logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

Městská policie eviduje jízdní kola

Publikováno 24.7.2017

Jako obranu proti krádežím bicyklů používá městská policie nový způsob evidence kol. Občané si mohou kola zdarma zaregistrovat na městské policii Hranice. Je ale nutné se předem telefonicky objednat na čísle 581 828 101. Stejným způsobem lze evidovat i elektrokola nebo kompenzační pomůcky pro tělesně postižené.

Městská policie má nový způsob evidence jízdních kol 

Jde o nový způsob značení, na kolo se aplikuje bezbarvá, okem neviditelná, látka se  speciálním kódem, kterou mohou  městští strážníci UV lampou identifikovat. Jednoznačnou  identifikaci pak zajistí mikroskop. Natírá se štětečkem na zhruba deset míst na kole. Aplikace ale trvá určitou dobu, celá registrace bude trvat asi 30 minut,  proto je nutné se předem objednat. Značené kolo musí být čisté a suché, aby bylo možné  speciální roztok na kolo nanést. Zájemci si musí donést občanský průkaz a doklad o nabytí kola (pokud ho mají k dispozici).

Označené bicykly poté městská policie zanese do  lokálního registru a  Národního registru REFIZ. Kromě Hranic přistupují k tomuto způsobu značení kol i další města, zejména na Moravě.  V minulosti se kola značila pomocí čipů, tento způsob ale nebyl tak levný a příliš se nerozšířil. 

Projekt „Hranice – Forenzní značení jízdních kol“ byl finančně podpořen Ministerstvem vnitra ČR v rámci Programu prevence kriminality v roce 2016.

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2024 | Změnit nastavení cookies