logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

2023 - Autoveterány nahradily motorky

Publikováno 20.7.2023

Výstava historických motorových vozidel byla ve dvoraně hranického zámku zahájena ve středu 14. června.  Návštěvníci zde mohli vidět vzácnou luxusní limuzínu – nově zrekonstruovanou Pragovku z roku 1928, ale také Ford T z roku 1924 nebo Tatru 12 z roku 1930. Tato vozidla byla vystavena do 28. června, poté je nahradily motocykly.

Jde o šest kousků, rovněž ze sbírky Jiřího Richtera. Tyto motocykly byly vyrobeny v letech 1903 až 1945. Výstava potrvá do konce srpna 2023.

 

Autoveteráni

Nejcennější z vystavovaných automobilů byla unikátní Pragovka,. "Motor má tlakové mazání, brzdy mají posilovač, vevnitř kůže.  Těch se zachovalo pouhých deset. Získal jsem ji prakticky v původním stavu, ale pět let jsem je podrobně renovoval, takže teď je jako by právě vyjela z továrny", uvedl o ní J. Richter. "Nebylo to jednoduché, naše auta z té doby jsou všechno vlastně ručně dělané výrobky. Každé je trochu jiné, i kdybyste sehnal  náhradní  díl, z jiného auta stejného typu, stejně nemusí pasovat.  Takže spousta věcí se vyráběla znova. Ale hodně mi pomáhaly moderní technologie. Například tato Pragovka měla prasklý blok motoru, museli jsme udělat nový a ten jsme dělali na 3D tiskárně, doplnil Richter.

Autoveterány vystřídají  staré motocykly

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2024 | Změnit nastavení cookies