logo mesta

Město Hranice

Oficiální webové stránky

Hranice - dopady koronaviru (video)

Publikováno 3.4.2020

Informace starosty města. Živnostníci mohou žádat o ošetřovné. Pozor na podvodníky. Rada zrušila poplatky za družiny a školky, promíjí nájmy v městských prostorách.Úřad pracuje v nouzovém režimu. Město zajišťuje nákupy pro starší spoluobčany. Zastupitelstvo pomohlo nemocnici. Město přijímá dary ochranných pomůcek - děkujeme. Mapa popelnic na roušky.

Informace starosty  31. 3. 2020

Další videoinformace starosty města na téma koronavirus naleznete na této stránce, případně přímo na portálu Youtube, kanál město Hranice.

Další informace o opatřeních kvůli koronaviru v Hranicích

 • Živnostníci mohou žádat o ošetřovné na děti do 13  let, které nemohou chodit do školy 
 • Domov seniorů dostal roušky a respirátory od hranické firmy MEDI-GLOBE, s.r.o.
 • Aktualizováno  - Ekoltes pořizuje speciální popelnice na použité roušky a další závadný materiál (mapa)
 • V obchodech používejte rukavice a další rady
 • Olomoucký červený kříž spustil linku psychosociální pomoci
 • Pozor na podvodníky - i nyní mámí od seniorů peníze, ale i občanky
 • Městský úřad částečně obnovil provoz - podrobnosti se dočtete zde.
 • Radní schválili zrušení poplatků za družiny a školky, promíjí nájmy v městských prostorách
 • Zápis do 1. tříd proběhne od 6. do 17. dubna bez přítomnosti dětí
 • Příspěvkem ve výši téměř čtyř milionů korun podpořili Nemocnici Hranice hraničtí zastupitelé. Nemocnice Hranice nyní pracuje v mimořádném režimu
 • Velmi děkujeme všem dárcům.
 • Podnikatelé a firmy se dozví další informace na stránce Informace pro podnikatele, nově například o ošetřovném pro OSVČ.
 • Město Hranice zajistilo pro seniory nad 70 let možnost obstarání nezbytných nákupů a dalších potřeb.
 • Od 30. března zatím do 14. dubna je přerušen provoz školní jídelny ZŠ a MŠ Drahotuše. 
 • Vzhledem k současné situaci může jakékoliv podání vůči živnostenskému úřadu fyzická osoba podat prostřednictvím e-mailové adresy (marie.caletkova@mesto-hranice.cz, jitka.honsova@mesto-hranice.cz, marcela.nemcova@mesto-hranice.cz), právnická osoba i prostřednictvím datové schránky.
 • Město Hranice dostává od Olomouckého kraje první zásilky desinfekčních prostředků pro správní obvod Hranice. Desinfekce je rozdělována jednak obcím správního obvodu a jednak na potřebná místa v Hranicích, jako jsou jídelny, Domov seniorů, Městská policie nebo Charita.
 • Opět se změnila  doba, kdy mohu do obchodů potravin a nově také do obchodů hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží chodit pouze senioři nad 65 let. Nejnověji budou ve velkých obchodech nakupovat od 08:00 do 10:00, v menších už omezení platit nebude. Kromě nich se toto nařízení vztahuje i na nezbytný doprovod, dále na osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP/P, starší 50 let, včetně nezbytného doprovodu a na zaměstnance, nebo osoby v obdobném poměru, zařízení poskytujících pečovatelskou službu (dobrovolníci, provádějící nákup pro seniory) a také na majitele a zaměstnance provozovatele prodejny nebo osob v obdobném poměru.
 • Z oficiálních míst město nedostalo žádné dodávky respirátorů, roušek nebo dalších ochranných prostředků. Přitom je potřebuje zejména pro sociální pracovníky, Charitu Hranice a dobrovolníky, kteří budou zajišťovat nákupy pro starší spoluobčany. Ale také třeba pro městské policisty, pracovníky školních jídelen nebo pracovníky Ekoltesu, svážející odpad. Proto přivítáme každou pomoc.  Pokud tedy máte alespoň roušky nebo i jiné ochranné pomůcky k dispozici, doneste je prosím v pracovní době městského úřadu  na zámek Pernštejnské náměstí 1 do prostor Muzea Hranice ve dvoraně.  (tel: 581 828 237)
 • Město Hranice zajistilo pro seniory nad 70 let možnost obstarání nezbytných nákupů. Můžete se obrátit na telefonní čísla MěÚ Hranice 581 828 424, 581 828  425 a 581 828  440. Volat můžete v pondělí až pátek dopoledne od 8 do  11:30.
 • Čekárna a informace na autobusovém nádraží omezují provoz. Nově jsou jak informační kancelář, tak čekárna otevřeny v pondělí až pátek od 7:30 do 11 hodin a od11:30 do 15:30 hodin. Informace o aktuálních jízdních řádech budou k dispozici pro cestující na webu CESTUJOK.CZ nebo IDSOK.CZ.Děkujeme za pochopení. 
 • Od úterý 17. března  přechází MHD Hranice na prázdninový provoz. Nastupuje a vystupuje se  středními a zadními dveřmi.
 • Město Hranice od čtvrtka 19. března uzavírá městské mateřské školy.
 • Od stejného dne uzavírá také školní jídelny při ZŠ a MŠ Struhlovsko a ZŠ a MŠ Šromotovo. Od 1. dubna jídelna při ZŠ a MŠ Drahotuše. Jídelna na Tř. 1. máje zůstává v provozu. 
 • Rozhodnutím vlády se pozastavuje platnost nařízení o parkovacích zónách ve městech. Pro Hranice to znamená, že nemusíte na zpoplatněných parkovištích platit. Parkovací automaty jsou vypnuté.
 • Potřebujete psychologickou, terapeutickou pomoc či duchovní podporu? Nabízíme Vám rady a také kontakty.
 • Finanční úřad pro Olomoucký kraj vydal tiskovou zprávu o svém fungování v současné situaci.

První potvrzený případ  nákazy koronavirem se objevil ve středu 11. března v Hranicích. Dotyčný, který se v úterý večer vracel z dlouhodobého pracovního pobytu v Itálii, se  zachoval velmi zodpovědně. Při návratu pocítil, že mu není dobře, kontaktoval patřičná místa a od začátku byl v karanténě. Nyní je na infekčním oddělení prostějovské nemocnice, rodina je v karanténě. Město Hranice je s rodinou od začátku v kontaktu, nabídli jsme jí pomoc a pomáháme při řešení této nelehké situace. Stav pacienta je dobrý.

Hranice již mají i druhý případ, ani zde by nemělo být nebezpečí nekontrolovatelného šíření nákazy.

Od 11. března je uzavřena Plovárna Hranice. Uzavřen je i Dům dětí a mládeže. Domov seniorů a Nemocnice Hranice mají zákaz návštěv. Městská kulturní zařízení ruší kulturní akce, zavřené je infocentrum. Také knihovna patří mezi uzavřené instituce. Dále byly uzavřeny tělocvičny a venkovní areály základních škol. Uzavírá se také Klub seniorů. Město zároveň důrazně doporučilo sportovním oddílům omezit či přerušit tréninkový proces minimálně na období měsíců březen až duben.

Na úterý 17. března svolal Městský úřad Hranice na zámek jednání ohledně zajištění nákupu  nezbytných věcí pro seniory. Sešli se zde zástupci městského úřadu,  Domova seniorů, Charity Hranice, Střední zdravotnické školy, Střední lesnické školy a Junáci - Český skaut, aby domluvili  společný postup a zásady  péče o seniory nad 70  let v Hranicích. 

Informace starosty města po zastupitelstvu města

Hranická MHD doporučuje cestujícím

Město Hranice

Pernštejnské náměstí 1
753 01 Hranice

podatelna@mesto-hranice.cz

581 828 111

Všechna práva vyhrazena - Město Hranice © 2020