2021 - ZŠ Šromotovo vysadila Lidickou hrušeň

Publikováno 12.11.2021

Dceřiný štěp Lidické hrušně, jediného ovocného stromu, který přežil vypálení Lidic 10. června 1942, vysadili zástupci ZŠ Šromotovo v čele s ředitelem Mgr. Radomírem Habermannem, starosta Jiří Kudláček a 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka a potomci přeživších lidických žen 12. listopadu na  dětském hřišti mateřské školy Píšťalka.

Před samotným sázením  žákům o  příběhu Lidic vyprávěli potomci  přeživších lidických žen.  Hraničtí školáci, kteří se na sázení také podíleli, na kaménky napsali jména lidických dětí – jeden kamínek za jedno dítě. Zároveň na obrázek hrušně lepili lístky s těmito jmény.

S Hranicemi spojuje Lidice osud dvou rodáků z Lidic, kteří byli příslušníky britského letectva. Josefové Horák a Stříbrný studovali v hranické Vojenské akademii, jejíž 100 let jsme si v listopadu připomněli.