Poplatky za odpad se zvedají, osvobození jsou děti a senioři

Publikováno 16.1.2024

O 72 korun se letos zvedají poplatky za systém odpadového hospodářství. Konkrétně ze 792 na 864 korun na osobu za rok, což je 72 korun měsíčně. Od poplatku jsou navíc stále osvobozeny děti do 6 let věku a senioři nad 70 let.

Změnu výše poplatku odsouhlasili zastupitelé na svém listopadovém jednání, kdy chválili novou Obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Částka je dělitelná 12, aby bylo v případě potřeby možné poplatek snadno rozpočítat na jednotlivé měsíce.

Ani zvýšení poplatku však nepokrývá náklady, které město s likvidací odpadu má a které stále stoupají, zejména skládkovné.  Například za rok 2023 jsou předpokládané náklady 19,4 milionu korun, což rozpočítáno na jednoho poplatníka činí 1 043 korun.  Skutečný poplatek byl přitom pouze 792 korun. Předpokládané náklady na rok 2024 jsou podle Ekoltesu již 21,8 milionu korun, tedy 1167 korun na poplatníka. Při poplatku 864 korun to znamená, že město bude na jednoho poplatníka v roce 2024 doplácet 303 korun.  A to v těchto číslech není započítána likvidace tříděného odpadu ani likvidace černých skládek nebo svoz odpadu ze zahrádek. Důvodem je snaha přesvědčit občany města k neustálému třídění odpadů. Hraničtí občané tak činí a díky nim  se město v třídění odpadů pohybuje na špičce Olomouckého kraje.

Přílohy ke stažení

harmonogram svozu komunálního odpadu (744,89 KB)

Stáhnout vše