Restaurování kříže v Zahradní ulici v Drahotuších

Publikováno 30.5.2022

Projekt "Restaurování kříže v Zahradní ulici v Drahotuších" je spolufinancován z příspěvku Olomouckého kraje.

Město Hranice bylo úspěšné v žádosti na projekt restaurování kříže v Zahradní ulici v Drahotuších. Jedná se o litinový kříž na kamenném podstavci. Restaurování bude zaměřeno na zachování hmotné podstaty památky ve výrazu přírodního kamene s patinou stáří. Zásah bude zahájen demontáží vrchní části památky a bude směřovat především k odbornému očištění povrchu kamene od nečistot a obnovení jeho paropropustnosti. Teprve potom bude možné povrch konsolidovat a restaurovat. Pokud se při procesu restaurování objeví výrazné barevné rozdíly na povrchu kamene, budou lokálně barevně upraveny tak aby památka působila celistvě. Kříž s korpusem bude očištěn a opatřen vrchním nátěrem kovářské černi.

Předpokládané rozpočtové náklady...................147 050,- Kč
Získaná dotace Olomouckého kraje....................30.000,- Kč