logo mesta
Město Hranice

Oficiální webové stránky

Hrozí sucho - šetřte vodou

Publikováno 24.6.2026

V současné době dochází u povrchových vod k nízkým průtokům ve vodních tocích, které téměř dosahují na hranici sucha. Městský úřad Hranice, odbor stavební úřad a životního prostředí, jako vodoprávní úřad, proto vyzývá veřejnost k maximálnímu hospodárnému užívání povrchových a podzemních vod.

Spolupůsobením vysokých teplot ovzduší, absencí déletrvajících dešťových srážek a nízkých průtoků může dojít ve vodních tocích ke kyslíkovému deficitu, k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů a k ohrožení zajištění funkce vodního toku.

Vážení občané, tímto Vás vodoprávní úřad důrazně upozorňuje na to, že je zakázáno bez povolení či souhlasu vodoprávního úřadu nakládat s povrchovými vodami, jímat je či je odebírat. Je tedy zakázáno bez povolení či souhlasu vodoprávního úřadu užívat čerpadla či jiná technická zařízení pro odběr vod z potoků například pro zalévání trávníků a zahrad, napouštění bazénu, jímání vod do akumulačních nádrží a podobně. Tyto činnosti jsou protiprávní a naplňují skutkovou podstatu spáchání přestupku proti vodnímu zákonu.    

Z důvodu prevence zároveň apelujeme i na hospodárné využívání podzemních vod jímaných ze studní či vrtů.

Děkujeme za pochopení.

 

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2026 | Změnit nastavení cookies