Manželství

Publikováno 17.6.2021

Problematikou uzavírání manželství nebo registrovaného partnerství se na svých webových stránkách zabývá ministerstvo vnitra.

Manželství lze uzavřít formou občanského nebo církevního sňatku (církevní sňatek může být uzavřen až po předložení osvědčení vydaném příslušným matričním úřadem, osvědčení nesmí být starší šesti měsíců ke dni uzavření manželství). Pro uzavírání občanských sňatků je určena obřadní síň Městského úřadu Hranice, Pernštejnské náměstí 1.

Jak postupovat

První a nejdůležitější kroky snoubenců by měly směřovat na matriku, kde si zajistí volný termín pro svatební obřad a teprve potom začnou zařizovat organizační a společenské záležitosti, týkající se jejich sňatku. Informace o obsazenosti ve stanovených termínech a další již konkrétní podrobnosti ohledně svatebního obřadu je potřeba dohodnout osobně nebo telefonicky s pracovnicemi matriky Městského úřadu Hranice, Pernštejnské náměstí 1, kancelář č. 322 v přízemí budovy zámku – tel. 581 828 254, nebo 581 828 256.

Termíny pro svatební obřad lze rezervovat maximálně rok předem.

Nepotvrdí-li snoubenci rezervovaný termín 2 měsíce předem, bude rezervace zcela zrušena.

Místo, termín a čas svatebního obřadu

Svatební obřad se uskutečňuje na určeném místě v obřadní síni městského úřadu, v budově zámku.

Rada města Hranic stanovila termíny svatebních obřadů takto:

• v měsíci březen až říjen se svatební obřady konají každou sobotu,
  • v měsíci leden, únor, listopad a prosinec se svatební obřady konají v sobotu v sudém týdnu

a to vyjma dnů, na které připadá státní svátek, dnů, na které budou vypsány volby a vyjma 31.12. daného roku.

Obřady probíhají v obřadní síni od 09:00 do 13:00 hodin.

V těchto termínech a časech snoubenci s trvalým pobytem na území ČR za uzavření manželství neplatí žádný poplatek.

Obřad lze popřípadě uskutečnit na jiném vhodném místě, ve správním obvodu matričního úřadu za správní poplatek 1 000 Kč. Každou žádost budou pracovnice matriky posuzovat individuálně. Nebudou však schvalovány žádosti o konání obřadů na nevhodných místech, kde by nebylo možné zajistit důstojné podmínky, nebo kde by mohl být obřad narušen nepříznivým počasím.

Seznam oddávajících

Mgr. Pavla Tvrdoňová, pověřený člen rady města
Ing.  Bc. Vladimír Vyplelík, pověřený člen rady města
Mgr. Hana Čamborová, pověřený člen zastupitelstva města