Jak zlepšit kvalitu ovzduší

Publikováno 16.10.2017

Přinášíme několik doporučení, jak můžeme my přispět ke zlepšení kvality ovzduší, zejména jak správně topit.

Jak může každý z nás přispět ke zlepšení kvality ovzduší?

• V kamnech nebo kotlích spalujeme pouze předepsané palivo, předepsané výrobcem, v žádném případě nespalujeme odpad, při spalování plastů, gumy, umělých tkanin nebo mazacích olejů vzniká hustý černý kouř s toxickými škodlivinami s karcinogenními účinky.

• Především v zimním období sledujeme informace o stavu ovzduší a v případě zhoršené kvality dodržujeme doporučená opatření.

• Pálíme-li na zahradě suché listí nebo větve, nepřihazujeme do ohně odpadky. Volíme pro to vhodné počasí tak, abychom ostatní sousedy neobtěžovali kouřem.

• Snažíme se využít možnosti ekologického vytápění, pokud je to možné. V opačném případě si necháme kotel nebo kamna pravidelně seřídit a komín zkontrolovat a vyčistit.

• Dáváme přednost veřejné dopravě před individuální cestou autem. Musíme-li autem do města, auto zaparkujeme a všechna plánovaná zastavení pohodlně obejdeme pěšky, Místa v Hranicích jsou dobře dostupná.

• Hranice nejsou tak velké. Pokud to je možné, jezdíme na kole nebo chodíme pěšky.

• Aktivně se zajímáme o záměry města a podporujeme rozvoj cyklistických stezek, klidových zón a ploch veřejné zeleně.

• Šetříme energii v domácnosti. Větráme pravidelně, ale jednorázově.

• Jsme-li kuřáci, chováme se k ostatním ohleduplně a nevystavujeme ostatní pasivnímu kouření.

Varujeme před spalováním plastů

Nespalujte plasty v domovních krbech a kotlech
- zabráníte poškození svého zdraví a přispějete ke zlepšení životního prostředí

Vážení občané,

spalování ekologických paliv (zemní plyn, dřevo apod.) je základním předpokladem udržení čistoty životního prostředí, především ovzduší. Při spalování jiných látek, než ekologických paliv v malých spalovacích zdrojích znečišťování ovzduší s jmenovitým tepelným výkonem zařízení do 0,2 MW (domovní krby a kotle atd.), nebo na otevřeném ohništi, dochází ke znečišťování ovzduší a k poškozování zdraví lidí.

Spalováním „plastů" (např. PET lahví, nebo jiných plastových obalů), které obsahují celou řadu chemických přísad, dochází k uvolňování těchto přísad ve formě plynu, kdy může vznikat mnohem více nebezpečných škodlivin, než např. v průměrné spalovně.

Proto opakovaně upozorňujeme:

A. Spalováním plastických hmot (polyvinylchloridy – PVC např. kelímky, lahve, domácí zboží a hračky) se uvolňuje oxid uhelnatý, chlorovodíkový plyn, dioxiny a chlorované furany. Ty mohou zapříčinit vznik rakoviny a vad při narození. Dioxiny se hromadí a setrvávají v potravních řetězcích lidí.

B. Při spalování polystyrénů, např. šálků, jídelních tácků, kartonů na vajíčka, plastických příborů, výpar z jejich hoření může poškodit oči i sliznice.

C. Při spalování polyuretanů (žaluzie, pěny, látky, kterými se povrchově upravuje dřevo a lepidla) se uvolňuje žlutý kouř, který obsahuje kolísající množství kyanovodíku a fosgenu.

D. Při spalování gumy, dřeva, ošetřeného impregnačními prostředky, drátů z izolací, baterií, olejů, azbestu a elektronických součástek, se uvolňují další jedovaté plyny.

Proto Odbor životního prostředí Městského úřadu Hranice upozorňuje, abyste se vyvarovali zneškodňování odpadu spalováním v kamnech, kotlích, či v otevřených ohništích!

Upozornění na dodržování povinností dle zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší)

Městský úřad Hranice, odbor životního prostředí (MěÚ Hranice, OŽP), informuje a upozorňuje na povinnosti, které pro fyzické osoby a provozovatele malých zdrojů znečišťování ovzduší ze zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, vyplývají. Fyzické osoby a provozovatelé malých zdrojů znečišťování ovzduší jsou, mimo jiné, povinni:

• uvádět do provozu a provozovat stacionární zdroje jen v souladu s podmínkami pro provoz těchto zdrojů

• dodržovat přípustnou tmavost kouře a přípustnou míru obtěžování zápachem a neobtěžovat kouřem a zápachem osoby ve svém okolí a obydlené oblasti

• v otevřených, ohništích, zahradních krbech, nebo v grilovacích zařízeních, spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva, která jsou určená výrobcem a nejsou kontaminována chemickými látkami (viz § 12 odst. 1 písm. a) a e) a § 3 odst. 5 zákona o ochraně ovzduší).

Za nedodržení těchto povinností, tedy ve všech třech výše uvedených případech, hrozí pachateli dle zákona o ochraně ovzduší pokuta ve výši od 500 do 150 000 Kč!

Proto upozorňujeme:

• nespalujte v malých spalovacích zdrojích s jmenovitým tepelným výkonem zařízení do 0,2 MW (domovních krbech a kotlech atd.) jiné látky, než paliva, pro jejichž spalování je tento zdroj jeho výrobcem určen!

• nespalujte v otevřených ohništích, zahradních krbech, či v otevřených grilovacích zařízeních, jiné látky, než  dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva, pro jejichž spalování jsou tato zařízení  jejich výrobcem určena!

• neobtěžujte kouřem osoby ve svém okolí a v obydlené oblasti spalováním nevhodných látek ve spalovacích zdrojích a zařízeních a dodržujte přípustnou tmavost kouře!

• neobtěžujte zápachem osoby ve svém okolí a v obydlené oblasti spalováním nevhodných látek ve spalovacích zdrojích a zařízeních a dodržujte přípustnou míru obtěžování zápachem!

Přílohy ke stažení

Topte ekologicky (12 850,28 KB)