logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

2023 - Město si připomnělo Den válečných veteránů (fotogalerie)

Publikováno 13.11.2023

Den Válečných veteránů si město Hranice připomnělo společně s Vojenskou posádkou Hranice, Československou obcí legionářskou, Klubem  vojenských důchodců, Sokolem Hranice a dalšími občany v sobotu 11. listopadu v 11 hodin u Mauzolea na Městském hřbitově. Akce se účastnila i senátorka Jitka Seitlová. Za město položili věnce k pomníku obětí I. světové války starosta města Daniel Vitonský a místostarosta Karel Machyl.

V Hranicích bylo při této příležitosti od 9 do 16 hodin zpřístupněno Mauzoleum, kde je pochováno na 1500 vojáků z I. světové války, kteří zemřeli ve zdejší vojenské nemocnici. Zároveň byla od 14  do 16 hodin zpřístupněna stálá expozice Posádky Hranice v kasárnách  gen. Zahálky. 

Den veteránů, nebo také Den vzpomínek se slaví v tomto termínu jako připomínka ukončení krvavých bojů 1. světové války - 11. 11. 1918 v 11 hodin bylo podepsáno příměří, které boje ukončilo. Symbolem Dne veteránů, symbolem padlých vojáků 1. světové války, se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres.

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2024 | Změnit nastavení cookies