Konstancin - Jeziorna

Publikováno 2.8.2017

Konstancin-Jeziorna (Polsko) leží v těsné blízkosti hlavního města Varšavy v Mazowieckém vojvodství nedaleko řeky Wisly. Město Konstancin-Jeziorna je relativně mladým městem.

vojvodství: Mazowiecké

20 km jižně od centra hlavního města Varšavy

441 km od Hranic (na směrovníku 480 km)

počet obyvatel: 17 566

partnerství: 2006

Dohodu o spolupráci obou měst slavnostně podepsali v dubnu 2006 starostové obou měst; za Hranice PhDr. Vladimír Juračka a za Konstancin - Jeziornu Marek Skowroński. Jde již o třetí partnerské město Hranic po nizozemském Leidschendam - Voorburgu a slovenském Hlohovci.

Aglomerace  Konstancin - Jeziorna (http://www.konstancinjeziorna.pl/) vznikla roku 1969 spojením měst Skolimów-Konstancin a Jeziorna. Jeziorna byla ve středověku ves­nicí, v roce 1775 zde byla založena papírna. Město Kon­stancin-Skolimów bylo založeno v roce až v roce 1897, ale rych­le zde vyrostla řada reprezentativních paláců varšavské šlechty. Do roku 1941 zde žila silná židovská komunita. Od roku 1980 jsou v provozu klimatické lázně ležící v rozsáhlém městském parku s moderním amfiteátrem, který se stal místem setkávání obyvatel města.

Historie

Město Konstancin-Jeziorna je relativně mladým městem. První zmínky o vzniku města Konstancin pocházejí z roku 1897. Město pod názvem Konstancin-Jeziorna vzniklo v roce 1969 sloučením měst Skolimów-Konstancin a Jeziorna.
Konstancin-Jeziorna leží v těsné blízkosti hlavního města Varšavy v Mazowieckém vojvodství nedaleko řeky Wisly ve vzdálenosti přibližně 500 km od města Hranic. Díky pramenům solanky je město Konstancin-Jeziorna známo svými klimatickými lázněmi, kde se léčí pomoci inhalačních metod o­nemocnění horních cest dýchacích a hormonální poruchy.
Z průmyslu má historickou tradici výroba papíru (v Jeziorně byla první papírna založena v roce 1760). K dalším odvětvím patří elektrotechnický a optický průmysl.
Vzhledem k existenci lázní a skutečnosti, že město má spíše rezidenční charakter pro obyvatele hlavního města Varšavy, je zde hodně zeleně, parků a výstavných domů z konce  19. století.

Společné programy

První kontakty v oblasti vzdělávání mládeže byly již navázány mezi hranickým gymnáziem a obdobnou školou v Konstancin-Jeziorna. Obě školy spolupracují v mezinárodním vzdělávacím programu Comenius.