2017 - Socha Panny Marie Immaculaty je opravena

Publikováno 19.10.2017

Odborná oprava sochy Panny Marie Immaculaty na Masarykově náměstí skončila. Prvním krokem byla demontáž kovového zábradlí okolo sochy Panny Marie, která proběhla 8. června. Oprava se týkala nejen kovového zábradlí, ale i schodů, sloupu a samotné sochy. Vše bude očištěno, zbaveno nánosů, zábradlí zbaveno rzi a nově natřeno černou barvou. Mezitím byl prostor nouzově oplocen.

Také socha i sloup byly odborně zrestaurovány. Celá akce stála  necelých  660 tisíc korun (včetně DPH). Na rekonstrukci městu přispěl Olomoucký kraj částkou 200 tisíc korun.  Oprava byla hotová do  poloviny října letošního roku. Poslední restaurování proběhlo v roce 1983.

Socha Panny Marie s rukami sepjatými k modlitbě nahradila v 18. století starší dřevěnou mariánskou sochu. Posvěcena byla 8. prosince 1729. Její zhotovení financoval hejtman hranického panství Josef Antonín Böhm. Socha Immaculaty (Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu) stála na zděném podstavci a teprve v roce 1839 byla umístěna na sedmimetrový tordovaný sloup s mohutnou hlavicí. Na postamentu jsou reliéfy znázorňující čtyři evangelisty, kolem sochy je původní kovové zábradlí.