Po soše se stěhuje také kříž

Publikováno 25.5.2020

Zatímco v neděli 17. května se k restaurátorům z náměstí 8. května přesunula socha Sv. Jana Nepomuckého, o týden později došlo i na kříž na protější straně ulice Tř. 1. máje u bývalé pošty. Ten si odvezli olomoučtí restaurátoři v sobotu 23. května. (foto).

Také tento kříž nutně potřebuje opravu, je v  havarijnímu stavu, je nakloněn a má tektonické trhliny v masívu kamene. Na starosti to bude mít restaurátor Mgr. A. Jiří Finger. Celková cena oprav je téměř 160 tisíc korun, městu Hranice se povedlo získat na restaurování sochy 50 000,- z Olomouckého kraje. Práce by měly být hotové v polovině října.

O něco dříve, tedy do 30. září se má na své původní místo poblíž hotelu Cementář vrátit zrestaurovaná socha Sv. Jana Nepomuckého. Ta se přestěhovala do restaurátorské dílny restaurátora Františka Pavúčka v Lednici. Celková cena této opravy se pohybuje kolem dvouset tisíc korun, i zde nám pořispěl Olomoucký kraj a to  celou polovinou, tedy 100 tisíci korun. Socha sv. Jana Nepomuckého je kulturní památka zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.