logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

2019 - Proluku u Synagogy zdobí umělecké dílo

Publikováno 23.9.2019

Proluka vedle Synagogy na Janáčkově ulici, která byla jedním z posledních neřešených míst v historickém jádru města, dostala novou podobu. (Fotogalerie)

Autor úpravy proluky je Ing. Arch. Tomáš Kratochvíla. Zároveň zde bylo instalováno umělecké dílo výtvarnice Christine Habermann von Hoch, což jsou  výtvarné objekty k sezení, připomínající hranickou židovskou komunitu.

Dosud  nevzhledný a zanedbaný prostor zaplňovaly pouze keře a na severní straně Synagogy nainstalovaná pamětní deska na připomínku 197 hranických obětí holokaustu, která však v tomto prostředí zcela zanikala. Proto je nyní proluka pietně upravena, aby důstojně připomínala památku zavražděných hranických Židů.

 

Návrh řešení uměleckého sedacího prvku v proluce u Synagogy představila ve středu 24. dubna veřejnosti autorka díla Mgr. Christine Habermann von Hoch. Z akce přinášíme fotogalerii.  Zastupitelstvo města následně ve čtvrtek  25. dubna schválilo financování celé akce.

Při předávání Cen města na začátku letošního roku, Milan Hein, který cenu přebíral i za svou sestru Martu Skarlandtovou, a kterému část rodiny také zahynula za 2. světové války v koncentračních táborech, věnoval finanční odměnu na plastiku či umělecké dílo, umístěné u Synagogy, které by osud hranických Židů připomínalo.

Mezi dárce se mezitím zařadil i malíř Tibor Červeňák, který zaslal stejnou částku 10 tisíc korun. Stejnou částku přidal i 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka. Prostor proluky u Synagogy se tak může povýšit na lepší úroveň novým uměleckým prvkem, který by navázal na již vzpomínanou pamětní desku a výrazněji připomněl smutný osud hranických židů. Vzhledem k již vyhotovené architektonické studii T. Kratochvíly se nabízela možnost vytvořit zde nějaký výtvarný objekt k sezení, který by nahradil navrženou lavičku.

Tematickými výtvarnými objekty k sezení se zabývá výtvarnice Christine Habermann von Hoch, dcera akademického sochaře, prof. Alfreda Habermanna, který byl zakladatelem mezinárodního setkání kovářů Hefaiston na Helfštýně. Christine Habermann žila s otcem několik let v Izraeli, má tedy blízko také k židovské symbolice, kterou ve svých dílech někdy využívá.

Přestože žila řadu let v cizině, (Izrael, Německo, Rakousko) má k zdejšímu kraji vřelý vztah, nejen díky akci Hefaiston na Helfštýně, ale i díky studiím v Olomouci a dlouhodobé spolupráci s městem Lipník nad Bečvou. Ch. Habermann se podílela se například na společné realizaci plastiky Tilia v Lipníku nad Bečvou podle posledního návrhu prof. Alfreda Habermanna. Pro rekonstruovaný kulturní dům Echo v Lipníku vytvořila kovová svítidla. Stále jezdí na Helfštýn, kde vedla kurzy uměleckého kování.

Důstojná připomínka obětí holokaustu v Hranicích dosud chyběla a právě úprava proluky u Synagogy poskytuje městu možnost tento nedostatek napravit. Vzorem by mohl být i nedaleký Lipník nad Bečvou, kde letos v lednu na Den obětí holokaustu slavnostně odhalili pamětní desku, která připomíná všech 164 obětí holokaustu v Lipníku nad Bečvou. 

 

Přílohy ke stažení

Synagoga 04 2019 A3-upr (13 698,83 KB)

Stáhnout vše

Židovské schody čekají na opravu

Z druhé strany lemují Synagogu tzv. Židovské schody,“ které jsou ve špatném technickém stavu, některé stupně již nebyly stabilní. Aby nemuselo být schodiště dlouhodobě uzavřeno, byla nejhorší místa provizorně zpevněna. Nyní se zároveň zpracovává projekt na celkovou opravu schodiště, ke které by mělo dojít příští rok.

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2024 | Změnit nastavení cookies