Bečvě, tedy zvyšování hrází nad mostem v Hranicích, byla po vodohospodářské stránce dokončena na přelomu roku a již plní svou funkci. Nepříznivé počasí v dosavadním průběhu roku 2023 však zdrželo dokončování povrchových úprav a odstraňování škod, způsobených stavbou.

více... | Publikováno 25.5.2023

2023 - Počet obyvatel v Hranicích loni stoupl

Po letech trvalého poklesu loni počet obyvatel v Hranicích  opět stoupl na téměř 18  tisíc. K 1. lednu 2023 žilo v našem městě 17 978 občanů, tedy o 483 lidí více, než před rokem. Vyplývá to z údajů  Českého statistického úřadu.

více... | Publikováno 24.5.2023

2023 - Věž je opravena, průchod se v úterý otevřel

Bezbariérový průchod do Zámecké zahrady podél zámecké věže od úterý 16. května opět slouží veřejnosti. Ve čtvrtek 11. května se s pomocí jeřábu podařilo opravit závady na zámecké věži, takže průchod je opět bezpečný.

více... | Publikováno 15.5.2023

2023 - Hranice si připomněly Den vítězství

Oslavy Dne vítězství se uskutečnily v pondělí 8. května od 10 hodin u památníku obětem fašismu na Městském hřbitově v Hranicích (u Smuteční obřadní síně). Zároveň bylo možné navštívit stálou expozici Posádky Hranice velitelství 7. mechanizované brigády a Mauzoleum na hřbitově. Po slavnostním položení věnců připomněl místostarosta Karel Machyl oběti 2. světové války i souvislosti s dnešní válkou na Ukrajině.

více... | Publikováno 9.5.2023

2023 - Vojáci si připomněli Den vítězství

Slavnostním nástupem v kasárnách generála Zahálky si 4. května připomněli vojáci 7. mechanizované brigády  konec 2. světové války v Evropě. Vojáky pozdravil starosta města Daniel Vitonský.

více... | Publikováno 5.5.2023

2023 - Stavba retenčních nádrží na ZŠ Šromotovo

Retenční nádrže na zachytávání dešťových vod se budují na ZŠ a MŠ Šromotovo. Akce vyjde na necelých deset milionů korun.  Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU a dotace činí 100% způsobilých nákladů akce.

více... | Publikováno 2.5.2023

2023 - Cyklostezka Bečva je opravena v rekordním čase

Opravu frekventované a oblíbené cyklostezky Bečva od Hranic směrem na Lipník a Přerov se podařilo dokončit v rekordně krátkém čase. Firma, které opravu prováděla, využila příznivého počasí a uvolněného termínu asfaltérů a opravu dokončila již ve čtvrtek 27. dubna. Spravená cyklostezka je tedy opět plně průjezdná.

více... | Publikováno 27.4.2023

2023 - Zjišťujeme zájem o nové sociální zařízení (video)

Město Hranice zvažuje možnost vybudovat nové pobytové sociální zařízení pro osoby se zdravotním postižením. Proto chce nejprve zmapovat zájem občanů o tuto službu pomocí dotazníkového šetření.

více... | Publikováno 25.4.2023

2023 - Stavba tělocvičny v Drahotuších zdárně pokračuje (video)

Loni v létě začala dlouho připravovaná stavba tělocvičny u školy v Drahotuších. Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve středu 3. srpna, zemní práce ale začaly již v červenci. Dokončení stavby je plánováno na konec roku 2023. Akce stála přibližně 85 milionů korun.

více... | Publikováno 25.4.2023

2023 - Zahajujeme stavbu další části cyklostezky Bečva

Dostavba cyklostezky Bečva v Hranicích, která vede po pravém břehu Bečvy začala 13. března 2023. Na nějaký čas ale město práce pozastavilo kvůli nepředvídatelným problémům s podkladovými vrstvami, nicméně nyní se v Kropáčově ulici již pokračuje..

více... | Publikováno 24.4.2023

2023 - Sportovci roku jsou oceněni (foto, video)

Slavnostní vyhlášení oblíbené akce "Nejlepší sportovci roku 2022" se opět konalo v Divadle Stará střelnice v úterý 18. dubna. Hlavním hostem akce byl fotbalový trenér a bývalý obránce Pavel Vrba. Vůbec poprvé byla udělena cena Sportovní hvězda města Hranice. Tou se stala triatlonistka Simona Křivánková.

více... | Publikováno 18.4.2023

2023 - Jeřáb pomáhal zkoumat poškození věže zámku

Jeřáb , který byl v úterý 11. dubna přistaven na Pernštejnské náměstí, umožnil detailně prozkoumat poškození zámecké věže. Z té loni opadávala omítka, kvůli čemuž je dočasně uzavřen bezbariérový průchod Zámeckou zahradou. Poškozené místo si prohlédli odborníci, (statik, klempíř, a další) a také starosta Daniel Vitonský a místostarosta Karel Machyl.

více... | Publikováno 11.4.2023

2023 - Letos se Hranice uklízely na apríla

Město Hranice se již tradičně zapojilo do celorepublikové akce „Ukliďme Česko“. Akce „Ukliďme Hranice“ letos proběhla 1. dubna a zúčastnilo se jí na padesát dobrovolníků, kteří uklízeli desítku lokalit. .Bylo to Cementářské sídliště a zahrádkářská kolonie, okolí lesnické školy, malého nádraží a městského hřbitova, lokalita u Kostelíčka a Paseky, okolí hranických viaduktů, Sady Čs. legií a lokalita u Sokolovny, břehy a tok Veličky a Ludiny, okolí Bečvy (mezi Motošínským mostem a jezem) a okolí rybníků Kuchyňka, Tofa a Pískáč. Nasbíráno bylo celkem 480 kg odpadků. Na úklidovou akci byly zajištěny ochranné pomůcky, pytle a odvoz odpadu.

více... | Publikováno 3.4.2023

2023 - Nejlepší učitelkou kraje je J. Nováková ze SOŠ Hranice (video)

Každoroční soutěž o učitele roku Olomouckého kraje má letos vítězku z Hranic. Konkrétně Ing. Janu Novákovou ze Střední odborné školy Hranice. Blahopřejeme.

více... | Publikováno 31.3.2023

2023 - Hranice se představují v Hlohovci

Výstavy Radovana Langera „Modré světlo“ a „Hranice -   město, kde to žije“ v našem partnerském městě Hlohovec uspořádalo ve spolupráci se slovenskou stranou rodina R. Langera a město Hranice.

více... | Publikováno 30.3.2023

2023 - Dobrovolní hasiči se připravovali ve Velké

Pravidelnou teoretickou odbornou přípravu svých jednotek podle témat vyhlášených Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru (HZS) na rok 2023 pořádalo Město Hranice11. března  v sokolovně ve Velké. Tradičně na ni přizvalo i jednotky okolních obcí, v rámci kapacitních možností pronajatých prostor. Odborné přípravy se zúčastnilo 138 hasičů z 16 jednotek.

více... | Publikováno 16.3.2023

2023 - Galeristka Anna Musilová slaví 90 let - blahopřejeme

Galeristka Anna Musilová, oslavila v sobotu 11. března 90 let. K tomuto významnému jubileu ji při příležitosti zahájení tradiční velikonoční výstavy v její galerii M+M popřál za vedení města místostarosta Karel Machyl.

více... | Publikováno 11.3.2023

2023 .- Ekoltes otevřel III. etapu skládky komunálního odpadu

Skládka na Jelením kopci se dočkala nutného rozšíření.  Její II. etapa již byla zaplněná, nyní se otevřela nově etapa III., která má kapacitu 330 tisíc metrů krychlových, tedy obdobnou velikost jako 2. etapa. 

více... | Publikováno 10.3.2023

2023 - Připomněli jsme si narození T. G. Masaryka

Již 173. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka si připomnělo město Hranice. V úterý 7. března uctili jeho památku u sochy T. G. Masaryka na Školním náměstí starosta města Bc. Daniel Vitonský, místostarosta Mgr. Karel Machyl, zástupci Armády ČR, žáci hranických středních a základních škol, klienti Domova  seniorů a další. 

více... | Publikováno 7.3.2023

2023 - Klub seniorů měl Den otevřených dveří

Davy lidí proudily v úterý 28. února do budovy Klubu seniorů Na Náspech, kde proběhl od 9 do 16 hodin Den otevřených dveří.  Na programu bylo seznámení se s činností a vybavením Klubu,  připomenutí akcí v roce 2022, představení plánu činnosti v letošním roce a výběr členských příspěvků.  Většina lidí ale využila příležitosti také k posezení s přáteli a známými.

více... | Publikováno 2.3.2023

2023 - Stavba protipovodňových opatření je hotová (foto, video)

Povodí Moravy, s. p. dokončilo výstavbu protipovodňových opatření v Hranicích na ulici Kropáčova a podél Sadů Čs. legií. Nová opatření, společně s rozšířeným jezem, poskytnou městu ochranu až na úroveň padesátileté povodně. Město chce zvýšení hrází využít k revitalizaci prostoru Kropáčovy ulice, proto představujeme videoprezentace projektovaných úprav.

více... | Publikováno 2.3.2023

2023 - Zveme na výstavu fotografií (fotogalerie)

Zveme vás na výstavu fotografií Jindřicha Buxbauma "Sedmero požehnání", která je instalována v Galerii severní křídlo zámku Hranice ve středu 1. března 2023 od 17 hodin. Výstava potrvá do 24. března a je přístupná v provozní době městského úřadu. Výstava je realizována za podpory Židovské obce Olomouc. Na vernisáži představil autora známý fotograf Jindřich Štreit.

více... | Publikováno 2.3.2023

2023 - Město schválilo úpravu rozpočtu

Rozpočet města, který byl schválen v prosinci loňského roku, doznal tradiční velké úpravy. Pravidelně v únoru se zapracovávají převody finančních prostředků z loňského roku. Zároveň jsou upřesněny předpokládané příjmy ze státního rozpočtu a dotací. To zastupitelům umožňuje zahrnout do městského rozpočtu další investiční akce.

více... | Publikováno 24.2.2023

2023 - Senátorka s místostarostou navštívili KROK, Charitu a ELIM

Senátorka Jitka Seitlová spolu s místostarostou Hranic Karlem Machylem a zástupci společenského klubu Panenka navštívili ve čtvrtek 9. února organizace, které se zabývají pomocí sociálně potřebným.

více... | Publikováno 10.2.2023

2023 - Kanál Dunaj - Odra - Labe končí

Vláda na návrh Ministerstva dopravy zrušila územní rezervy pro projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. To se významně dotýká i Hranic, kterým kanál komplikoval  rozvoj některých oblastí. Trasa kanálu měla vést za průmyslovou zónou a mezi Hranicemi a Velkou, těsně kolem Velké směrem na Klokočí.

více... | Publikováno 9.2.2023

2023 - Hranická protipovodňová opatření jsou navržena na stavbu Olomouckého kraje

Nově dokončenou protipovodňovou ochrana města Hranic chce investor, tedy Povodí Moravy s.p. přihlásit do soutěže Stavba roku Olomouckého kraje 2022 v kategorii dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Tato stavba vznikala za významné spolupráce s městem Hranice, které se na ní  jednak podílelo finančně jakožto chráněný subjekt, a jednak iniciovalo  vznik odpočinkových míst u vody a snadnějšího přístupu k řece. Stavba představuje jednu z architektonických dominant města.

více... | Publikováno 2.2.2023

2023 - I v Hranicích vyhrál Petr Pavel

I v Hranicích by se stal prezidentem generál Petr Pavel. Ve dvaceti hranických volebních okrscích získal celkem 4 943 hlasů, tedy 51,96 %. Andrej Babiš dosáhl na 48,03%, tedy 4 569 hlasů.

více... | Publikováno 28.1.2023

2023 - Ceny města mají své držitele

Ceny města Hranic za rok 2022 získalo rekordních pět osobností hranického veřejného života.  Zastupitelé se rozhodli, že Cenu města získá malíř Jaroslav Jakubec,  letec Ing. Petr Krejčiřík, kameraman Vlastimil Mach, fotograf Ing. Milan Sanetřík a malíř PhDr. Radovan Langer - in memoriam.

více... | Publikováno 25.1.2023

2023 - Hranice pokračují v energetických úsporách

V průběhu ledna zavede Ekoltes Hranice několik dalších opatření, která mají snížit spotřebu energie ve městě a uspořit tak peníze z městského rozpočtu.  Naváže tak na už delší dobu prováděné úsporné postupy, které již nyní snižují spotřebu elektrické energie. 

více... | Publikováno 18.1.2023

2023 - Zveme na výstavu fotografií (foto)

Zveme Vás na výstavu fotografií Martina Maskare Skřivánka s názvem „Women“ v Galerii severní křídlo na zámku. Středeční slavnostní vernisáž výstavy uvedl místostarosta města Karel Machyl a autor fotek Martin Skřivánek. Výstava potrvá do 17. února a otevřená je v provozní době městského úřadu.

více... | Publikováno 12.1.2023

2023 - Město přijalo novou koncepci podpory tělovýchovy a sportu

Zastupitelé přijali Koncepci podpory tělovýchovy a sportu města Hranic na období od 01. 01. 2023 do 31. 12. 2026, která navazuje na Koncepci, platnou do konce roku 2022. Přijatá koncepce vymezuje postavení tělovýchovy a sportu jako veřejně prospěšné činnosti a stanoví vize a cíle při její podpoře v Hranicích. Rozvoj tělovýchovy a sportu je dlouhodobou prioritou města, zejména podpora sportování dětí a mládeže. První zpracování Koncepce v oblasti podpory tělovýchovy  je již z roku 1996.

více... | Publikováno 3.1.2023

2022 - Regenerace Struhlovska - skončila další etapa

V polovině června 2022 se rozběhla další etapa regenerace sídliště Struhlovsko, přesněji 2. část II. etapy. Akce za přibližně 23 milionů korun byla zahájena 13. června a dokončena v polovině prosince letošního roku. Tato etapa plynule navázala na loni dokončenou část kolem restaurace Kotelna.

více... | Publikováno 2.1.2023

2022 - V sadech Čs. legií proběhla náhradní výsadba

V sadech Čs. legií naleznete vysázené nové stromy. Je to náhradní výsadba za stromy, které musely ustoupit novým vyšším hrázím.  Vysadilo se celkem 56 stromů, zejména dubů letních. 

více... | Publikováno 20.12.2022

2022 - Zastupitelé schválili provozní rozpočet města

Provozní rozpočet Hranic ve výši přes 400 milionů korun schválili ve čtvrtek 15. prosince zastupitelé města. Město počítá s příjmy 427 milionů, výdaji 412 milionů a finanční rezervou na investice ve výši 15 milionů korun.

více... | Publikováno 16.12.2022

2022 -Ve Slavíči se měří rychlost

Ve Slavíči na rušné čtyřproudové silnici I/47 město naistalovalo radar na úsekové měření rychlosti. Od ledna tak řidiči musí sundat nohu z plynu, jinak se jim jízda prodraží. Radar měří rychlost projíždějících vozidel v obou směrech a jízdních pruzích. Cena tohoto zařízení je 2,6 milionu korun.

více... | Publikováno 14.12.2022

2022 - Ekoltes úspěšně prošel auditem

Financování výstavby Ekocentra společnosti Ekoltes a.s., které bylo v roce 2021 slavnostně otevřeno, prošlo důkladnou kontrolou. Auditoři ministerstva financí kontrolovali správnost vynaložení přidělených dotací. Ačkoliv bylo prověřování opravdu náročné a podrobné, audit včetně příprav probíhal od března do listopadu letošního roku, tak výsledek byl bezproblémový a bez finančního postihu.

více... | Publikováno 5.12.2022

2022 - Vánoční strom se rozsvítil pro plné náměstí (video)

V pátek 2. prosince v 17. hodin se slavnostně rozsvítil Vánoční strom na Masarykově náměstí. Již od 16 hodin zde byly pro děti živá zvířátka, čekající na pohlazení, hudební vzpomínka na Karla Gotta a českou písničku a od 18:30 vystoupil Martin Chodúr s kapelou. Vánoční atmosféru podpořil rozsáhlý Halouzkův betlém, Ježíškova pošta, zvonička, vánoční stromky v horním a dolním podloubí, které tradičně zdobí školy, školky, spolky a organizace z Hranic. Děti se využívaly kolotoč a kluziště. Letošní vánoční strom je douglaska tisolistá z Cementářského sídliště. Upozorňujeme řidiče, že od 15 hodin do 20.30 bude průjezd náměstím uzavřen.

více... | Publikováno 3.12.2022

2022 - MAS Hranicko prezentuje úspěšné projekty

MAS Hranicko uzavřela realizaci vlastních dotačních programů, jejichž Výzvy vyhlašovala v letech 2018 - 2022. Úspěšným výsledkem je 93 projektů zemědělců, obcí, podnikatelů, škol a spolků, které využily dotační podporu v souhrnném objemu cca 95 milionů korun a které se nyní veřejnosti představují v ucelené webové prezentaci.

více... | Publikováno 1.12.2022

2022 - Předzámčí opět zdobí adventní maxivěnec

Adventní maxivěnec, který poprvé přinesl do Hranic radost i sváteční atmosféru v loňském roce, opět zdobí předzámčí. Stejně jako loni šlo o spolupráci firmy Ekoltes,   která věnec loni vyrobila, letos  dovezla a složila, Střední lesnické školy, která jej vyzdobila chvojím, a Městských kulturních zařízení, které dokončily výzdobu. První svíce  na adventním věnci byla „zapálena“ tuto neděli.

více... | Publikováno 25.11.2022

2022 - Ve Studentské ulici proběhla cvičná evakuace (fotogalerie)

Velké cvičení složek integrovaného záchranného systému se odehrávalo ve čtvrtek 24. listopadu ve Studentské ulici. Po simulovaném požáru budovy internátu Střední průmyslové školy Hranice došlo k evakuaci studentů školy, mnohdy vážně zraněných. V rámci cvičení byla uzavřena ulice Studentská,

více... | Publikováno 24.11.2022

2022 - Město si připomnělo den válečných veteránů

Den Válečných veteránů si město Hranice připomnělo v pátek 11. listopadu v 11 hodin u Mauzolea na Městském hřbitově. Za město položili věnce k pomníku obětí I. světové války starosta města Bc. Daniel Vitonský a místostarosta Mgr. Karel Machyl.

více... | Publikováno 11.11.2022

2022 - Ministerstvo vnitra vydává příručku pro nové zastupitele obcí "Jsem zastupitel/ka"

Ministerstvo vnitra připravilo publikaci pro nové zastupitele obcí "Jsem zastupitel/ka". Publikace nabízí především novým zastupitelům a zastupitelkám praktickou pomůcku pro základní zorientování se v problematice výkonu funkce zastupitele obce a fungování správy obce. Užitečná ale bude i pro ostatní zastupitele.

více... | Publikováno 9.11.2022

2022 - Město si připomnělo vznik samostatného Československa

Tradiční lampionový průvod, položení věnců k památníku T. G. Masaryka a  promítání filmu, to byl hlavní program oslav 104. výročí Dne vzniku samostatného Československa.

více... | Publikováno 26.10.2022

2022 - Zemřel hranický rodák Gustav Oplustil

Po krátké nemoci v pátek po poledni zemřel hranický rodák, televizní a rozhlasový scenárista, dramaturg, režisér a příležitostný herec malých rolí Gustav Oplustil. Patřil k průkopníkům československé televizní zábavy, byl dlouholetým šéfdramaturgem redakce zábavy a scenáristou úspěšných komedií Zdeňka Podskalského.

více... | Publikováno 24.10.2022

2022 - Hranice mají zvolené nové vedení (video)

Na ustavujícím jednání zastupitelstva byl starostou města Hranic jednomyslně zvolen lídr ANO 2011 Bc. Daniel Vitonský. Místostarostou se stal Mgr. Karel Machyl (Hranice pro život). V radě města jsou dále Mgr. Pavla Tvrdoňová a Miroslav Raindl (oba ANO 2011), Ing. Bc. Vladimír Vyplelík (Hranice pro život), Ing. František Polách (PRO Hranice) a Radek Průcha (ODS) . Ustavující zastupitelstvo se konalo ve středu 19. října v divadle Stará střelnice.

více... | Publikováno 20.10.2022

2022 - Rekonstrukce hranického hřbitova je u konce

Končí několikaletá rekonstrukce hranického hřbitova, která byla zahájena v roce 2017.

více... | Publikováno 17.10.2022

2022 - Město vylepšilo parkování na Šromotově náměstí

Plocha na parkování na Šromotově náměstí doznala výrazného vylepšení, konkrétně nového asfaltového povrchu, Ten nahradil dosavadní nerovnou šotolinu, na které se navíc při silných deštích tvořily velké kaluže. Nový povrch tak jednak zvýší bezpečnost provozu i komfort parkování, ale také v letním nebo suchém období sníží prašnost v této lokalitě.

více... | Publikováno 7.10.2022

2022 - Město otevřelo nové garáže Ekoltesu

Vedení města Hranic, starosta Jiří Kudláček, 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka a 2. místostarosta  Bc. Daniel Vitonský, spolu s ředitelem firmy Ekoltes Mgr. Jakubem Horákem a dalšími otevřeli právě dokončené garáže pro techniku firmy  Ekoltes. Ty navazují na loni  otevřený nový sběrný dvůr a re-use centrum.

více... | Publikováno 21.9.2022

2022 - Hranice třídí odpady v Olomouckém kraji nejlépe

První místo v prestižní soutěži „O keramickou popelnici“ v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel v rámci Olomouckého kraje  získalo město Hranice. V úterý 20. září si zástupci města převzali toto ocenění na slavnostním vyhlašování výsledků na zámku  v Náměšti na Hané. Za  naším městem následovala Olomouc a Šumperk. Zástupce úspěšných měst a obcí ocenili představitelé hejtmanství a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s,

více... | Publikováno 21.9.2022

2022 - Zemřel držitel Ceny města Hranic Miroslav Černý

V neděli 18. září ve věku nedožitých 96 let zemřel držitel Ceny města Hranic, Miroslav Černý z Drahotuš. Cenu města získal v roce 2005, kdy ji přebíral jako historik společně s malířem Janem Jarošem, sbormistryní Taťánou Jonasovou a ZUŠ Hranice.

více... | Publikováno 20.9.2022

2022 - Zemřel Radovan Langer

V noci z 13. na 14. září zemřel ve věku 65 let významný hranický umělec, dlouholetý ředitel Gymnázia Hranice a zastupitel města Hranic PhDr. Radovan Langer (*1. 4. 1957 +13. září 2022).

více... | Publikováno 16.9.2022

2022 - Zveme do zámku na výstavu

Zveme vás na výstavu fotografií Karla Machyla "Krajinou domova", jejíž vernisáž se konala ve středu 14. září v Galerii severní křídlo zámku Hranice, Výstava je přístupná do 14. října 2022 v provozní době MěÚ Hranice.

více... | Publikováno 15.9.2022

2022 - Proběhlo odložené setkání s jubilanty

Pravidelné setkání vedení města s jubilanty, kteří dosáhli sedmdesáti let, se uskutečnilo v pondělí 5. září v Koncertním sále MKZ v Zámecké ulici. Tentokráte byli pozváni občané, narození v roce 1950, protože poslední dva roky nám organizaci této akce překazil covid.

více... | Publikováno 6.9.2022

2022 - Město rozšiřuje možnosti třídění textilu

Třídění textilu je nyní v Hranicích pohodlnější a nabízí i odměnu za třídění. Ve spolupráci s firmou TextilEco a.s. byla ve městě provedena výměna starých kontejnerů na textil a také zvýšení jejich počtu. Nově je v ulicích města umístěno celkem 12 kontejnerů.

více... | Publikováno 6.9.2022

2022 - MŠ Sluníčko se chlubí novým hřištěm

Nové dětské  hřiště vyrostlo v průběhu prázdnin v areálu mateřské školy Sluníčko v ulici Plynárenská. Hřiště bylo dnes slavnostně předáno do užívání dětem.

více... | Publikováno 30.8.2022

2022 - Třídění odpadu stále vzrůstá i díky podpoře města

Třídění odpadu v Hranicích postupně roste. Od roku 2015 vytřídí obyvatelé města třikrát více plastů a skla a  dvakrát tolik papíru. Město se snaží tento trend podporovat, jednak tím šetří životní prostředí a jednak se snižují náklady za uložení komunálního odpadu na skládky. Ty totiž neustále vzrůstají a rostou rychleji, než městské poplatky za odpad.

více... | Publikováno 23.8.2022

2022 - Lom v Hrabůvce pomůže s bezpečností provozu

Firma Českomoravský štěrk a.s, která provozuje kamenolom v Hrabůvce, darovala městu Hranice 250 tisíc korun na posílení bezpečnosti silničního provozu v obci Velká. Právě přes tuto místní část Hranic auta z lomu často jezdí. Město se proto ve spolupráci s osadním výborem Velká a firmou Českomoravský štěrk snaží minimalizovat dopady této dopravy a chystá opatření k tomu, aby řidiči zde jezdili ohleduplněji a dodržovali dopravní předpisy.

více... | Publikováno 5.8.2022

2022 - Mladí čápi již zkoušejí první lety

Mladí hraničtí čápi, kterých je letos hned čtveřice, již zkouší první lety. Je nejvyšší čas, mladých je plné hnízdo, dospělí proto musí obsazovat sousední komíny. I letos se na své hnízdo hraničtí čápi vrátili až začátkem dubna. Nejprve sameček a asi týden po něm i samička. Loni  hraničtí čápi vyvedli jedno mládě,letos dokonce čtyři!

více... | Publikováno 5.8.2022

Město zkouší elektronické informační kiosky

Město Hranice začíná zkoušet elektronický informační kiosek, který obsahuje i elektronickou úřední desku. Instalovány jsou dva kiosky, jeden ve dvoraně zámku a druhý na tř. 1. máje před základní školou. Kiosek má dotykovou obrazovku, která umožňuje nejen náhled na úřední desku, ale i na web města a Městských kulturních zařízení. V rámci zkušebního provozu budou probíhat ještě terénní úpravy a zkouška systémů, ale již nyní Vám elektronický informační kiosek může poskytnout potřebné informace.

více... | Publikováno 1.8.2022

2022 - 7. mechanizovaná brigáda měnila velitele

7. mechanizovaná brigáda, jejíž velitelství sídlí v Hranicích, mění velitele. Při této příležitosti proběhl ve čtvrtek 28. července slavnostní nástup na Masarykově náměstí, kterého se zúčastnila také ministryně obrany Jana Černochová, senátorka Jitka Seitlová, náčelník generálního štábu Karel Řehka, za město Hranice 1. místostarosta Vladimír Juračka a další hosté. Od 1. srpna tak brigádě bude velet plukovník gšt. Zdeněk Mikula, který vystřídá brigádního generála Petra Svobodu.

více... | Publikováno 29.7.2022

2022 - Město opravilo chodník v centru

Chodník podél bývalého kina od křižovatky u Černého orla směrem na sídliště Gallašova dostal v srpnu novou podobu. Původní nesourodý povrch, který tvořil zejména hrbolatý, popraskaný a poškozený asfalt nahradila nová zámková dlažba holland a nové obrubníky.

více... | Publikováno 28.7.2022

2022 - Setkání partnerských měst v Konstancin-Jeziorne

Ve dnech 9. - 13. června jsme v Konstancin-Jeziorně oslavili výročí spolupráce mezi městy: Hranice (Česká republika), Denzlingen (Německo) a Kostancin-Jeziorna (Polsko). U příležitosti setkání partnerských měst "Europe - our common address / Europa - naše společná adresa / Europa - our common address", navštívili Konstancin-Jeziornu zástupci místní samosprávy, studenti, hudebníci a obyvatelé partnerských měst a zúčastnili se oslav výročí.

více... | Publikováno 20.7.2022

2022 - Komunální volby se přibližují

Blíží se komunální volby, zejména termín podání kandidátních listin. Základní informace se dozvíte v následujícím videu.

více... | Publikováno 18.7.2022

2022 - Město Hranice získalo certifikaci společenské odpovědnosti

Výkonný ředitel České společnosti pro jakost Ing. Petr Koten, MBA předal na jednání zastupitelstva města starostovi Jiřímu Kudláčkovi Certifikát shody systému managementu společenské odpovědnosti s požadavky dle normy ČSN 01 0391: 2013.  Jde o další ocenění práce vedení města i městského úřadu po získání ocenění Ambasador kvality  České republiky 2021 a titulu Nejlepší starosta Olomouckého kraje 2018-2022 od Svazu měst a obcí ČR.

více... | Publikováno 30.6.2022

2022 - Hranické mažoretky byly oceněny

Hranické mažoretky Panenky dlouhodobě sbírají úspěchy na domácím i mezinárodním kolbišti. V letošním roce na soutěži v Poděbradech získaly titul vicemistr ČR a cenu Krále Jiřího z Poděbrad za nejlepší pochodové defilé roku 2022. Minipanenky a Babypanenky získaly v kategorii miniformace titul Mistr České republiky 2022.

více... | Publikováno 30.6.2022

2022 - Fotbalisté Hranic slaví postup do 3. ligy (video, foto)

Po 15 letech se fotbalisté vrací do 3. ligy. V posledním kole již bylo rozhodnuto, takže po skončení zápasu s Holešovem (2:1) mohly oslavy hranických fotbalistů propuknout naplno.

více... | Publikováno 27.6.2022

2022 - Ocenění za nejlepšího starostu kraje získaly Hranice

Výsledky práce starostů za téměř uplynulé volební období vyhodnocoval Svaz měst a obcí České republiky 16. června na pražském Žofíně. Předseda Svazu měst a obcí Mgr. František Lukl a odborná porota vyhlásila výsledky hodnocení práce 6253 starostů v České republice v prestižní soutěži o nejlepšího starostu/primátora v jednotlivých krajích, která probíhá pod záštitou prezidenta republiky. Za Olomoucký kraj si odvezl cenu Nejlepší starosta 2018-2022 starosta Hranic Jiří Kudláček a převzal tak ocenění za dlouhodobou práci celého vedení města Hranic.

více... | Publikováno 23.6.2022

2022 - Nástup armády po návratu z Mali

V pátek 17 června proběhl na Masarykově náměstí slavnostní nástup příslušníků 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ u příležitosti jejich návratu ze zahraniční operace na území Mali. (fotogalerie)

více... | Publikováno 17.6.2022

2022 - Starosta ocenil hasiče z Uhřínova

Starosta města Jiří Kudláček ocenil dva hasiče z Uhřínova za záchranu života. V pátek 13. května došlo k výbuchu v domě v Lipníku nad Bečvou. Členové jednotky hasičů Uhřínov Vojtěch Šuba st. a Vojtěch Šuba ml. pracovali ten den v jiném domě v blízkosti výbuchu. Okamžitě přispěchali na místo události ještě před příjezdem záchranářů a z hořícího domu zachránili jednu osobu.

více... | Publikováno 15.6.2022

2022 - Hranický gympl vystavuje na zámku

Výtvarné práce studentů Gymnázia Hranice jsou k vidění v Galerii Severní křídlo zámku až do 24. června vždy v provozní době  městského úřadu  Vernisáž se uskutečnila ve středu 8. června.

více... | Publikováno 9.6.2022

2022 - Město vybudovalo nové parkoviště pro padesátku aut

Padesát parkovacích míst vzniklo na ulici Jiřího z Poděbrad podél cesty. Čtyři z toho jsou určeny tělesně postiženým. Stání jsou situovaná kolmo k ulici, takže se tam vejde o 22 míst více, než doposud.  Akce byla zahájena v březnu a dokončena začátkem června a stála 2,75 milionu korun. Finančně se na ní podílí více než polovinou firma, která zde staví bytový dům. Ulice Jiřího z Poděbrad, která byla kvůli této výstavbě neprůjezdná, je již opět  jednosměrně průjezdná.

více... | Publikováno 7.6.2022

2022 - V Hranicích se slavnostně otevřel další babybox

Hranická nemocnice je od 1. června, symbolicky na Den dětí, vybavena babyboxem, tedy chráněnou schránku, kam může matka anonymně odložit nechtěné dítě. Poté se ihned spustí alarm, který několika způsoby informuje lékaře o uložení dítěte. Hranický babybox je umístěn při vstupu na dětské oddělení hranické nemocnice. 

více... | Publikováno 1.6.2022

2022 - Opravy stropu Zámeckého klubu se protáhnou

O  14 dní, až do 12. července  se protáhnou opravy izolace Zámeckého klubu, do kterého zatékalo. Akce byla zahájena v dubnu a měla být hotové před koncem června. Prodloužení termínu se ale týká jen dodláždění plochy z žulových kostek a opětovnou montáž zídky. Zámecký klub tedy bude možné otevřít, pouze nebude možné využít přístup ze severní strany zámku.  

více... | Publikováno 26.5.2022

2022 - Začala revitalizace dalšího úseku Bečvy

Povodí Moravy s.p. zahájilo minulý týden revitalizaci dalšího úseku řeky Bečvy u Ústí za přítomnosti ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové a senátorky Jitky Seitlové. Nově zahájená akce navazuje na minulý měsíc dokončenou revitalizaci Bečvy u Černotína a Skaličky. Povodí Moravy u Ústí obnoví původní koryto řeky Bečvy a vytvoří tůň.

více... | Publikováno 26.5.2022

2022 - Komise si prohlédla prostor Karnoly

Jednání Komise Rady města Hranic pro kulturu se tentokráte konalo v centru Karnola, jednom z míst, kde město podporuje kulturní i komunitní činnost. Komise si  prohlédla zdejší prostory a seznámila se jak s nejbližšími akcemi, tak i s dlouhodobějšími plány s tímto prostorem.

více... | Publikováno 24.5.2022

2022 - Muzejní noc přilákala mnoho zájemců (fotogalerie)

V jiném, skoro tajuplném světle se předvedly hranická muzea a památky v pátek 20. května v noci. Konala se Hranická muzejní noc, ketrá byla letos poněkud strašidelná. Navštívit jste mohli muzeum na Staré radnici, Galerii Synagoga, Muzeum na zámku a další prostory.

více... | Publikováno 23.5.2022

2022 - Přes jez lze opět přecházet (video, foto)

Hranický jez, loni rozšířený o třetí pole a doplněný rybím přechodem, je opět průchozí. Zkratka na druhý břeh Bečvy je tak znovu otevřená.

více... | Publikováno 18.5.2022

2022 - Třídu 1. máje zkrášlí nová zeleň a květinové záhony

Nové stromy a květinové pásy ozdobí v letošním roce třídu 1. Máje a ulici Purgešova.  Úpravy začaly již v loňském roce a budou se postupně týkat několika méně vzhledných lokalit těchto ulic a mají za cíl zlepšit vzhled těchto míst a funkčnost ploch zeleně.  Ve většině případů půjde o úpravu ploch a vysazování trvalek a cibulovin. Zejména před obchodním domem Koloseum byly vysazeny ozdobné stromy.

více... | Publikováno 18.5.2022

2022 - Cyklostezka Bečva zahájila sezónu

Cyklistům při oficiálním otevírání cyklostezky Bečva přálo počasí. Díky tomu se jich na Střelnici v Hranicích sešly desítky. Byl pro ně připraven pestrý program, nejen pro děti, K poslechu hrál olomoucký Dixieland Jazz Band.

více... | Publikováno 16.5.2022

2022 - Na opravené ulici nepovolíme překopy

Město Hranice připravuje akci „Rekonstrukce části komunikace Pod Bílým kamenem v Hranicích“. Předpoklad zahájení prací je v létě letošního roku. Součástí rekonstrukce bude, kromě jiného, provedení přeložky sítí ČEZ a CETIN a zejména provedení nových povrchů pěších a vozidlových komunikací.

více... | Publikováno 13.5.2022

2022 - Hranice si připomněly Den vítězství

Oslavy Dne vítězství - tradiční pietní akt u příležitosti 77. výročí osvobození proběhl v neděli 8. května u Památníku obětem fašismu u Smuteční obřadní síně hranického Městského hřbitova. Akci pořádali Město Hranice, Vojenská posádka Hranice, Československá obec legionářská a TJ Sokol Hranice. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 9.5.2022

2022 - Zapojte se do výzkumu Hranického krasu

Již druhým rokem probíhá rozsáhlý vědecký výzkum Hranického krasu, v jehož rámci probíhá také  výzkum veřejného mínění. I vy se můžete zapojit, pokud Vám není lhostejný aktuální stav krajiny, životního prostředí a turismu v Hranickém krasu.

více... | Publikováno 28.4.2022

2022 - Ocenění pro nejlepší sportovce roku předána (video, fotogalerie)

Slavnostní vyhlášení oblíbené akce "Nejlepší sportovci roku 2021" se výjimečně konalo v Divadle Stará střelnice v úterý 26. dubna od 17. hodin. V rámci akce proběhlo i vyhlášení ankety Hranického týdne. Moderovala osvědčená dvojice Vanda Rajnochová a David Král. Přímý přenos jste mohli sledovat na youtube.

více... | Publikováno 26.4.2022

2022 - Děkujeme dobrovolníkům, kteří uklízeli Hranice

Lepší počasí podpořilo účast dobrovolníků na akci „Ukliďme Hranice“, v sobotu 23. dubna. O zvýšení čistoty města usilovalo přes dvacet dobrovolníků, včetně skautů.

více... | Publikováno 25.4.2022

2022 - Ceny města jsou předány

Slavnostní vyhlášení Ceny města Hranic za loňský rok se uskutečnilo ve středu 23. března od 16 hodin ve Velké zasedací místnosti městského úřadu v 1. patře hranického zámku. Cenu města Hranic za rok 2021 získali na základě rozhodnutí zastupitelstva města Ing. Bohuslav Dvořák za dlouholetou pedagogickou činnost v oblasti myslivosti a ochrany přírody, dále Mgr. Milan Golda za popularizaci historie města Hranic a tvorbu kroniky města a Jednotka sboru dobrovolných hasičů Hranice za zásluhy o zajištění bezpečnosti obyvatel Hranic a přilehlého regionu a skvělou reprezentaci města v hasičských sportovních i speciálních soutěžích.

více... | Publikováno 23.3.2022

2022 - Ceník parkovného se částečně mění

Na některých městských parkovištích se od 15. března změní  ceník parkování.  Jde jednak o lokalitu  u nádraží, kde se zvyšují ceny, protože chceme podpořit hromadnou nebo bezmotorovou dopravu.

více... | Publikováno 9.3.2022

2022 - Město si připomnělo narození T. G. Masaryka

Již 172. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka si připomnělo město Hranice. V pondělí 7. března uctili jeho památku u sochy T. G. Masaryka na Školním náměstí starosta města Jiří Kudláček, 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka, 2. místostarosta Bc. Daniel Vitonský, zástupci Armády ČR v čele s velitelem 7. mechanizované brigády brigádním generálem Petrem Svobodou,  zástupci Sokola Hranice, žáci hranických základních škol, klienti Domova  seniorů a další. 

více... | Publikováno 7.3.2022

2021 - Hranice si připomínají založení Sokola

Sokolové, včetně těch hranických, letos slaví 160 let od svého založení. Ustavující valná hromada se konala 16. února 1862 v Praze. Jako připomínka tohoto dne vlál v Hranicích na zámku sokolský prapor.  

více... | Publikováno 16.2.2022

2022 - Čísla ukazují, že aut stále přibývá

Aut ve městech neustále přibývá, což dokladují i čerstvé výsledky sčítání dopravy, které pravidelně provádí Ředitelství silnic a dálnic. Zveřejněné výsledky ukazují, že doprava oproti minulému sčítání, které bylo prováděno v roce 2016, opět významně narostla, a to v průměru o 10 %. 

více... | Publikováno 28.1.2022

2022 - Vedení Městského úřadu Hranice se mění

Více než čtvrtstoletí, přesně 26 let, vedl městský úřad tajemník Ing. Bc. Vladimír Vyplelík, který odchází do důchodu.  Za jeho vedení dosáhl úřad na řadu významných celorepublikových ocenění.

více... | Publikováno 26.1.2022

2022 - MAS Hranicko představuje možné dotace

Valná hromada MAS Hranicko rozhodla 18.1.2022 o nastavení finančních alokací jednotlivých Fichí (oblastí podpory) dotačního programu MAS-PRV na roky 2022 – 2023. Podporu tak opět mohou získat zemědělci, drobní podnikatelé, školy či obce a spolky. Podrobnosti v Aktualitě níže a v přiloženém aktualizovaném Harmonogramu Výzev.

více... | Publikováno 24.1.2022

2022 - Hranice se hlásí k Systému managementu společenské odpovědnosti

Vedení města Hranic se rozhodlo povýšit uplatňování principu společenské odpovědnosti do roviny certifikace podle České technické normy ČSN 01 0391 - Systém managementu společenské odpovědnosti. Certifikace proběhne v březnu.

více... | Publikováno 20.1.2022

2022 - Výstava na zámku byla bez vernisáže

Zveme na výstavu obrazů Ladislava Nedělky, která začalal v galerii Severní křídlo zámku 12. ledna.  Ladislav Nedělka je umělec z Lipníka nad Bečvou, který se zaměřuje se na práci s uhlem, tužkou, pastelem a temperou. Převážná část jeho děl jsou však olejomalby. Jeho tvorba je inspirována Rembrandtem, Maxem Švabinským nebo Augustem Renoirem. Výstava je otevřena v provozní době městského úřadu a potrvá do 11. února.

více... | Publikováno 12.1.2022

2021 - Novoroční projev starosty města

Videopřání do roku 2022 Vám přináší starosta města Jiří Kudláček.

více... | Publikováno 5.1.2022

2022 - Protipovodňová opatření - jez je hotov

Rozšíření jezu je již hotovo, jez je napuštěn, probíhají poslední terénní úpravy. Kromě rozšíření jezu probíhá zároveň výstavba ochranných zdí. Stavební práce na obou rozsáhlých stavbách se podařilo načasovat tak, aby proběhly současně během jedné srážky, která trvala od 1. července do prosince 2021.

více... | Publikováno 3.1.2022

2021 - Poplatky za odpad stoupnou

Na 792 korun ročně se od roku 2022 zvedají poplatky za obecní systém odpadového hospodářství. Odsouhlasili to zastupitelé na svém listopadovém jednání. Od poplatků jsou osvobozeny děti do šesti let a senioři nad 70 let.

více... | Publikováno 15.12.2021

2021 - Kluziště na náměstí se těší oblibě

Umělé kluziště na Masarykově náměstí se těší velké oblibě veřejnosti. Bruslaři všech věkových kategorií ho pilně využívají. Bruslit zde můžete od 5. do 29. prosince, a to denně od 10:00 do 20:00 hodin. Výjimkou bude Štědrý den, kdy bude kluziště otevřeno jen od 10:00 do 13:00 hodin. Kluziště je zdarma, pouze půjčení bruslí stojí 70 korun. Můžete si zde také nechat nabrousit svoje brusle.

více... | Publikováno 13.12.2021

2021 - Hranice se staly Ambasadorem kvality ČR

Vítězem celostátní ceny ve veřejném sektoru a nositelem titulu Ambasador kvality České republiky se pro rok 2021 stal Městský úřad Hranice. Soutěž vypisuje Česká společnost pro jakost, letos ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR.

více... | Publikováno 9.12.2021

2021 - Vánoční strom už svítí

Vánoční strom na Masarykově náměstí už od pátku 3. prosince svítí a od neděle si na náměstí můžete také zabruslit.

více... | Publikováno 6.12.2021

2021 - Adventní věnec rozsvítil poslední svíce

Každou neděli, počínaje 28. listopadem se na adventním maxivěnci  před hranickým zámkem rozsvítila další svíčka. Ke čtvrté  svíci andělské přibyla v neděli 19.prosince i o svíce pátá, která se nazývá světlem nevinnosti neboli svíce Kristova.

více... | Publikováno 24.11.2021

2021 - Město získalo krajské ocenění za společenskou odpovědnost

Město Hranice získalo Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost v kategorii obcí s rozšířenou působností. Hranice získaly první místo před Olomoucí a Prostějovem. Olomoucké hejtmanství se letos  vůbec poprvé rozhodlo ocenit ty, jež se chovají společensky odpovědně. Soutěž byla určená organizacím jak podnikatelského, tak i veřejného sektoru, včetně škol a obcí.

více... | Publikováno 18.11.2021

2021 - ZŠ Šromotovo vysadila Lidickou hrušeň

Dceřiný štěp Lidické hrušně, jediného ovocného stromu, který přežil vypálení Lidic 10. června 1942, vysadili zástupci ZŠ Šromotovo v čele s ředitelem Mgr. Radomírem Habermannem, starosta Jiří Kudláček a 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka a potomci přeživších lidických žen 12. listopadu na  dětském hřišti mateřské školy Píšťalka.

více... | Publikováno 12.11.2021

2021 - Město si připomnělo den válečných veteránů (fotogalerie)

Den válečných veteránů uctili zástupci města Hranic v čele s 1. místostarostou PhDr. Vladimírem Juračkou, zástupci armády v čele s velitelem 7. mechanizované brigády, brigádním generálem Petrem Svobodou a členové Československé obce legionářské ve čtvrtek 11. listopadu v 11 hodin u hranického Mauzolea na městském hřbitově uložením věnců a kytic k Mauzoleu a ke hrobu plk. Aujeského.

více... | Publikováno 9.11.2021

2021 - Vojáci oslavili 100 let vojenské akademie

Vojáci si slavnostním nástupem připomněli sto let od vzniku Vojenské akademie v Hranicích. Ta vznikla v roce 1920 v areálu rakouských a později rakousko-uherských vojenských škol, které tu byly postaveny v letech 1853 – 1863. Ve čtvrtek 4. listopadu proto proběhl na Masarykově náměstí slavnostní nástup 7. mechanizované brigády a dalších jednotek. Oslavy měly kvůli koronaviru rok zpoždění. 

více... | Publikováno 5.11.2021

2021 - Silničáři představili chystané stavby, také Palačov

Prezentaci tří připravovaných staveb v okolí Hranic, včetně Palačovské spojky, připravili zástupci Ředitelství silnic a dálnic V pondělí 8. listopadu od 11 do 15. hodin na Masarykově náměstí v Hranicích ukázali zájemcům mapy, vysvětlí úskalí chystaných projektů, důvody případných odkladů a přiblíží harmonogram či technický postup budoucích staveb.

více... | Publikováno 3.11.2021

2021 - Zastupitelstvo bilancovalo tři roky činnosti

Příští rok 2022 je posledním rokem tohoto volebního období.  V této souvislosti kontrolovalo zastupitelstvo města na svém říjnovém zasedání aktuální stav plnění úkolů vytýčených v Programovém prohlášení Zastupitelstva města Hranic pro období let 2018 – 2022.

více... | Publikováno 27.10.2021

2021 - Oslavám 28. října přálo počasí

Oslavy 103. výročí státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu ve čtvrtek 28. října byly zahájeny koncertem Velkého dechového orchestru ZUŠ Hranice na prostranství u Zámeckého hotelu, odkud pak v 18 hodin vyrazil tradiční lampionový průvod k památníku T. G. Masaryka na Školním náměstí.

více... | Publikováno 27.10.2021

2021 - Ekoltes rozjíždí re-use centrum

Máte doma věci, které už nepotřebujete, ale někomu jinému ještě poslouží? Můžete je dopravit do nového Re-use centra, které od 7.  října naleznete v areálu sběrného dvora EKOLTES Hranice, a.s na adrese Zborovská 606, 753 01 Hranice.

více... | Publikováno 20.10.2021

2021 - Město získalo vysoké ratingové ocenění

Vysoké ratingové hodnocení Aaa1 od nezávislé společnosti  AQE advisors  a.s. získalo město Hranice.  Město je oceňováno za dobrou schopnost dostát finančním závazkům.

více... | Publikováno 12.10.2021

2021 - Hranice uvítaly výstavu „Má vlast cestami proměn“

Část celostátní výstavy „Má vlast cestami proměn – příběhy domova“ si můžete od 11 října prohlédnout ve dvoraně hranického zámku. Výstava, kde jsou tři panely věnovány Hranicím, zde bude k vidění do 21. října, pak se přesune do Mladče. Hranice na výstavě představují revitalizaci zámeckého příkopu, oživení proluky vedle synagogy a Školního náměstí.

více... | Publikováno 11.10.2021

2021 - Výsledky voleb v Hranicích

Přinášíme výsledky voleb v Hranicích na základě informací Českého statistického úřadu. volby zde vyhrálo ANO 2011 s 29% před koalicí SPOLU s téměř 25% a SPD (13%). Čtvrtí byli Piráti a Starostové s necelými 13%.

více... | Publikováno 9.10.2021

2021 - Město ocenilo nejlepší sportovce loňského roku (video, foto)

Ceny pro nejlepší hranické sportovce loňského roku jsou předány. Tradiční vyhlášení nejlepších sportovců roku 2020 se odehrávalo opět ve dvoraně hranického zámku. Letošní sportovec roku byl zaměřen na atletiku -  hraničtí atleti loni slavili 80 let organizované činnosti a 60 let od založení oddílu atletiky. Proto jsme pozvali bývalého skokana do výšky Svatoslava Tona. Stejně jako loni, tak i letos jsme pro Vás celý přenos vysílali živě na YouTube.

více... | Publikováno 21.9.2021

2021 - Město zasílá milion korun obcím postiženým tornádem

Jak přislíbila Rada města hned po větrné smršti, která řádila na jižní Moravě, město posílá čtyřem postiženým obcím celkem milion korun. Odsouhlasili to v září zastupitelé města. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, postižené živelní pohromou, tak dostanou na svůj transparentní účet každá čtvrt milionu korun.

více... | Publikováno 21.9.2021

2021 - Nová kniha o Hranicích byla pokřtěna (fotogalerie)

Srdce Moravské brány - Vlastivěda města Hranice. Tak se jmenuje nová kniha J. J. K. Nebeského o městě. Tato bohatě ilustrovaná kniha je určena všem, kteří se chtějí něco dozvědět o historii města, nejdůležitějších stavbách nebo třeba o místních částech. Kniha byla slavnostně pokřtěna v sobotu 18. záříve dvoraně zámku a bude v prodeji v infocentru za zvýhodněnou cenu 199 korun.

více... | Publikováno 17.9.2021

2021 - Na zámku se představují absolventi výtvarky ZUŠ Hranice

Výstava „Talent, aneb zpět na místě činu v Galerii Severní křídlo zámku, představuje tvorbu absolventů výtvarného oboru ZUŠ Hranice. Vernisáž proběhla ve středu 15. září a výstava potrvá do 5. listopadu 2021. K vidění jsou knižní ilustrace, animace, textilní i průmyslový design i architektonické modely a návrhy.

více... | Publikováno 16.9.2021

2021 - Město uctilo památku T. G. Masaryka

Již 84. výročí úmrtí 1. československého prezidenta T. G. Masaryka.si u Památníku T. G. Masaryka na Školním náměstí v úterý 14. září připomněli zástupci města Hranic v čele s 1. místostarostou PhDr. Vladimírem Juračkou, dále zástupci Vojenské posádky Hranice, Československé obce legionářské, ředitelé škol a další. Na akci se podílel také Sokol Hranice a Klub vojenských důchodců.

více... | Publikováno 15.9.2021

2021 - Oprava chodníků a obnova přechodu je dokončena

Město Hranice zahájilo v druhém zářijovém týdnu rekonstrukci chodníku na Třídě Československé armády u ulici Hranická. Jde o zhruba kilometrový úsek od mostu přes Veličku podél kasáren až po autobusovou zastávku na konci ulice Hranická. Dostane se i přechod pro chodce u Bonveru a na chodník v ulici Alešova.

více... | Publikováno 3.9.2021

2021 - Město opravilo bašty městského opevnění

Na baštách pozdně středověkého městského opevnění mezi zámkem a zámeckým hotelem  se opravily střechy. Opravy byly zahájeny na severozápadní baště blíže hotelu a od 20. září  pokračovaly i na jihozápadní baště poblíž vstupu do Zámecké zahrady a do Zámeckého klubu. 

více... | Publikováno 2.9.2021

2021 - Cyklověž na hranickém nádraží je otevřena

Provoz nové cyklověže pro více než stovku kol na hranickém vlakovém nádraží byl ve středu 25. srpna zahájen. Zpočátku, až do konce září, zde bude úschovna kol poskytována zdarma. V sobotu 28. srpna a v neděli 29. srpna od 7 do 19 hodin budete mít možnost vyzkoušet si uložení a vyzvedávání kol s dopomocí proškoleného pracovníka Ekoltesu Neváhejte a přijďte si zkusit, jak se do cyklověže kola ukládají.

více... | Publikováno 25.8.2021

2021 - Obrazy J. Jakubce zdobí zámeckou galerii

Slavnostní vernisáží byla v Galerii Severní křídlo zámku ve středu 11. srpna otevřena retrospektivní výstava obrazů Jaroslav Jakubec 75. Obrazy známého hranického malíře si v Galerii můžete prohlédnout v provozní době Městského úřadu v Hrancích do 3. září 2021.

více... | Publikováno 12.8.2021

2021 - Ekoltes Hranice otevřel nové Ekocentrum

Ekoltes Hranice po ročním budování slavnostně ukončil stavbu nového Ekocentra, jehož hlavním účelem je separace odpadu. (Fotogalerie) Poté bylo Ekocentrum dovybaveno kontejnery a dalšími prostředky a od 3. srpna přivítalo první občany.  

více... | Publikováno 5.8.2021

2021 - Je vyhlášeno další kolo kotlíkových dotací

Olomoucký kraj vyhlásil 27. července 2021 VÝZVU 02 v rámci dotačního programu „Kotlíkové dotace v Olomouckém kraji III.“. Předmětem podpory bude již realizovaná výměna kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za ekologičtější zdroj tepla dle podmínek dotačního programu.

více... | Publikováno 29.7.2021

2021 - Slavnostem města přálo počasí

Hranické městské slavnosti byly zahájeny v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí, kde si na své přišly především děti. Odpoledne pak započal i program v Zámecké zahradě, který po brněnské bubenické show skupiny Ritmo Factory zahájil 1. místostarosta města PhDr. Vladimír Juračka. A poté následovalo jedno vystoupení za druhým. (viz fotogalerie)

více... | Publikováno 26.7.2021

2021 - Město zasílá peníze postižené jižní Moravě

Město Hranice zasílá celkem 80 tisíc korun obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, které byly postiženy tornádem. Každá obec získala 20 tisíc korun. Rozhodla o tom rada města na svém jednání 29. června.

více... | Publikováno 30.6.2021

2021 - Čapí mládě se odhodlává k prvnímu letu

Hraničtí čápi mají sice letos pouze jedno mládě, to se ale má čile k světu a roste jako z vody. V posledních dnech už netrpělivě přešlapuje na okraji hnízda, k letu se ale zatím neodhodlalo.

více... | Publikováno 28.6.2021

2021 - Ceny města za loňský rok byly předány

Až po zmírnění protikoronavirových opatření mohly být předány Ceny města Hranic za rok 2020. Cenu města získali doc. Mgr. MgA. Tomáš Pospěch, PhD, Stanislav Miloš – in memoriam a Pavel Nepala. Rozhodli o tom zastupitelé města loni v říjnu.  

více... | Publikováno 23.6.2021

2021 - Druhý koncert na námku – město převzalo certifikát o snížení uhlíkové stopy

Masarykovo náměstí patřilo ve čtvrtek tentokráte cimbálovce. Parné červnové odpoledne osvěžila cimbálová muzika Okybača z Lipníka nad Bečvou. V rámci akce město přebralo certifikát od nadačního fondu Biochar Foundation, potvrzující, že se díky výsadbě nových stromů na Masarykově náměstí podařilo z ovzduší odebrat 19 tun CO2  a tím snížit uhlíkovou stopu.

více... | Publikováno 21.6.2021

2021 - Začaly "Čtvrtky na námku"

Na Masarykově náměstí se bude každý čtvrtek od 10. června do konce prázdnin něco zajímavé dít.  Uskuteční se tam série hudebních a divadelních vystoupení pod širým nebem a pod názvem „Čtvrtky na námku“. Program bude začínat vždy v 16 hodin, vstup je zdarma. Každý čtvrtek si také mohou lidé zahrát na náměstí obří šachy nebo si dát skvělou kávu a jiné pochoutky. Každý čtvrtek bude také na náměstí pojízdná kavárna a v červenci proběhne „Hledání hranické kávy“, ve čtvrtek 5. srpna potom ukázky pražení na historickém pražícím stroji.

více... | Publikováno 14.6.2021

2021 - V Komenského ulici rostou nové autobusové zastávky

Dvě nové autobusové zastávky vyrůstají v Komenského ulici. První bude umístěna v horní části ulice,  při pohledu od Tř. 1. máje vpravo nad prodejnou Krok a druhá na protější straně poblíž křižovatky Komenského ulice s ulicí Hřbitovní.  Výstavba zastávky bude probíhat v červenci a srpnu, kdy bývá menší provoz.  Akce bude stát  zhruba 1 milion korun. 

více... | Publikováno 9.6.2021

2021 - Cyklisté podporují nemocné děti (fotogalerie)

Začátkem června se můžete zapojit do projektu Na kole dětem, kdy již po dvanácté vyrazí cyklisté napříč Českou republikou, aby podpořili nemocné děti. Při své pouti opět neminuli Hranice a to hned 3. června. Do města peloton asi 80 ti jezdců dorazil před jedenáctou dopoledne a po krátkém občerstvení pokračoval směr Bystřice pod Hostýnem. (fotogalerie)

více... | Publikováno 3.6.2021

2021 - Opravujeme kříž v Drahotuších a sochu Jana Husa

Město Hranice pokračuje v opravách soch a křížů. Nyní probíhá oprava kříže před kostelem Sv. Vavřince v Drahotuších a sochy Jana Husa v Sadech Čs. Legií. Na obě akce jsme získali dotaci OIomouckého kraje.

více... | Publikováno 27.5.2021

2021 - Hranický úřad dosáhl na další významné ocenění

Stříbrnou příčku v prestižní Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost v kategorii Digitální stát získal Městský úřad v Hranicích. Z městských úřadů byl vůbec nejúspěšnější, před něj a Kopřivnici na třetím místě se dostalo pouze Centrum psychosociální pomoci MENS SANA, z. ú.

více... | Publikováno 26.5.2021

2021 - Rekonstrukce Masarykova náměstí je dokončena

Rekonstrukce Masarykova náměstí, která začala 2 . března, je dokončena. Na náměstí se již objevily nové stromy . Díky úpravám se Masarykovo náměstí stane zelenější, přívětivější pro návštěvníky zejména v období letních veder. Také se zlepší technické podmínky pro konání kulturních akcí.

více... | Publikováno 19.5.2021

2021 - Evidence svozových nádob Ekoltesu pokračuje

Zahájení evidence všech nádob na směsný komunální odpad v Hranicích - to je první krok k výrazným změnám v odpadovém hospodářství ve městě. Čipování bylo na přelomu roku zkomplikováno zpožděním dodávek kvůli koronaviru a také nepříznivým počasím, nyní se ale opět rozběhlo.

více... | Publikováno 11.5.2021

2021 - Hranice si připomněly Den vítězství

Navzdory současné situaci nezapomněly Hranice a Armáda ČR na Den vítězství. Tradiční pietní akt u příležitosti 76. výročí osvobození ale tentokrát proběhl v komorním duchu. Za město Hranice položil věnec k Památníku obětem fašismu u Smuteční obřadní síně hranického Městského hřbitova starosta města Jiří Kudláček.

více... | Publikováno 10.5.2021

2021 - Dobrovolníci v sobotu uklízeli Hranice

Chladné, ale jinak docela přívětivé počasí podpořilo okolo třiceti dobrovolníků, kteří se sešli v sobotu 24. dubna v Zámecké zahradě na akci Ukliďme Hranice. Byli to převážně rodiny s dětmi. Do úklidu se zapojila i čtyřicítka skautů a členové Klubu vodních sportů Hranice.

více... | Publikováno 28.4.2021

2021 - Město vytipovalo vhodné plochy pro bytové domy

Město Hranice hledá cesty, jak zlepšit situaci ohledně nedostatku bytů. Proto zkoumá možnosti výstavby nových bytových domů.  Rozvoj bydlení v našem městě ale není možné řešit nahodile, bez znalosti  současného stavu,  možností a výhledů do budoucna.

více... | Publikováno 7.4.2021

2021 - Na cestě podél viaduktů bude omezen provoz

Havarijní stav viaduktů, z kterých na některých místech opadávají části zdiva, donutil jejich vlastníka - Správu železnic k instalaci oplocení kolem viaduktů. Zároveň bude omezen provoz na podélné komunikaci mezi Hviezdoslavovou a Bezručovou ulicí. Navrženo je její zjednosměrnění.

více... | Publikováno 15.2.2021

2021 - Přístavba evangelického kostela je dokončena

Přístavba evangelického kostela, která bude sloužit pro vznik komunitního centra, byla dokončena. Akce byla spolufinancovaná z Fondů Evropské unie pro regionální rozvoj. V minulosti, v době, kdy byl kostel solárnou, stávala z každé strany kostela z každé strany jedna menší budova. Nová přístavba byla provedena jen z jedné, jihozápadní strany a bude vypadá podobně.

více... | Publikováno 4.2.2021

2021 - Město děkuje Cementu Hranice za pomoc školám

Město Hranice děkuje za velkorysý finanční dar 500 tisíc korun, který společnost Cement Hranice věnovala hranickým základním školám. Dar bude využit na podporu rozvoje gramotnosti žáků v oblasti informačních technologií, což je oblast, která je obzvláště důležitá v době, kdy výuka na základních školách probíhá distanční formou prostřednictvím informačních technologií. Poděkování firmě zaslal osobně starosta města Jiří Kudláček.

více... | Publikováno 27.1.2021

2021 - Odešel bývalý místostarosta J. Ježík

Ve věku 83 let nás 3. ledna 2021 po dlouhé těžké nemoci navždy opustil bývalý dlouholetý místostarosta Hranic Ing. Josef Ježík (KDU-ČSL). Ve prospěch města a jeho obyvatel pracoval od roku 1990 jako zastupitel. Od roku 1991, téměř tři volební období, byl ve funkci místostarosty, a to až do listopadových voleb v roce 2002, kdy už nekandidoval. Dále se však účastnil práce v komisích a výborech, až do současnosti.

více... | Publikováno 6.1.2021

2021 - Řidiči dostanou informaci o obsazení parkovišť

Světelná tabule na ulici Nádražní informuje řidiče, jak jsou obsazená parkoviště u vlakového a autobusového nádraží. Město zde v rámci projektu Smart city zřídilo inteligentní parkovací systém.

více... | Publikováno 4.1.2021

2020 - Zastupitelé schválili rozpočet města

V duchu úspor se nese rozpočet města na letošní rok, který schválili zastupitelé na svém prosincovém jednání. Provozní výdaje města se oproti rozpočtu roku 2020 snížily téměř o deset milionů na 295 milionů korun. Předpokládané provozní příjmy však kvůli koronavirové krizi klesly o 66 milionů korun na 313 milionů korun.

více... | Publikováno 14.12.2020

2020 - Město nebude rozdělovat granty

Enormní propad příjmů města kvůli koronavirové krizi si vyžádal škrty v městském rozpočtu. Proto zastupitelé odsouhlasili, že v příštím roce 2021 nebude grantový program vůbec vyhlášen.

více... | Publikováno 14.12.2020

2020 - Vánoční strom již svítí (video)

Tradiční  Vánoční akce na Masarykově náměstí budou letos  bohužel kvůli koronavirové krizi značně omezené. Na co se můžete těšit? Na obří vánoční šachy, na nový a rozsáhlejší betlém a na větší výzdobu Masarykova náměstí. Hranické centrum tak bude místem pro rodinné procházky. První adventní neděli 29. listopadu se rozsvítil vánoční strom, letos po letech poprvé bez kulturního programu.

více... | Publikováno 14.12.2020

2020 - Bude se projednávat územní studie Hranice-Velká, Záhumení U Kříže

Městský úřad Hranice, odbor rozvoje města, jako orgán územního plánování příslušný k pořízení územně plánovacích podkladů, oznamuje, že se projednává  Územní studie Hranice-Velká, Záhumení U kříže, která bude sloužit jako podklad pro změnu Územního plánu Hranic.

více... | Publikováno 10.12.2020

2020 - Setkání s jubilanty letos nebude

Koronavirus letos narušil i tradiční přání města Hranic jubilujícím občanům. Obvykle obdrží sedmdesátníci a pětasedmdesátníci gratulaci poštou, osmdesátníci a starší spolu s osobní gratulací dostanou i dárkový balíček. V podzimních měsících jsou pak sedmdesátnicí zváni na přátelské posezení se starostou města a s doprovodným programem, což bývá vystoupení dětí z některé hranické MŠ a pásmo oblíbených melodií.

více... | Publikováno 9.12.2020

2020 - Zastupitelé pozastavili participativní rozpočet

Vzhledem k tomu, že kvůli koronavirové krizi očekává město enormní propad příjmů, zrušili zastupitelé letos vyhlášený Participativní rozpočet města Hranic, jehož vítězný návrh by se měl realizovat v příštím roce. Zároveň pozastavili také vyhlášení participativního rozpočtu v roce 2021 pro rok 2022 s tím, že další participativní rozpočet bude vyhlášen až poté, co budou stabilizovány příjmy města.

více... | Publikováno 20.11.2020

2020 - Den válečných veteránů proběhl komorní formou

Den Válečných veteránů si město Hranice připomnělo ve středu11. listopadu v 11 hodin tradičně u Mauzolea na Městském hřbitově. V letošním roce ale kvůli koronavrové pandemii pouze za účasti starosty města Jiřího Kudláčka a zástupců hranické vojenské posádky. V hranickém Mauzoleum je pochováno na 1500 vojáků z I. světové války, kteří zemřeli ve zdejší vojenské nemocnici.

více... | Publikováno 11.11.2020

2020 - Hranice si připomněly výročí 28. října

Vzhledem k současné situaci proběhly oslavy výročí vzniku samostatného Československa v komorním duchu. Již 27. října odpoledne položili 1. místostarosta města PhDr. Vladimír Juračka, radní Mgr. Pavla Tvrdoňová a ředitelka Městských kulturních zařízení Ing. Naďa Jandová květiny nejprve k bustě 1. československého prezidenta T. G. Masaryka na Staré radnici a poté k jeho novému pomníku na Školním náměstí.

více... | Publikováno 28.10.2020

2020 - Město řeší problémové kontejnery u Sokolovny

U kontejnerového místa v Tyršově ulici u Sokolovny se dlouhodobě vyskytují problémy s ukládáním odpadků mimo kontejnery. Ekoltes Hranice proto jednak navýšil počet kontejnerů na tomto stanovišti a také zvýšil frekvenci svozů.

více... | Publikováno 22.10.2020

2020 - Jan Nepomucký opět shlíží na Třídu 1. máje

Socha Sv. Jana Nepomuckého se po opravě vrátila na své místo poblíž hotelu Cementář.  Socha, jejíž povrch byl silně narušen, prošla restaurátorským zákrokem v dílně restaurátora Františka Pavúčka v Lednici. Na své místo se na protější straně ulice vrátil i velký kříž, který měli v práci olomoučtí restaurátoři. Oběma sochám požehnal v pondělí 19. října děkan hranického děkanátu otec František. Akce proběhla za účasti starosty města Jiřího Kudláčka a 1. místostarosty PhDr. Vladimíra Juračky.

více... | Publikováno 20.10.2020

2020 - Židovské schody jsou otevřeny

Frekventované Židovské schody, lemující Synagogu, se dočkaly dlouho připravované opravy.  Ta začala 14. června 2020 a trvala do 12. října. Původně mělo být vše hotovo do konce září, v průběhu prací však stavebníci narazili na některé komplikace.

více... | Publikováno 12.10.2020

2020 - Výsledky voleb do kraje a Senátu (video)

Volby do zastupitelstva Olomouckého kraje a první kolo voleb do senátu proběhly v pátek 2. října 2020 od 14  do 22  hodin a v sobotu  od 8 do 14 hodin. Výsledky se dozvíte ve videu. V druhém kole senátních voleb o týden později obhájila mandát v obvodu 63 - Přerov  Jitka Seitlová  (KDU-ČSL) , která získala 55,9 % hlasů.

více... | Publikováno 12.10.2020

2020 - Cesta podél Ludiny dostane nový povrch

Mlatový povrch cesty podél Ludiny, která vede od Pivovarských schodů kolem hotelu Centrum až ke křižovatce ulic Komenského a Hřbitovní bude nahrazena klasickou žulovou dlažbou. Cesta, která je za sucha prašná a za deště bahnitá, tak dostane důstojnou podobu, odpovídající její poloze v centru města.

více... | Publikováno 7.10.2020

2020 - Město bylo oceněno za snahu zlepšit ovzduší

Hranice získaly 3. místo v anketě  Cena Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí za dlouhodobý přínos v oblasti ovzduší. Internetové hlasování probíhalo v červenci a srpnu, přesněji do 23. srpna. Nominované do jednotlivých kategorií zvolila odborná hodnotící komise. Hranice byly oceněny za příkladný přístup a maximální snahu řešit méně příznivou imisní situaci ve městě.

více... | Publikováno 1.10.2020

2020 - Ekologická havárie na Bečvě

V neděli 20. září došlo na řece Bečvě u Choryně ve Zlínském kraji k úniku kyanidů (podle informací ČIŽP), které způsobily masivní úhyn ryb. Nejpostiženější byl úsek od soutoku Bečvy s Juhyní po Ústecký most, následky se ale projevovaly až v Přerově.  Ke zmírnění následků upouštěla přehrada Bystřička od neděle od 13 hodin více vody, aby došlo ke snížení koncentrace kyanidů.

více... | Publikováno 1.10.2020

2020 - Den bez aut a Barevný den lákal na množství atrakcí (fotogalerie)

Město Hranice se tradičně zapojuje do celoevropské propagační akce Den bez aut a Barevný den. V Hranicích proběhla tato akce na Masarykově náměstí dnes 22. září 2020, letos ji poprvé  připravilo Oddělení podpory rozvoje řízení města. Po celý den byl na náměstí bohatý program. Dopoledne bylo přizpůsoben žákům základních a mateřských škol a odpolední program byl zaměřen pro širokou veřejnost.

více... | Publikováno 22.9.2020

2020 - Na Školní náměstí se vrátil T. G. Masaryk (foto, video)

Po téměř půlstoletí, přesněji po 46 letech se na Školní náměstí navrátila socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Slavnostní odhalení sochy, které bylo i pietní vzpomínkou Masarykova úmrtí 14. září 1937, se uskutečnilo v pondělí 14. září v 16 hodin. V programu vystoupili žáci a učitelé Základní umělecké školy v Hranicích.

více... | Publikováno 15.9.2020

2020 - Poděkování firmě BRIMO

Děkujeme firmě BRIMO, která naší organizaci darovala párty stan.

více... | Publikováno 14.9.2020

2020 - Sportovci roku přebrali ocenění (videozáznam, foto)

Tradiční, již dvacátý ročník akce Nejlepší hranický sportovec roku 2019 se letos uskutečnil ve středu 9. září od 17. hodin ve dvoraně zámku. V loňském roce se prosadily jak „známé tváře“, tak mezi nejlepší proniklo i několik  „nováčků“.. Z akce byl vysílán přímý přenos.

více... | Publikováno 9.9.2020

2020 - Čapí komín nahradila nová konstrukce

Hraničtí čápi se mají příští rok kam vrátit. Starý komín je sice pryč, v pátek 16. října se ale na jeho místě objevil nový desetimetrový železobetonový sloup, který má na vrcholu ocelovou konstrukci s připraveným základem hnízda. Celá akce probíhala ve spolupráci s ornitology z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Ti mají za sebou už celou řadu podobných akcí a v umísťování nových čapích hnízd jsou velmi úspěšní.

více... | Publikováno 7.9.2020

2020 - Nové učebny na ZŠ Šromotovo začaly sloužit dětem

Ve čtyřech nových speciálních učebnách, které vznikly v půdních prostorách ZŠ a MŠ Šromotovo, byla zahájena výuka. Slavnostní předání do užívání proběhlo v pondělí 7. září 2020. Důvodem zřízení nových učeben byla potřeba zajistit kvalitní zázemí, včetně nezbytného vybavení, pro výuku odborných předmětů.

více... | Publikováno 7.9.2020

2020 - Stavba nové cyklostezky byla zahájena

Důležitý úsek cyklostezky Bečva se začal loni na podzim budovat u obce Ústí. Propojí Hranice s Černotínem, Ústím, Skaličkou a dalšími obcemi. Bečvu u Ústí překlene nová lávka.

více... | Publikováno 3.9.2020

2020 - Zahájení školního roku (video)

Prvňáčky přivítali ve školách nejen jejich učitelky a ředitelé škol, ale také zástupci vedení města. Na ZŠ a MŠ Struhlovsko to byl starosta Jiří Kudláček. Ten navštívil i ZŠ a MŠ Šromotovo . Na ZŠ 1. máje a ZŠ a MŠ Drahotuše přivítal prvňáčky 1. místostarosta města PhDr. Vladimír Juračka.

více... | Publikováno 1.9.2020

2020 - Nové hřiště na Skleném kopci je předáno do užívání

Na místě původního antukového hřiště bylo o prázdninách na Skleném kopci zbudováno moderní sportovní hřiště s umělým povrchem. Víceúčelové sportoviště je vybaveno sloupky a sítí na volejbal, basketbalovými koši, volejbalovými kůly a sítí a také brankami na fotbal.

více... | Publikováno 10.8.2020

2020 - U zámku burácely motorové pily (fotogalerie)

Zvuk motorových pil, seker a dalších nástrojů se začal ozývat ve čtvrtek 6. srpna u hranického zámku. Odstartoval zde nultý ročník akce Hranický řez, která bude probíhat do 9. srpna na travnatém prostranství na severní straně zámku.

více... | Publikováno 6.8.2020

2020 - Město Hranice otevřelo nové parkoviště v Komenského ulici

Nové záchytné parkoviště v Komenského ulici poblíž hotelu Centrum otevřelo město Hranice ve spolupráci se společností Eko.Prima Fin, spol. s r.o. Tato firma postavila na svém pozemku parkoviště o kapacitě 29 aut, město dodalo mobiliář a od 1. srpna uvedlo parkoviště do provozu.

více... | Publikováno 3.8.2020

2020 - Město sjednocuje mobilní i webové aplikace

O zpřehlednění a zkvalitnění komunikace s občany usiluje město Hranice. Proto rozšiřuje využívání univerzální platformy Mobilní rozhlas, kterou zavedlo v souvislosti s koronavirovou krizí. Zároveň zruší dosavadní možnosti hlášení závad a problémů ve městě, služby „Dej tip“ a „Zlepši své město“ a nahradí je právě Mobilním rozhlasem. Místo dvou různých možností hlášení závad tak bude jedna platforma, která má navíc řadu dalších využití.

více... | Publikováno 13.7.2020

2020 - Hraniceum 2020 - mezinárodní výstava na zámku (fotogalerie)

Vernisáž mezinárodní výstavy Hraniceum 2020 se uskutečnila ve čtvrtek  9. července  v Galerii severní křídlo zámku. Výstavu uvedli Radovan Langer  a Joanna Warchoł.  Výstava představuje práce vzešlé z mezinárodního výtvarného sympozia, které probíhalo od neděle 5. července 2020 v areálu Staré střelnice v Sadech Československých legií.

více... | Publikováno 10.7.2020

2020 - Bečva zahrozila, hladina už klesla (video)

Vytrvalé deště zvedly hladinu Bečvy. V noci ze soboty 20. června na neděli 21. června stoupla v Hranicích na 1. stupeň povodňové aktivity (SPA). Ráno se držela hladina okolo 320 cm a přes den se pozvolna blížila 2. stupni povodňové aktivity (330 cm). kterého dosáhla před 16. hodinou. Na výši hladiny kolem 330 cm se stabilizovala a před 18 hodinou opět klesla na 1. SPA. (CHMI) V noci na pondělí se vrátila k normálu. V Ústí se řeka vylila z břehů. Velička byla klidná.

více... | Publikováno 22.6.2020

2020 - Hranice přivítaly účastníky pelotonu Na kole dětem

Josef Zimovčák a peloton cyklistů vyrazí ve dnech 10. - 20. června na etapovou cyklojízdu napříč Českou republikou. Hranice byly zastávkou na trase 1. etapy z Kopřivnice do Slopné  11. června. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 17.6.2020

2020 - Vytváříme biotopy pro hmyz a zachování vody v krajině

Hranice podporují vytváření přírodních biotopů ve městě. Máme vytipované lokality, především na okraji sídlišť, kde bude Ekoltes Hranice kosit trávu maximálně 2x ročně. Tyto lokality jsou označeny cedulí přírodní biotop. Tímto krokem chceme zvýšit biodiverzitu v Hranicích. Vyšší tráva poskytuje útočiště čmelákům, motýlům, dalšímu hmyzu a jiným drobným živočichům, kteří z měst mizí.

více... | Publikováno 2.6.2020

2020 - Nenechte vodu jen tak odtéct, využijte programu Dešťovka

Sucho v České republice se prohlubuje. Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Po další mírné zimě je situace místy již téměř kritická. Vyzýváme proto občany Hranic, aby využili dotačního programu Dešťovka a na sucho se začali adaptovat. Tento program Ministerstva životního prostředí je zaměřen právě na pořízení nádrží na dešťovou a šedou vodu v domácnostech.

více... | Publikováno 2.6.2020

2020 - Hranice si připomněly Den vítězství (fotogalerie)

Navzdory současné situaci nezapomněly Hranice na Den vítězství. Tradiční pietní akt u příležitosti 75. výročí osvobození ale tentokrát proběhl v komorním duchu. Památku padlých si u Památníku obětem fašismu u Smuteční obřadní síně hranického Městského hřbitova připomněli senátorka Jitka Seitlová, za město Hranice starosta města Jiří Kudláček a 1. místostarosta Vladimír Juračka a zástupci Armády Čr.

více... | Publikováno 8.5.2020

2020 - Město nesouhlasí s rušením přechodů

Jak jste jistě zaregistrovali, 26. března byly fyzicky zrušeny a smazány čtyři přechody na silnici I/35 v našem městě!! Vedení města s tímto zrušením zásadně nesouhlasí a důrazně protestovalo proti tomuto nesmyslnému a nelogickému rozhodnutí!!

více... | Publikováno 27.3.2020

2020 - Stavbou roku je bytový dům v Komenského ulici

Po několika letech mají Hranice opět stavbu roku. Rada města rozhodla na základě doporučení Komise pro navržení nejlepší stavby roku 2019 udělit toto ohodnocení stavbě Bytový dům ulice Komenského č. p. 277 - investora Stami Hranice s.r.o. . V budově vzniklo celkem deset bytů.

více... | Publikováno 13.3.2020

2020 - Kompostéry jsou připraveny k vyzvednutí

Díky dotaci pořídilo město Hranice 550 kompostérů k ukládání biologicky rozložitelných odpadů ze zahrad a domácností, aby podpořilo zkvalitnění nakládání s odpady. Vydávání kompostérů je dočasně pozastaveno, termín bude patřičně prodloužen.

více... | Publikováno 24.2.2020

2020 - Ve věžičce kostela byly nalezeny historické dokumenty (video)

Ve věžičce hranického kostela Stětí Sv. Jana Křtitele se nalezly historické dokumenty roku 1839. Věžička byla sňata loni v dubnu, kvůli havarijnímu stavu. O nálezu dokumentů hovoří ve videu ředitel Státního okresního archivu Přerov Jiří Lapáček. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 5.2.2020

2020 - Vedení města poděkovalo hranické železničářce za záchranu života dítěte

Poděkování za příkladný občanský postoj za záchranu lidského života vyslovil ve středu 22. ledna hranické železničářce Daně Buksové starosta města Jiří Kudláček.  Zároveň jí spolu s místostarosty Vladimírem Juračkou a Danielem Vitonským  a vedoucím odboru školství, kultury a tělovýchovy Vojtěchem  Bušinou předal pamětní list a květiny. (fotogalerie)

více... | Publikováno 22.1.2020

2020 - Projednával se Plán mobility

Co se musí změnit v dopravě v Hranicích? Na to připravuje odpovědi Plán udržitelné městské mobility, jehož veřejné projednání se uskutečnilo ve středu 15. ledna 2020 od 16 hodin ve Velké zasedací místnosti MěÚ Hranice, na zámku. V rámci veřejného projednání proběhlo losování o tři koloběžky Kostka. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 16.1.2020

2020 - Město má nové popelnice na olej

Město Hranice opět rozšiřuje možnosti třídění odpadu. Poté, co loni přibyly kontejnery na kovy a popelnice na biologicky rozložitelný odpad, tak od letošního roku se ve městě objevily nové nádoby na oleje. Jsou určeny na ukládání použitých rostlinných olejů z domácností.

více... | Publikováno 14.1.2020

2020 - Na zámku vystavují Mlčochovi (fotogalerie)

2020 - Výstava fotografií Miloslava Mlčocha a ilustrací jeho dcery Hany Mlčochové byla ve středu 8. ledna zahájena v Galerii Severní křídlo zámku v sídle Městského úřadu v Hranicích.

více... | Publikováno 9.1.2020

2020 - Rekonstrukce Havlíčkovy ulice byla dokončena

Letos pokračovala rekonstrukce ulice Havlíčkova. Ve schváleném rozpočtu města je na tuto akci vyčleněno 24 milionů korun. Rekonstrukce byla zahájena loni nezbytnými přeložkami inženýrských sítí a opravami opěrných zdí. Doprava v ulici je částečně omezena.

více... | Publikováno 6.1.2020

2020 - Místní poplatky se mění

Od ledna 2020 platí novela zákona o místních poplatcích, která se týká také Hranic. Mezi hlavní změny totiž patří zrušení místního poplatku za lázeňský a rekreační pobyt a místního poplatku z ubytovací kapacity, které byly nahrazeny zavedením nového poplatku z pobytu.

více... | Publikováno 2.1.2020

2019 - Úřad práce v Hranicích pokračuje

Co se bude dít s Úřadem práce v Hranicích, vzhledem k avizovanému rušení některých malých poboček úřadu práce? Takovéto dotazy směřovaly v minulých dnech na hranickou radnici. Vedení města Hranic proto vyvolalo jednání s ředitelem krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci Ing. Jiřím Šabatou. Ten ujistil vedení města, že v Hranicích se nic rušit nebude a rozsah služeb zůstane zachován.

více... | Publikováno 16.12.2019

2019 - Zastupitelé odsouhlasili rozpočet města

Rozpočet města Hranic na rok 2020, Program rozvoje města na roky 2020 až 2030 a Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb správního obvodu obce s rozšířenou působností Hranice na období 2020 - 2022 schválili na svém prosincovém jednání zastupitelé města Hranic.

více... | Publikováno 13.12.2019

2019 - Kluziště i program na náměstí lákalo

Jak bohatý kulturní program, tak i kluziště táhlo v prosinci na Masarykovo náměstí stovky zájemců. Atmosféru doplňovaly stánky s občerstvením. Náměstí se tak každý podvečer stávalo místem setkávání přátel a známých. (fotogalerie). Stromek svítí i v Drahotuších (fotogalerie)

více... | Publikováno 9.12.2019

2019 - Vánoční strom už svítí, na náměstí se bruslí

Slavnostní rozsvícení hranického Vánočního stromu proběhlo v úterý 3. prosince. Program začal od 16. hodin a letos se nesl v duchu Andělských Vánoc. Samotné rozsvícení tradičně proběhlo v 17. hodin. V závěru večera vystoupila Petra Černocká. (video a fotogalerie). Na náměstí se od 5. prosince bruslí.

více... | Publikováno 4.12.2019

2019 - Ceny města byly uděleny

Ceny města Hranic za rok 2019 získali Jaroslav Bartoš, Markéta Lásková, MUDr. Eduard Sohlich, MBA a Dagmar Strnadová. Ceny byly předány 20. listopadu od 16. hodin ve Velké zasedací místnosti MěÚ Hranice na zámku. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 22.11.2019

2019 - Hranice sbíraly stříbrná ocenění

Druhé místo v prestižní celostátní soutěži Ambasador kvality České republiky získal Městský úřad Hranice. Ocenění za město přebral v Praze starosta města Jiří Kudláček a tajemník MěÚ Hranice Vladimír Vyplelík.

více... | Publikováno 13.11.2019

2019 - Město si připomnělo Den válečných veteránů

Den Válečných veteránů si město Hranice připomnělo v pondělí 11. listopadu v 11 hodin u Mauzolea na Městském hřbitově. Za město Hranice se akce zúčastnil 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka.  V Hranicích bylo při této příležitosti do 16 hodin zpřístupněno Mauzoleum, kde je pochováno na 1500 vojáků z I. světové války, kteří zemřeli ve zdejší vojenské nemocnici.

více... | Publikováno 11.11.2019

2019 - Oprava sochy Panny Marie je dokončena

Oprava Sochy Panny Marie Bolestné na křižovatce Komenského a Hřbitovní ulice, která prošla důkladnou opravou, je dokončena. Socha byla zrestaurována a byly jí navráceny atributy, které jí náleží – meč a svatozář s 5 hvězdami. Byl jí navrácen kamenný pískovcový sokl podle dobových ikonografických podkladů. Dříve zde byl sokl i schody z umělého kamene, který nerespektoval počet schodů ani tvar.

více... | Publikováno 11.11.2019

2019 - Proběhlo druhé veřejné projednání Programu rozvoje města

Druhé veřejné projednání „Programu rozvoje města Hranic na roky 2020 - 2030“ se uskutečnilo ve čtvrtek 21. listopadu 2019 od 17.00 ve velké zasedací místnosti Městského úřadu Hranice.

více... | Publikováno 4.11.2019

2019 - Participativní rozpočet - hlasující vybrali hřiště na plážový volejbal

Hřiště na plážový volejbal bylo podle hlasování občanů nejúspěšnějším návrhem v rámci participativního rozpočtu. V určeném termínu bylo podáno celkem devět návrhů na využití jednoho milionu korun z rozpočtu města. Z těchto devíti návrhů však plně vyhověly určeným podmínkám pouze dva, další tři navrhovatelé byli vyzváni k doplnění. V určeném termínu došlo k doplnění dvou návrhů. Do internetového hlasování tedy postoupily 4 návrhy. Hlasování probíhalo od 4. do 29. listopadu.

více... | Publikováno 1.11.2019

2019 - Hranice oslavily výročí vzniku republiky

Nedělním koncertem a pondělním lampionovým průvodem oslavilo město Hranice 101. výročí vzniku samostatného Československa. Oslavy byly zahájeny přijetím zahraničních delegací z partnerských měst vedením města Hranic. Koncert ZUŠ Hranice se uskutečnil v Koncertním sále (fotogalerie)

více... | Publikováno 29.10.2019

2019 - Diplomové práce studentů architektury transformují Tř. 1. máje

Sedm diplomních návrhů studentů brněnské Fakulty architektury, zabývajících se Třídou 1. máje, se od 24. října představí ve dvoraně hranického zámku. Výstava přiblíží těchto sedm návrhů jako inspiraci pro budoucí rozvoj našeho města. Autorky, spolu s vedoucími diplomních projektů, své návrhy okomentují na zahájení výstavy v 18. hodin. Výstava potrvá do 17. listopadu.

více... | Publikováno 24.10.2019

2019 - Dopravu v centru je nutné řešit

Dopravní značení v centru města, které bylo v dubnu změněné, se vrátilo k původnímu stavu. To znamená, že výjezd z centra Jiráskovou ulicí je opět možný a ulice Zámecká je průjezdná ve směru z Masarykova na Pernštejnské náměstí. Přinášíme vyjádření starosty města a vedení města.

více... | Publikováno 22.10.2019

2019 - Hudecká muzika měla úspěch v Nizozemí

Již podruhé se hranická Hudecká muzika z Hranic úspěšně zúčastnila Huygens Festivalu v Holandském městě Leidschendam - Voorburg. Na festivalu, probíhajícím od pátku 13. do neděle 15. září, se sešli mladí hudebníci z Holandska, Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky.

více... | Publikováno 17.10.2019

2019 - Občané by investovali miliony do dopravy

V rámci akce Zažij Hranice jinak, která se konala v sobotu 21. 9. 2019, měli lidé možnost navštívit informační stánek k dopravě v Hranicích. Návštěvníci stánku se dozvěděli bližší informace o nově zpracovávané dopravní strategii, nazvané „Plán udržitelné městské mobility města Hranice“.

více... | Publikováno 4.10.2019

2019 - Hřbitovní ulice je otevřena, přibyla parkovací místa

Na Hřbitovní ulici v horní části přibylo 9 nových parkovacích míst. Jde o další krok v postupné revitalizaci hranického hřbitova.

více... | Publikováno 26.9.2019

2019 - Proluku u Synagogy zdobí umělecké dílo

Proluka vedle Synagogy na Janáčkově ulici, která byla jedním z posledních neřešených míst v historickém jádru města, dostala novou podobu. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 23.9.2019

2019 - Hraničtí dobrovolní hasiči vylepšují vybavení (fotogalerie)

Město Hranice zásadním způsobem vylepšilo svým dobrovolným hasičům vybavení.  V pátek 6. září převzali hraničtí hasiči novou cisternovou stříkačku a novou elektrocentrálu. Díky lepšímu vybavení mohou hasiči účinněji zasahovat proti požárům, čímž se zvýšila bezpečnost nejen obyvatelů města i jeho místních částí, ale i celého regionu.

více... | Publikováno 16.9.2019

2019 - 7. brigáda slavila 25. výročí vzniku

Slavnostní nástup vojáků 7. mechanizované brigády k 25. výročí jejího založení se uskutečnil ve středu 4. září na Masarykově náměstí v Hranicích.

více... | Publikováno 4.9.2019

2019 - Na Školním náměstí se zkoušelo umístění sochy Masaryka

Jak přesně bude stát socha T. G. Masaryka na Školním náměstí zkoušeli v úterý 27. srpna autoři vítězného návrhu Ladislava Sorokáč a Ondřej Tuček společně s projektantem náměstí - architektem M. Obenausem a zástupci města Hranic. Přibližný model sochy tak v úterý odpoledne několikrát změnil polohu, aby se zjistilo nejvhodnější umístění.

více... | Publikováno 29.8.2019

2019 - Výstava Jana Ambrůze krášlí dvoranu zámku

Až do 13. října si ve dvoraně hranického zámku budete moci prohlédnout objekty akademického sochaře Jana Ambrůze. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 15. srpna v 17:00 hodin.

více... | Publikováno 16.8.2019

2019 - Cantabile na radnici představil své úspěchy

Skvělé úspěchy pěveckého sboru Cantabile v Rusku  na soutěži The Singing World ocenilo i vedení města. Sbormistryně Markéta Lásková a členové sboru byli ve čtvrtek  15. srpna přijati  starostou města Hranic Jiřím Kudláčkem a 1. místostarostou PhDr. Vladimírem Juračkou.

více... | Publikováno 16.8.2019

2019 - Kvalita života - Hranice jsou v kraji druhé

Kvalita života v Hranicích je hodnocená jako druhá nejlepší v Olomouckém kraji, nejvýše je hodnocená Olomouc.

více... | Publikováno 15.8.2019

2019 - Galerie M+M slaví čtvrtstoletí

Neuvěřitelných 25 své existence již slaví Galerie M+M. Založili ji ve vile v Jurikově ulici Josef a Anna Musilovi. Za tu dobu se stala Galerie M+M neodmyslitelnou součástí kulturní mapy města Hranic.

více... | Publikováno 5.8.2019

2019 - Komín na kotelně u ZŠ 1. máje mizí

Nepoužívaný komín na kotelně u ZŠ 11. máje je postupně rozebírán. Komín již neplnil svou funkci a byl ve špatném stavu, proto musel být stržen.

více... | Publikováno 2.8.2019

2019 - Předzámčí dostalo novou tvář

Dvorek na levé straně u jižního vstupu do zámku se proměnil k lepšímu. Vzniklo zde upravené místo pro venkovní kavárenské posezení s dětským koutkem. (fotogalerie)

více... | Publikováno 29.7.2019

2019 - Vlastníci památek mohou žádat o dotace

Žádost o státní finanční podporu z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón pro rok 2020 si mohou do 25. října 2019 podat vlastníci objektů se statutem Kulturní památky ČR v Městské památkové zóně Hranice (MPZ).

více... | Publikováno 22.7.2019

2019 - Fotbalisté slavili sto let

Sto let hranického organizovaného fotbalu se slavilo v sobotu 15. června na stadionu SK Hranice v Žáčkově ulici. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 17.6.2019

2019 - Proběhl Barevný den a Den bez aut

Již tradiční Barevný den a Den bez aut proběhl na Masarykově náměstí a na Dětském dopravním hřišti . Akci pořádalo oddělení životního prostředí města Hranic ve spolupráci s Domem dětí a mládeže. Jde již o 18. ročník ekologické akce v rámci Evropského týdne mobility.

více... | Publikováno 13.6.2019

2019 - Policisté a městští strážníci dostali ocenění

Na Masarykově náměstí proběhlo v rámci Dne Policie České republiky v úterý 11. června slavnostní oceňování policistů územního odboru Přerov a také strážníků Městské policie Hranice. (fotogalerie)

více... | Publikováno 12.6.2019

2019 - Hranice slavily 850 let (fotogalerie)

Oslava 850 let od první písemné zmínky o Hranicích se v sobotu 8. června nesly v historickém duchu.  Představení se odehrávala na Masarykově náměstí, v Zámecké zahradě i u zámku. Oslavy vyvrcholily slavnostním průvodem a koncertem B. Basikové.

více... | Publikováno 29.5.2019

2019 - Také v Hranicích vyhrálo volby ANO

Volby do Evropského parlamentu v Hranicích také vyhrálo hnutí ANO 2011 se ziskem 24,14 %. Druhá zde ale skončila SPD T. Okamury s 12,95 % hlasů. Volební účast byla 25,98 %.

více... | Publikováno 27.5.2019

2019 - Další kolo kotlíkových dotací se rozbíhá

Olomoucký kraj vyhlásil již 3. etapu „kotlíkových dotací“. Letošní vlna kotlíkových dotací je prezentována jako poslední a Hranice výměnu kotlů podpoří i z vlastního rozpočtu.

více... | Publikováno 13.5.2019

2019 - Město oslavilo Den vítězství

Pietním aktem u Památníku obětem fašismu u Smuteční obřadní síně Městského hřbitova v Hranicích si město Hranice v úterý 8. května připomnělo Den vítězství. Akci u příležitosti 74. výročí osvobození pořádalo Město Hranice, Vojenská posádka Hranice, Československá obec legionářská, Český svaz bojovníků za svobodu, Klub vojenských důchodců a Sokol Hranice.(Fotogalerie)

více... | Publikováno 10.5.2019

2019 - Ve dvoraně je výstava fotografií J. Štreita

Výstava Jindřicha Štreita: "Fotografie…s láskou," nafocené v mobilním hospicu "Nejsme sami" se koná od pondělí 6. května do 31. května ve dvoraně hranického zámku. Vernisáž výstavy proběhla v pondělí 6. května.

více... | Publikováno 10.5.2019

2019 - Sportovci roku oceněni (video)

Velmi těžkou práci měla hodnotící komise, která vybírala nejlepší sportovce z Hranic za rok 2018.  Úspěchů bylo hodně a je velmi těžké v různých sportovních odvětvích posuzovat, který je významnější  více či méně. Proto se také  při hodnocení kategorie dospělých komise rozhodla mimořádně vyčlenit kategorii „Masters“ (veteráni) a udělit ještě tři ceny navíc. A kdo tedy patřil loni v Hranicích k těm nejlepším reprezentantům města?

více... | Publikováno 16.4.2019

2019 - Věžička z kostela už je dole (fotogalerie)

Havarijní stav menší věže Kostela Stětí sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí uzavřel na pět dní dopravu v centru města. Silný nárazový vítr několik dní znemožňoval snesení věžičky, povedlo se to až dnes dopoledne. Následně byla věž provizorně zaslepena a okolo 14:30 byla doprava přes náměstí opět otevřena.

více... | Publikováno 15.4.2019

2019 - Ani nepřízeň počasí neodradila dobrovolníky od úklidu

Přes deštivé a nevlídné počasí se na čtyřicet dobrovolníků sešlo v sobotu 6. dubna ve dvoraně zámku na akci Ukliďme Hranice. Uklízelo se okolí viaduktů, cesta od kruhového objezdu směrem ke Kauflandu se svahem; lesík na sídlišti CVH, Studentská ulice a okolí rybníka Pískáč. V jiném termínu se uklízelo i Sídliště Kpt. Jaroše a sídliště Galašova.

více... | Publikováno 11.4.2019

2019 - Zveme na výstavu Klima se mění

Město Hranice ve spolupráci s organizací CI2, o.p.s.  vás zve na tematickou výstavu  "Klima se mění, změň se i ty!". Tématem výstavy jsou aktuální souvislosti globální změny klimatu,  která se dotýká všech a co se s tím dá dělat. Výstava  proběhne ve dvoraně hranického zámku od 3. do 14. dubna.

více... | Publikováno 29.3.2019

2019 - Hranice uspěly ve výzkumu Město pro byznys

Na třetím místě v Olomouckém kraji se v rámci srovnávacího výzkumu „Město pro byznys“ za rok 2018 umístilo město Hranice. Ocenění převzal místostarosta města  Daniel Vitonský.

více... | Publikováno 27.3.2019

2019 - Malíř Červeňák daroval městu obraz

Po úspěšné výstavě Koně a ženy v hranické Synagoze, která skončila 3. března, daroval malíř Tibor Červeňák městu jeden ze svých obrazů.

více... | Publikováno 11.3.2019

2019 - Hranická MHD jezdí od dubna zdarma

Od 1. dubna jezdí hranická městská hromadná doprava pro všechny cestující zdarma. Plní se tak jeden z bodů programového prohlášení zastupitelstva města Hranic. Podle prvních předběžných údajů využití autobusů MHD vzrostlo.

více... | Publikováno 11.3.2019

2019 - Město si připomnělo výročí narození T. G. Masaryka (fotogalerie)

Již 169. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka si připomnělo město Hranice. Ve čtvrtek 7. března uctili jeho památku u Masarykovy busty ve staré radnici zástupci města v čele s 1. místostarostou  PhDr. Vladimírem Juračkou, dále zástupci vojenské posádky Hranice, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Klubu vojenských důchodců, Sokola, ředitelé základních škol a žáci ZŠ 1. máje.

více... | Publikováno 7.3.2019

2019 - Podívejte se, jak si studenti architektury představují Třídu 1. máje (fotogalerie)

Jak by mohla vypadat Třída 1. máje v představách studentů  brněnské architektury,  si můžete prohlédnout do poloviny dubna ve dvoraně hranického zámku. Studentské práce nejsou konkrétními projekty, studenti se neomezují finančními a ani majetkovými vztahy, snaží se nalézt dle jejich představ ideální podobu daného místa. Jejich práce jsou ukázky, že dané území může vypadat úplně jinak, než zažité představy a může se stát inspirací pro případné úpravy dané lokality.

více... | Publikováno 12.2.2019

2019 - Zastupitelé schválili letošní investice

Nové investiční a jednorázové akce a také převody z loňského roku, to jsou nejpodstatnější změny v rozpočtu města Hranic na rok 2019, které schválili zastupitelé města Hranic na svém prvním letošním jednání 7. února. Rozpočet města je pravidelně schvalován v prosinci a po zjištění hospodářských výsledků za uplynulý rok a zapracování investic, je zásadně upravován. Letošní rozpočet města tak byl navýšen na 515 milionů korun.

více... | Publikováno 11.2.2019

2019 - Ceny města jsou předány (video a fotogalerie)

Ceny města Hranic za rok 2018 převzali ve středu 23. ledna Milan Hein za sebe i za svou sestru PhDr. Martu Skarlandtovou a Mojmír Chuda. Marta Skarlandtová se nemohla zúčastnit.

více... | Publikováno 24.1.2019

2019 - Nasazujeme novou aplikaci „Zlepši své město“

Nová webová aplikace Zlepši své město, která na webových stránkách města Hranic začne fungovat již od 1. února, je určena občanům Hranic pro hlášení závad, návrhů ke zlepšení veřejného prostranství či zadávání nových podnětů pro budoucí realizace investic. Umožňuje lidem rychle a jednoduše upozornit na určitý problém v jejich okolí. Obyvatelé města se díky této aplikaci mohou aktivně podílet například na zlepšení životního prostředí ve svém okolí.

více... | Publikováno 23.1.2019

2019 - Letos se mění poplatky za odpad a za psy

Vyšší poplatky za odpad, ale zároveň osvobození dětí a starších lidí a snížení některých poplatků za psy. To jsou hlavní letošní změny v poplatcích, které vyplývají z obecně závazných vyhlášek, které schválili zastupitelé města v listopadu 2018.

více... | Publikováno 9.1.2019

2019 - Oslavy Silvestra na videu

Hranické televizní zpravodajství vám přináší videozáznamy oslav hranického Silvestra 2018.

více... | Publikováno 1.1.2019

2018 - Zastupitelé schválili rozpočet města

Na svém posledním loňském jednání schválili hraničtí zastupitelé rozpočet města na příští rok v souhrnné výši 355,5 milionu korun. Zároveň schválili střednědobý výhled rozpočtu na roky 2020 – 2021, některé investiční akce a předfinancování investičních akcí formou bankovního úvěru. Dotace, které město získá, musíme totiž nejprve zafinancovat, a až po provedení akce město dostane přislíbené finance.

více... | Publikováno 21.12.2018

2018 - Hranický strom zkrášluje Voorburg

Vánoční strom, který svému partnerskému městu  Leidschendam – Voorburg, jako již tradičně, darovalo město Hranice, se slavnostně rozsvítil 7. prosince. Rozsvěcení stromu provedl primátor města Leidschendam - Voorburg Klaas Tigelaar a velvyslankyně ČR v Nizozemí Jana Reinišová.

více... | Publikováno 14.12.2018

2018 - Vánoční stromy svítí, večery zpestřuje hudba (video)

Hranický Vánoční strom se slavnostně rozsvítil v pátek 30. listopadu v 17 hodin. Tento den se odstartoval i další bohatý program na Masarykově náměstí. (fotogalerie) Strom od 4. prosince svítí také v Drahotuších.(foto)

více... | Publikováno 5.12.2018

2018 - Monitorovací stanice na měření kvality ovzduší zahájila provoz

Obyvatelé Hranic se snáze dozví informace o kvalitě ovzduší ve městě. Město Hranice totiž pořídilo novou monitorovací stanici na zjišťování kvality ovzduší, na kterou získalo dotaci z Operačního programu životní prostředí na obnovu systémů kvality ovzduší.

více... | Publikováno 3.12.2018

2018 - Úspěšní sportovci se zapsali do Zlaté knihy města (video)

Mažoretky Panenky DDM Hranice, které se staly potřetí za sebou mistryně Evropy a judista Martin Bezděk z Judo Železo Hranice, dvojnásobný stříbrný medailista z Olympijských her mládeže v Buenos Aires se sešli ve čtvrtek 22. listopadu ve Velké zasedací síni MěÚ Hranice. Zde si od 1. místostarosty města PhDr.Vladimíra Juračky převzali ocenění za své úspěchy a a zapsali se do Zlaté knihy města.

více... | Publikováno 23.11.2018

2018 - Proběhly změny ve vedení Ekoltesu (video)

Valná hromada společnosti Ekoltes Hranice a.s. proběhla v úterý 21.11. Došlo ke změnám ve vedení této společnosti, která je ve stoprocentním vlastnictví města. Nastalé změny vám přiblíží připojené video.

více... | Publikováno 21.11.2018

2018 - Starostou města je opět J. Kudláček (video)

Starostou města Hranic na období 2018 - 2022 byl zvolen Jiří Kudláček. (Naše krásné Hranice, člen ODA). Do funkce prvního místostarosty byl zvolen PhDr. Vladimír Juračka (Hranice 2000) a druhým místostarostou se stal Daniel Vitonský (ANO 2011).

více... | Publikováno 31.10.2018

2018 - V neděli vystoupily zahraniční pěvecké sbory a Sokolové

Nedělní odpoledne ve dvoraně zámku patřilo zahraničním pěveckým sborům. Od Od 14 hodin vystoupil nizozemský sbor Vlietgrieten a poté slovenská Hlohovčatá. V podvečer předvedli hraničtí Sokolové ukázky sletových sokolských cvičení. (fotogalerie). Večer byl zakončen lampionovým průvodem, položením věnců k bustě T. G. Masaryka a hymnou. (fotogalerie)

více... | Publikováno 29.10.2018

2018 - Byl zasazen Strom republiky a podepsána Zlatá kniha města

V sobotu odpoledne byl na prostranství u Ludiny pod ZUŠ Hranice zasazen Strom republiky. Lípu zasadili představitelé města Hranic, senátorka Jitka Seitlová a zástupce primátora Hlohovce Miloslav Drgoň. Hudební doprovod obstaraly sbory Cantabile z Hranic a Hlohovčatá. Na památku vzniku samostatného Československa zazněla česká i slovenská hymna.(fotogalerie). Hosté z partnerských měst se zapsali do Zlaté knihy města (fotogalerie).

více... | Publikováno 27.10.2018

2018 - Oslavy republiky zaplnily dvoranu

Páteční program oslav 100 let vzniku samostatného Československa zaplnil dvoranu zámku. (fotogalerie)

více... | Publikováno 26.10.2018

2018 - Obrovský úspěch hranického judisty

Dvě stříbra z olympiády mládeže v Buenos Aires si domů přiveze judista Judo Železa Hranice Martin Bezděk. Jde o obrovský úspěch nejen hranického, ale i českého juda.

více... | Publikováno 9.10.2018

2018 - Knihovna po rekonstrukci otevřela

Navzdory komplikací, spojeným s nálezem starých maleb na stropě jedné z místností, můžeme sdělit všem čtenářům a uživatelům knihovny, že knihovna bude opět otevřená pro veřejnost ve čtvrtek 4. října v běžném provozním čase od 8 hodin. Zároveň připomínáme, že otevřeno bude opět i každou sobotu od 9 do 12 hodin. Knihovnice se těší na vaši návštěvu v nových krásných prostorách po dokončené rekonstrukci interiérů.

více... | Publikováno 3.10.2018

2018 - Vítr shodil tašky ze střechy zámku

Vichřice Fabienne řádila i v Hranicích. Kromě střechy na budově v nemocnici a střechy na tělocvičně ZŠ Šromotovo, poškodila i střechu zámku. Měla na svědomí také řadu stromů po celém městě, kvůli spadlému stromu přišla o hlavu socha Jana Nepomuckého u Smuteční síně.

více... | Publikováno 27.9.2018

2018 - Město si připomíná vznik republiky

Město chystá k stoletému výročí vzniku samostatného Československa řadu akcí. (fotogalerie) Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí se nedělní koncert přesouvá do dvorany zámku.

více... | Publikováno 25.9.2018

2018 - Stará radnice ožila při vernisáži fotografií O. Helcla

Oli V. Helcl – U.M.O. je název retrospektivní výstavy jedné ze zásadních postav hranické kulturní a politické scény, jejíž tvorba byla od sedmdesátých let spjatá mimo jiné i s Hranicemi. Výstava bude k vidění na Staré radnici  do 14. října  letošního roku. 

více... | Publikováno 18.9.2018

2018 - Živý řetěz z Hranic utvořil rekord

Přes tři tisíce žáků a studentů škol z Hranic a okolí se v pátek ráno úspěšně pokusily o vytvoření živého řetězu okolo Bečvy od hranického mostu až po jez. Akci s názvem "Držme spolu" se tak podařilo překonání českého rekordu a zápis do České knihy rekordů.

více... | Publikováno 7.9.2018

2018 - Akce Zlepšení ekologického stavu Bečvy byla dokončena

Akce „Zlepšení ekologického stavu řeky Bečvy v Hranicích“ - dostavba kanalizace byla ve středu 5. září 2018 slavnostně ukončena přestřižením pásky u největší ze tří dokončených retenčních nádrží na u jezu na pravém břehu Bečvy. Na jedné z největších akcí ve městě za poslední roky spolupracovali zejména VaK Přerov a.s. jako hlavní investor, město Hranice jako investor dešťové kanalizace a OHL ŽS a.s. – Divize M – Morava Olomouc jako zhotovitel a další subjekty.

více... | Publikováno 5.9.2018

2018 - Město se zapojilo do Týdne mobility (videa)

Hranice se k Evropskému týdnu mobility připojily v pondělí 17. září. Od 15 hodin proběhla v Zámecké zahradě beseda o dopravě v českých městech a možnostech, jak řešit problémy spojené s dopravou ve městech i s pomocí multimodality s Ing. Jaroslavem Martinkem z Asociace měst pro cyklisty. Přinášíme dvě krátká videa, kde Ing. Martinek vysvětluje, o co vlastně v rámci tvorby plánu mobility jde. Akce v Zámecké zahradě se konala v rámci projektu Smart Commuting.

více... | Publikováno 5.9.2018

2018 - Regenerace sídliště Struhlovsko pokračuje

Další část regenerace sídliště Struhlovsko začala v pondělí 9. července. Jde o druhou část první etapy, která bude probíhat  v části sídliště za školou.  Práce budou stát deset milionů korun a měly by skončit letos v listopadu.

více... | Publikováno 10.7.2018

2018 - V Hranicích proběhla konference a výstava Smart City

Konference a výstavu Smart City – chytrá řešení pro města se uskutečnila na zámku v Hranicích v pátek 22. června. V pátek a také v sobotu na ni navazovala výstava projektů Smart City.

více... | Publikováno 28.6.2018

2018 - Přicházejí změny u pasů, občanských i řidičských průkazů

Cestovní doklady a občanské průkazy je možné získat do 24 hodin. O řidičské průkazy nebudete muset žádat v místě bydliště. Tyto a další změny vstoupily v platnost již 1. července.

více... | Publikováno 5.6.2018

2018 - Nové infocentrum v Teplicích se otevřelo

Nové informační centrum na vlakové zastávce v Teplicích nad Bečvou, zaměřené na Hranickou propast, bylo slavnostně otevřeno 1. června v 15  hodin. O hudební doprovod se starala skupina Hraničáci. Možnosti hned zčerstva si prohlédnout nové prostory, využily desítky lidí. (fotogalerie)

více... | Publikováno 4.6.2018

2018- Zimní stadion by se mohl začít stavět do dvou let

Veřejné bruslení, hokejové i krasobruslařské oddíly nebo krytá in-line plocha – to vše by mělo být za pár let dostupné v Hranicích. Město totiž usilovně pracuje na projektu nízkonákladového zimního stadionu, který by měl vyrůst v Žáčkově ulici. Hokejová hala má stát 70 milionů korun, město ale díky dotacím zaplatí jen 15 milionů.

více... | Publikováno 30.5.2018

2018 - U nádraží se využívá další prostor k parkování

Další rozšíření možností parkování u vlakového nádraží v Hranicích připravilo město Hranice. Odkoupilo a zbouralo nevyužívanou budovu a připravilo zde plochu pro parkování. Nyní se připravuje dokumentace pro stavební povolení.

více... | Publikováno 24.5.2018

2018 - Proběhlo cvičení Integrovaného záchranného systému na Nové

Cvičení složek Integrovaného záchranného systému se uskutečnilo ve čtvrtek 17. května od 7.15 do 11 hodin na ulici Nová u rybníka Kuchyňka poblíž domu 1299.  Ulice Nová byla proto pro dopravu uzavřena; a to od křižovatky s ulicí Nádražní až po odbočku k ČSAD. (fotogalerie)

více... | Publikováno 16.5.2018

2018 - Slavnostní nástup vojáků připomněl Den vítězství

K výročí Dne vítězství proběhl na Masarykově náměstí ve čtvrtek 3. května od 10 hodin slavnostní nástup vojáků. (fotogalerie)

více... | Publikováno 27.4.2018

2018 - Město ocenilo nejlepší sportovce (video)

Tradiční vyhlášení nejlepších sportovců roku 2017 proběhlo v úterý 17. dubna 2018 ve dvoraně hranického zámku. Letos se jako tradiční sportovní host zúčastnil Jan Weber, který je sedminásobným mistrem světa a mnohonásobným mistrem Evropy i ČR ve Freestyle Footbagu a mistrem ČR ve Freestyle fotbalu. Jan Weber se zapsal do Zlaté knihy města.

více... | Publikováno 17.4.2018

2018 - V sobotu se uklízely Hranice

Úklidu města se v sobotu 7. dubna dopoledne i odpoledne věnovaly desítky dobrovolníků, od těch nejmladších, až po věkem mnohem zkušenější. Přívětivé počasí jim umožnilo ve vybraných lokalitách nasbírat okolo 200 pytlů odpadků i mnoho kuriozit. (video, fotogalerie). Město Hranice všem účastníkům sobotní akce děkuje.

více... | Publikováno 11.4.2018

2018 - Město koupí komín s čápy

Komín s čapím hnízdem na pozemku u Tř. Čs. armády  koupí město. Koupi této známé dominanty Hranic schválili hraničtí zastupitelé na svém březnovém jednání. (Fotogalerie)

více... | Publikováno 23.3.2018

2018 - Hranice uspěly ve výzkumu „Město pro byznys“

Na druhém místě v Olomouckém kraji se v rámci srovnávacího výzkumu „Město pro byznys“ za rok 2017 umístilo město Hranice. Jako celkově podnikatelsky nejpřívětivější město Olomouckého kraje byl vyhodnocen Prostějov, bronzový byl Šumperk. V celostátním srovnání si Hranice oproti roku 2016 o místo polepšily a skončily 11.

více... | Publikováno 22.3.2018

2018 - Konference SMART COMMUTING se věnovala mobilitě

Problém udržitelné mobility ve městech, příklady z jiných evropských měst, z kterých je možné čerpat v Hranicích, směry budoucího vývoje. to byly jedny z hlavních témat konference Smart commuting, která se uskutečnila ve středu 28.  března ve velké zasedací místnosti Městského úřadu v Hranicích.  

více... | Publikováno 21.3.2018

2018 - Ve dvoraně začala výstava Rozkulačeno

Vernisáž výstavy Rozkulačeno o půlstoletí perzekuce selského stavu se konala ve čtvrtek 1. března v 17 hodin ve dvoraně hranického zámku.

více... | Publikováno 2.3.2018

2018 - Hranice zřídí centrum pro bezdomovce

Město připravilo plán na vybudování nízkoprahového denního centra, zaměřeného na hranické osoby bez přístřeší, s předpokládanou kapacitou 15 osob. Pro toto centrum se zrekonstruují městské prostory na Třídě Československé armády.

více... | Publikováno 1.3.2018

2018 - Zima se vrátila, vítr dělal problémy

Ulice Radniční, která byla od víkendu uzavřena kvůli padajícím taškám, je od úterního rána opět průjezdná. Střecha byla zkontrolována a uvolněné tašky odstraněny. V průběhu tohoto týdne dojde k její opravě. Jaro ale zatím nastoupilo pouze kalendářově, za okny stále vládne paní Zima.

více... | Publikováno 26.2.2018

2018 - Proběhla konference o SMART City

Konference o novém moderním konceptu řešení problémů ve městě  - SMART CITY (chytré, inteligentní město)  se uskutečnilo ve čtvrtek 8. února ve  velké zasedací místnosti městského úřadu.

více... | Publikováno 14.2.2018

2018 - Kniha o hranickém Mauzoleu pokřtěna

Slavnostní křest knihy Václava Bednáře "Hranické Mauzoleum obětí 1. světové války" proběhl v pondělí  29. ledna od 17 hodin v Zámeckém klubu . Večer uvedl  historik Jiří J.K. Nebeský, který se na přípravě knihy také podílel. Kmotrem knihy byl PhDr. Vladimír Juračka. Po křtu knihy následovala autogramiáda autora.Hudební kulisu dotvářel Schwindel kvartet. (fotogalerie)

více... | Publikováno 30.1.2018

2018 - Starosta se sešel s řediteli středních škol

Rozvoj města v budoucím období (Smart city),  uplatnění absolventů hranických středních škol ve městě nebo spolupráce středních škol s radnicí byly hlavními tématy schůzky zástupců hranických středních škol se starostou města Jiřím Kudláčkem.

více... | Publikováno 26.1.2018

2018 - Úspěch nového městského webu

První úspěch zaznamenaly nové webové stránky, na které město přešlo od října minulého roku. V soutěži Zelená informacím o nejzdařilejší prezentaci o životním prostředí na oficiálních internetových stránkách měst v České republice získaly ocenění v zvlášť vyhlášené tematické oblasti (3P) Voda. Slavnostní vyhlášení výsledků 7. ročníku soutěže se uskutečnilo 18. ledna 2018 v Praze.

více... | Publikováno 22.1.2018

2018 - V Hranicích je nasazen radar na měření rychlosti

Snaha o zvýšení bezpečnosti chodců vedla město Hranice k tomu, že od 3. ledna 2018 nasadilo v ulicích radar na měření rychlosti projíždějících vozidel. Mnozí řidiči totiž mají problém ve městě sundat nohu z plynu a dodržovat předepsanou rychlost. Dalším přínosem by mělo být i snížení ekologické zátěže.

více... | Publikováno 3.1.2018

2017 - Zavádí se nové parkovací automaty

Systém placeného parkování v Hranicích byl na konci roku výrazně modernizován. K výměně parkovacích automatů došlo po jedenácti letech a lze konstatovat, že jejich schopnosti jsou výrazně vyšší než u starých parkomatů. Společnost EKOLTES Hranice, a.s. nainstalovala třináct nových parkomatů. Pro řidiče to bude znamenat rozšíření možností úhrady parkovného. Z pohledu správy města Hranice jde zároveň o první městský systém, který pracuje s konceptem tzv. Smart City a který bude v budoucnu dále rozšiřován a rozvíjen. Tyto moderní přístroje mají trochu jinou obsluhu, proto přinášíme návody, jak na ně.

více... | Publikováno 22.12.2017

2017 - Rozpočet města byl schválen

Rozpočet města Hranic na rok 2018 zatím pracuje s částkou přes 370 milionů korun. Jeho podobu schválili na svém jednání 14. prosince zastupitelé města.

více... | Publikováno 14.12.2017

2017 - Pohřební služby mají společnou vývěsku

Společná vývěska, na které můžete nalézt parte obou hranických pohřebních služeb, se nachází na Masarykově náměstí u kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Lidé tak už nemusí přecházet z jedné strany náměstí na druhou.

více... | Publikováno 12.12.2017

2017 - Vánoční strom v Hranicích už svítí

(Nová fotogalerie) Andělé na chůdách svými lucerničkami v pátek 1. prosince po páté hodině večerní rozsvítili hranický vánoční strom. Zcela zaplněné náměstí sledovalo nejen rozsvěcení stromku, ale i koncert Leony Machálkové, pěveckého sboru Cantabile Markéty Láskové.a skupiny Neřež. Atmosféru pátečního večera na Masarykově náměstí vám přiblíží fotky Pavla Jakubky a Nikol Fackové.

více... | Publikováno 27.11.2017

2017 - Hranice si připomněly Den válečných veteránů

Den válečných veteránů si v sobotu 11. listopadu připomnělo město Hranice. 11 listopad, je dnem, kdy oficiálně skončila 1. světová válka, dnem, který je věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek a jeho symbolem je květ vlčího máku.

více... | Publikováno 13.11.2017

2017 - Ceny města mají dva nové držitele

Za velkého zájmu veřejnosti proběhlo ve středu 15. listopadu slavnostní předání Cen města Hranic ve Velké zasedací místnosti MěÚ Hranice.

více... | Publikováno 8.11.2017

2017 - Na Staré radnici začala výstava Ličmanových

Výstavu obrazů Antonína a Blanky Ličmanových pod názvem „Od abstrakce k realistické absurdnosti…“ zahájila vernisáž ve čtvrtek 26. října v 17 hodin ve výstavní síni Staré radnice v Hranicích. Vernisáž uvedl Pavel Nepala, návštěvníkům zpříjemnila slavnostní okamžiky cimbálová muzika Polajka. Výstava představuje minulou i současnou tvorbu Antonína Ličmana, v části výstavy jsou práce Blanky Ličmanové. Výstava potrvá do 31. prosince 2017. 

více... | Publikováno 31.10.2017

2017 - Chystají se nové cyklostezky

Ujasnění termínů a tras nově připravovaných cyklostezek se týkala schůzka pracovní skupiny, jejímž cílem je koordinovat celou nevybudovanou část cyklostezky Bečva mezi Hranicemi, Ústím, Skaličkou a Černotínem. Průběh přípravných prací projednávali na městském úřadě v Hranicích místostarosta města Mgr. Ivo Lesák, starosta Černotína Ing. Jiří  Andrýs, starosta Ústí Libor Vykopal, starostka Skaličky Petra Kočnarová, projektant Ing. Petr Smýtal, který má na starosti černotínský úsek, Ing. Marcela Tomášová za Mikroregion Hranicko a Ing. Pavla Hynčicová za odbor rozvoje města Hranic.

více... | Publikováno 30.10.2017

2017 - Vítr řádil i v Hranicích

Extrémní vichřice, která se přehnala Českem, páchala škody i v Hranicích.  Řádění větru odneslo mnoho stromů i střechy. Zde se můžete podívat na krátké video místního televizního zpravodajství.

více... | Publikováno 30.10.2017

2017 - Počasí oslavy vzniku republiky nezkazilo

Přestože počasí v pátek 27. října bylo spíš aprílové, než říjnové, tak na oslavy 99. výročí státního svátku  Dne vzniku samostatného československého státu v pátek dorazily stovky lidí, zejména rodiče s dětmi. Oslavy organizovalo město Hranice, Vojenská posádka Hranice, Československá obec legionářská, Český svaz bojovníků za svobodu, Klub vojenských důchodců a Městská kulturní zařízení Hranice.

více... | Publikováno 25.10.2017

2017 - Elektrobusy už vyrazily do ulic

Šestice nových elektrobusů byla ve čtvrtek 19 října předána do užívání hranické městské hromadné dopravy. Hranice se tak staly prvním městem v zemi, které u městské hromadné dopravy kompletně přešlo na elektropohon. Ani jinde v Evropě ale dosud neexistuje systém MHD, který by byl kompletně obsluhován vozidly na elektrický pohon. To z Hranic dělá první město s plně elektrifikovanou MHD v Evropě.

více... | Publikováno 20.10.2017

2017 - Socha Panny Marie Immaculaty je opravena

Odborná oprava sochy Panny Marie Immaculaty na Masarykově náměstí skončila. Prvním krokem byla demontáž kovového zábradlí okolo sochy Panny Marie, která proběhla 8. června. Oprava se týkala nejen kovového zábradlí, ale i schodů, sloupu a samotné sochy. Vše bude očištěno, zbaveno nánosů, zábradlí zbaveno rzi a nově natřeno černou barvou. Mezitím byl prostor nouzově oplocen.

více... | Publikováno 19.10.2017

2017 - Lukáš Krpálek v Hranicích

Navzdory svému zranění z tréninku se olympijský vítěz a mistr světa a sportovec roku 2016 Lukáš Krpálek, spolu se svým reprezentačním kolegou Davidem Klammertem (mistr Evropy do 23 let) a šéftrenérem reprezentace Petrem Lacinou, zúčastnil setkání s vedením města, podepsal se do Zlaté knihy města a absolvoval i následnou autogramiádu ve dvoraně zámku.

více... | Publikováno 28.8.2017

2017 - Další etapa rekonstrukce hřbitova končí

Druhým rokem pokračovala rekonstrukce hranického hřbitova. Loni byla opravena část zdi od smuteční síně po vchod na hřbitov, letos navazují další práce.

více... | Publikováno 7.8.2017

2017 - Základní umělecká škola zdobí Školní náměstí

V předvečer Vánoc si ředitel Základní umělecké školy Hranice Mojmír Chuda symbolicky přebral od místostarosty města Mgr. Ivo Lesáka a vedoucího odboru rozvoje města Ing. arch Marka Kuchty budovu školy v novém kabátě. Původně nepříliš pohledná budova školy dostala novou plastickou fasádu, která výrazně vylepšila vzhled budovy. Celkový dojem vylepšilo i odstranění vstupního přístavku v rohu budovy. (fotogalerie)

více... | Publikováno 4.8.2017
Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2024 | Změnit nastavení cookies