2020 - Čapí komín nahradila nová konstrukce

Publikováno 7.9.2020

Hraničtí čápi se mají příští rok kam vrátit. Starý komín je sice pryč, v pátek 16. října se ale na jeho místě objevil nový desetimetrový železobetonový sloup, který má na vrcholu ocelovou konstrukci s připraveným základem hnízda. Celá akce probíhala ve spolupráci s ornitology z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Ti mají za sebou už celou řadu podobných akcí a v umísťování nových čapích hnízd jsou velmi úspěšní.

Komín s čapím hnízdem na Třídě Čs. armády byl v tak špatném stavu, že jeho oprava by byla příliš nákladná. Podle zpracované studie měla vyjít asi na 2 miliony korun. Proto byl komín rozebrán a nahrazen novou konstrukcí.

O hranické čápy přijít nechceme, proto jsme s ornitology konzultovali nejvhodnější postup, aby naši čápi nepřišli o svůj „letní byt“. Demolice komína a stavba nové konstrukce vyšla na přibližně 400 tisíc korun.

Demolice starého komína