2022 - Město si připomnělo den válečných veteránů

Publikováno 11.11.2022

Den Válečných veteránů si město Hranice připomnělo v pátek 11. listopadu v 11 hodin u Mauzolea na Městském hřbitově. Za město položili věnce k pomníku obětí I. světové války starosta města Bc. Daniel Vitonský a místostarosta Mgr. Karel Machyl.

V Hranicích bylo při této příležitosti od 9 do 16 hodin zpřístupněno Mauzoleum, kde je pochováno na 1500 vojáků z I. světové války, kteří zemřeli ve zdejší vojenské nemocnici. Zároveň byla od 14  do 16 hodin zpřístupněna stálá expozice Posádky Hranice v kasárnách  gen. Zahálky.

Den veteránů, nebo také Den vzpomínek se slaví v tomto termínu jako připomínka ukončení krvavých bojů 1. světové války - 11. 11. 1918 v 11 hodin bylo podepsáno příměří, které boje ukončilo. Symbolem Dne veteránů, symbolem padlých vojáků 1. světové války, se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres.