Péče o dítě

1. Identifikační číslo

2. Kód

3. Pojmenování (název) životní situace

Svěření dítěte do péče rodiče, stanovení vyživovací povinnosti, rozvod rodičů.
Nedostatečná péče o nezletilé děti.
Dítě zanedbávané, zneužívané a týrané.

4. Základní informace k životní situaci

S rodičem je sepsán návrh k soudu na úpravu práv a povinností k nezl. dítěti na dobu před nebo i po rozvodu manželství. Je zprostředkována pomoc odborných poradenských, zdravotnických a jiných pracovišť. Je poskytována poradenská pomoc rodičům a dětem v jejich obtížných rodinných, sociálních a osobních situacích. Je zajištěna pomoc dítěti, pokud se dítě ocitlo bez péče přiměřené jeho věku.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Rodič nebo jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte, samotné dítě. Každý je oprávněn upozornit na porušení povinnosti nebo zneužití práv vyplývajících z rodičovské zodpovědnosti, na skutečnost, že rodiče nemohou plnit povinnosti vyplývající z rodičovské zodpovědnosti.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Rodiče mají možnost bezplatného poradenství při řešení výchovných nebo jiných problémů souvisejících s péčí o dítě.
Dítě má právo požádat o pomoc při ochraně svého života a dalších svých práv a to i bez vědomí rodičů nebo osob odpovědných za jeho výchovu.

7. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace

Řešení situace je zahájeno oznámením, které učiní rodič, dítě, občan, státní a nestátní instituce a organizace.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Problematiku řeší obecní úřad obce s rozšířenou působností podle místa bydliště dítěte, tj. Městský úřad Hranice, odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí.

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Kde: Městský úřad Hranice, odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Purgešova 1399, Hranice,
S kým:
Mgr. Alena Večeřová, soc. pracovnice,                             kancelář č. 4,  tel. 581 828 438
Mgr. Dagmar Nesvadbová, DiS., soc. pracovnice,            kancelář č. 6,  tel. 581 828 441
Markéta Hlavičková, DiS., soc. pracovnice,                      kancelář č. 5,  tel. 581 828 437
Bc. Jana Vejmolová, soc. pracovnice                                 kancelář č. 16, tel. 581 828 420
Bc.Jana Němcová, soc. pracovnice NRP,                           kancelář č. 1,  tel. 581 828 444
Mgr. Anna Růžičková, DiS. soc. pracovnice NRP,            kancelář č. 2,  tel. 581 828 435
Bc. Zlata Horká, soc. pracovnice,                                       kancelář č. 15, tel. 581 828 436
Mgr. Yveta Kudová, soc. pracovnice                                  kancelář č. 18, tel. 581 828 439
Mgr. Eva Smolková, kurátorka pro mládež                        kancelář. č. 9  tel. 581 828 422
Kdy: hodiny pro veřejnost jsou pondělí a středa: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 17:00 nebo v ostatní dny po předchozí telefonické domluvě.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Občanský průkaz.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Žádné.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Bez poplatků.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Lhůty nelze obecně stanovit, jedná se o odborný proces.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situací

Rodiče dítěte nebo jiné fyzické nebo právnické osoby odpovědné za výchovu dítěte, soudy, školy, školská a zdravotnická zařízení, státní, nestátní organizace a instituce.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Rodiče nebo jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte jsou povinni spolupracovat s oddělením sociálně-právní ochrany MěÚ Hranice, předložit listiny a další požadované doklady a poskytnout nezbytné informace, umožnit návštěvu zaměstnance oddělení sociálně-právní ochrany v obydlí. Na výzvu orgánů sociálně právní ochrany jsou státní orgány, školy, školská, zdravotnická a jiná obdobná zařízení povinni sdělit bezplatně potřebné údaje.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

alena.vecerova@mesto-hranice.cz
dagmar.nesvadbova@mesto-hranice.cz
jana.nemcova@mesto-hranice.cz
anna.ruzickova@mesto-hranice.cz
zlata.horka@mesto-hranice.cz
marketa.hlavickova@mesto-hranice.cz
eva.smolkova@mesto-hranice.cz

jana.vejmolova@mesto-hranice.cz
yveta.kudova@mesto-hranice.cz

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje

Zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.

18. Jaké jsou související předpisy

Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 135/2006 Sb., o změně zákonů v oblasti ochrany před domácím násilím.
Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 292/2013 Sb. o zvláštních řízeních soudních, ve znění pozdějších předpisů

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Proti rozhodnutí je možno podat písemné nebo ústní odvolání do protokolu do 15 dnů ode dne jeho doručení ke Krajskému úřadu Olomouckého kraje, odboru sociálních věcí, a to podáním učiněným u Městského úřadu Hranice, odboru sociálních věcí.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Sankce upravuje § 59 až 59k zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů a dle příslušných ustanovení lze ukládat pokuty.

21. Nejčastější dotazy

22. Další informace

23. Informace o popisovaném postupu je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě

24. Související životní situace a návody jak je řešit

Problémy týkající se vztahů v rodině. Možnost konzultace – Středisko sociální prevence Olomouc, Poradna pro rodinu Přerov, Velká Dlážka 541, pracoviště Hranice, Purgešova 1399, tel.č. 581202980

25. Za správnost popisu odpovídá útvar

Odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí.

26. Kontaktní osoba

Mgr. Dagmar Nesvadbová, DiS., vedoucí oddělení